MotoNews.pl

Lexus ogłasza plany na sezon wyścigowy

07 lutego 2017

Kategoria | Sport
Marka, model | , , ,
lexus rc f gt3 fr styling l7030

Lexus ogłosił swoje plany startów w najważniejszych wyścigach samochodowych. Wystawiać w nich będzie dwie wersje sportowego coupe Lexus RC – RC 200t i RC F – a także nowe flagowe coupé Lexus LC w wyczynowej wersji GT 500.

W słynnym niemieckim wyścigu wytrzymałościowym 24 Hours of Nürburgring, w którym Lexus uczestniczy już od 11 lat, po raz trzeci z rzędu firma wystawi model RC. W imprezie rozgrywanej w dniach 25-28 maja, w klasie SP3T wystartuje Lexus RC 200t z dwulitrowym silnikiem turbodoładowanym. Prowadzić go będą Takuto Iguchi, Takamitsu Matsui, Naoya Gamo i czwarty kierowca, który ma dołączyć do zespołu.

Do amerykańskich wyścigów serii IMSA WeatherTech Sportscar Championship Lexus wystawia dwa samochody Lexus RC F GT3, które startować będą w klasie GTD w barwach zespołu 3GT Racing. Auto z numerem 14 poprowadzą Scott Pruett i Sage Karam, a z numerem 15 – Jack Hawksworth i Robert Alon.

Debiut coupé Lexus LC

W zaliczanych do najważniejszych i najbardziej emocjonujących w Japonii wyścigach serii Super GT zadebiutuje nowe flagowe coupé Lexus LC. Firma przygotowała sześć samochodów LC GT 500 z nadwoziami z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym, dostosowanych do wprowadzonych w tym sezonie zmodyfikowanych przepisów dla klasy GT500. Zamiast wolnossącego, pięciolitrowego silnika V8, który napędza seryjnego Lexusa LC 500, zastosowano w nich turbodoładowaną, czterocylindrową jednostkę rzędową o pojemności skokowej 2000 cm³ z bezpośrednim wtryskiem paliwa, a dziesięciobiegową przekładnię automatyczną zastąpiono sześciostopniową sekwencyjną skrzynią biegów.

 

Zespoły startujące Lexusami LC GT 500 to:

  • Sard (Heikki Kovalainen i Kohei Hirate),
  • LeMans Wako’s (Kazuya Oshima i Andrea Caldarelli),
  • WedsSport Bandoh (Yuhi Sekiguchi i Yuji Kunimoto),
  • au Tom’s (Kazuki Nakajima i James Rossiter),
  • KeePer Tom’s (Ryo Hirakawa i Nick Cassidy),
  • Zent Cerumo (Yuji Tachikawa i Hiroaki Ishiura),

W wyścigach Super GT w klasie GT300 startować też będą dwa Lexusy RC F GT300:

  • JMS P.MU LM corsa (Yuichi Nakayama i Sho Tsuboi,
  • SYNTIUM LM corsa (Akira Iida i Hiroki Yoshimoto),

Sportowe coupé Lexus RC F

Sportowe coupé Lexus RC F wyposażone jest w nowatorski, pięciolitrowy silnik V8 o zmiennym cyklu pracy – najmocniejszą taką jednostkę stworzoną do tej pory przez Lexusa. Silnik ten przy małych obciążeniach pracuje w oszczędnym cyklu Atkinsona, a po dociśnięciu pedału przyspieszenia – w cyklu Otto, pozwalającym uzyskać moc do 477 KM. Ośmiobiegowa, szybka sportowa automatyczna skrzynia biegów z bezpośrednią zmianą przełożeń (Sport Direct Shift) przenosi napęd na tylną oś za pośrednictwem aktywnego mechanizmu różnicowego TVD (Torque Vectoring Differential). Wykorzystując dwa sterowane elektrycznie wielotarczowe sprzęgła, podczas pokonywania zakrętów TVD inteligentnie rozdziela moment obrotowy między koło wewnętrzne i zewnętrzne, zapewniając znakomitą stabilność przy dużych prędkościach. Seryjny RC F przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy i może osiągnąć prędkość 270 km/h.

Możliwości RC F można było w ubiegłym roku zobaczyć w Polsce na zorganizowanej na Torze Poznań imprezie Lexus Driving Emotions 2016, podczas której takimi autami ścigali się Klaudia Podkalicka, reprezentantka Polski w rajdach cross country i Ben Collins, swego czasu testujący auta jako Stig w programie Top Gear.