MotoNews.pl

Taksówka przyszłości powstanie dzięki Toyocie

29 sierpnia 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model |
2013 tokyo taxi 102

Japońska branża taksówkowa i Toyota nawiązały współpracę w celu stworzenia i wprowadzenia japońskiej taksówki przyszłości. 8 sierpnia, w rocznicę uruchomienia pierwszej w Japonii taksówki w 1912 roku, Japońska Federacja Zrzeszeń Taksówkowych i Toyota Motor Corporation (TMC) poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie współpracy. W jej wyniku ma powstać japońska taksówka przyszłości.

Toyota w branży taksówkowej

Obecność Toyoty w japońskiej branży taksówkowej sięga 1936 roku. Wtedy taksówkarze w tym kraju rozpoczęli eksploatację Toyoty Model AA. Stało się to początkiem współpracy firmy z branżą, której tradycje kontynuowane są do dziś za sprawą obecnego modelu Crown Comfort. Samochody Toyoty użytkowane jako taksówki przejeżdżają rocznie nawet po 100 tysięcy kilometrów. Przyczynia się to do ciągłego doskonalenia ich konstrukcji. Zapewnia też coraz większą trwałość i niezawodność, a także bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

Japońska Federacja Zrzeszeń Taksówkowych i Toyota od dawna wspólnie dokładają starań, aby japońska taksówka przyszłości była najbezpieczniejszym i najwygodniejszym środkiem transportu publicznego.

Taksówka przyszłości

Toyota prowadzi prace nad taksówką nowej generacji, która będzie odzwierciedlać ducha japońskiej gościnności. Ma również przyczynić się do podniesienia jakości życia w miastach. Nowy pojazd zapewniać będzie większą wygodę pasażerom. Chodzi szczególnie o osoby starsze, rodziny z dziećmi i zagranicznych turystów.  Taksówka przyszłości ma trafić na rynek już w przyszłym roku. Japońska Federacja Zrzeszeń Taksówkowych i Toyota zamierzają współtworzyć społeczeństwo otwarte na wszystkich. Jednocześnie będzie w ten sposób pomagać w promowaniu Japonii jako celu podróży turystycznych.

Najważniejsze cele współpracy obejmują oprócz opracowania specyfikacji nowego pojazdu popularyzację przyjaznych dla wszystkich pasażerów taksówek opartych na uniwersalnym projekcie (UD, Universal Design), a także ocenę uwarunkowań związanych z budową systemów towarzyszących, rozwój zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i współpracę nad udostępnieniem usług w wielu językach.

W rejonie aglomeracji tokijskiej partnerzy prowadzić będą działania związane z rozwijaniem nowych technologii zautomatyzowanego prowadzenia pojazdów. testy będą uwzględniać zróżnicowane grupy kierowców, w tym osoby starsze i cudzoziemców. Pomoże to zmniejszyć obciążenie kierowców taksówek pracą. Obejmować będą one m.in. wykorzystanie taksówek do gromadzenia i informacji o ruchu drogowym. Po przeanalizowaniu dane posłużą rozwijaniu koncepcji automatycznego prowadzenia pojazdów Toyota Mobility Teammate. Zebrane informację pozwolą także na współpracę w dziedzinie nowatorskich rozwiązań biznesowych związanych ze zautomatyzowanym prowadzeniem pojazdów w oparciu o Mobility Teammate.

Zdjęcia: Toyota, complex PR