MotoNews.pl

Nowe Audi e-tron w Detroit

12 stycznia 2010

Kategoria | Auta koncepcyjne  Targi
Marka, model | ,
Audi e-tron 9

Drugi pojazd koncepcyjny z całkowitym napędem elektrycznym marki Audi debiutuje właśnie podczas NAIAS, w Detroit (wystawa będzie trwać od 11 do 24 stycznia).

Nowy, dwuosobowy E-tron posiada nadwozie z lekkiego aluminium i włókna węglowego wzmocnionego tworzywem sztucznym i jest bardziej kompaktowy od oryginalnego e-trona, zaprezentowanego w zeszłym roku we Frankfurcie. Ma 3.93 m długości (oryginalny e-tron: 4.26 m), 1.78 m szerokości (oryginalny e-tron: 1.9 m) i 1.22 m wysokości (oryginalny e-tron: 1.23 m). Jego waga to ok. 1350 kg mimo zastosowania zestawu baterii litowo-jonowych. 

Dwa, asynchroniczne silniki elektryczne umieszczone na tylnej osi po jednokrotnym naładowaniu mogą przejechać 249 km (ich rzeczywista użytkowa pojemność energetyczna to 45 kilowatogodzin) i posiadają łączną moc 204 KM oraz osiągają maksymalny moment obrotowy 2650 Nm. Pozwalają także na przyspieszenie pojazdu od 0 do 100 km/h w 5,9 sekund i osiągnięcie maksymalnej prędkości 200 km/h. Moment obrotowy jest rozdzielany na koła według potrzeb kierowcy dzięki zastosowaniu technologii “torque vectoring” umożliwiającej uzyskanie znakomitej precyzji i doskonałej trakcji.

Według producenta e-trona będzie można prowadzić niczym go-karta – będzie zwrotny, neutralny i dynamiczny dzięki perfekcyjnemu rozłożeniu ciężaru i krótkiemu rozstawowi osi. Wnętrze samochodu ogrzewa pompa ciepła, a napędem, elektroniką mocy i baterią kieruje układ regulacji temperatury.