MotoNews.pl

Zimowe próby nowego BMW X3

14 marca 2017

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
BMW-X3 6

Aby BMW funkcjonowało w każdych warunkach, a klient mógł zawsze cieszyć się w niczym nieograniczoną, typową dla tej marki „radością z jazdy”, niemiecki producent inwestuje dużo czasu i know-how zarówno w konstruowanie, jak i testy samochodów. Na długo przed tym, zanim nowy model pojawi się na rynku, musi on stawić czoło naprawdę ciężkim wyzwaniom. Należą do nich również próby w ekstremalnych warunkach klimatycznych, na przykład na gorącej pustyni czy w surowej zimowej aurze. tak tez stało się w przypadku nowego BMW X3.

Finalny szlif zapewniający optymalne bezpieczeństwo i maksymalną radość z jazdy

Rozległe lodowe tafle zamarzniętych jezior i wiele pustych dróg pokrytych ubitą warstwą śniegu oferują wyśmienite warunki do finalnego dostrojenia ustawień. Zwłaszcza  wybieranych przełącznikiem właściwości jezdnych. Tym samym producent zapewnia maksymalną radość z jazdy i najwyższe bezpieczeństwo.

W ten sposób inżynierowie są w stanie o wiele dokładniej zbadać dynamikę jazdy. Mogą też jeszcze precyzyjniej zsynchronizować ze sobą działanie takich układów, jak dynamiczna kontrola stabilności (DSC) czy tryb dynamicznej kontroli trakcji (DTC). To żmudna praca, dzięki której klienci mogą cieszyć się potem kompetentnie zestrojonym zawieszeniem. Samochód gwarantuje wtedy w każdym trybie typową dla BMW radość z jazdy.

Idealne warunki dla prób BMW X3 przy kole podbiegunowym

W ramach prób zimowych zespół kierowców testowych BMW przeprowadził szereg wymagających testów w zimowych warunkach północnej Szwecji. Wokół niewielkiej miejscowości Arjeplog modele przedseryjne nowego BMW X3 musiały udowodnić, że niestraszne im ani niskie temperatury, ani śnieg. Arjeplog leżące w Laponii zaledwie niecałe 56 kilometrów na południe od koła podbiegunowego oferuje ku temu idealne warunki. Mnóstwo śniegu oraz temperatury minus 20 stopni i poniżej skuwają lodem liczne jeziora w okolicy. Powstałe w ten sposób ogromne płaskie powierzchnie służą jako pole do testów, w których dokładnie bada się właściwości układu kierowniczego, jezdnego i napędowego oraz porównuje różne rozwiązania techniczne. W takich warunkach swoje zalety może w pełni zademonstrować inteligentny napęd na cztery koła xDrive, zapewniając poprzez adaptacyjny rozkład momentu napędowego nie tylko świetną trakcję na śliskiej nawierzchni, ale też zwinność, a tym samym dynamikę i czynne bezpieczeństwo jazdy.

Zdjęcia: BMW