MotoNews.pl

Elektryczna Skoda VISION E

30 marca 2017

Skoda-Vision-E 2

Obecność czeskiej marki na Shanghai Motor Show (19-28 kwietnia) przebiegnie pod znakiem elektryzującej premiery. Mowa o studium VISION E. Emocjonalnie zarysowany pięciodrzwiowy SUV potrafi pokonać nawet 500 km wykorzystując wyłącznie energię elektryczną i posiada zdolność autonomicznej jazdy trzeciego stopnia. VISION E zapowiada początek elektrycznej rewolucji: czeska marka będzie wprowadzała modele z tym źródłem napędu do swojej gamy, do 2025 roku oferując je w kilku różnych segmentach.

Planowanie i rozwój „mobilności jutra” jest obecnie jednym z priorytetów Skody. Efektem tych prac jest pierwszy napędzany wyłącznie energią elektryczną model w historii marki, który ucieleśnia wizję samochodów elektrycznych według Skody.

Skoda VISION E

Mierząc 4645 mm długości, 1917 mm szerokości i 1550 mm wysokości, sylwetka Skoda VISION E robi imponujące wrażenie. Dzięki dużemu rozstawowi osi, wynoszącemu aż 2850 mm, konstruktorom Skody udało się stworzyć ponadprzeciętnie przestronną kabinę, która niezmiennie pozostaje znakiem rozpoznawczym wszystkich samochodów marki. W modelu studialnym połączono podniesioną pozycję za kierownicą typową dla pojazdów z segmentu SUV i funkcjonalną przestronność z dynamiczną linią nadwozia oraz stylowo poprowadzoną linią dachu.
Skoda VISION E przyspiesza dynamicznie i zdecydowanie. Prędkość maksymalna wynosi 180 km/h. Pojemne akumulatory litowo-jonowe wpływają na duży zasięg VISION E, wynoszący do 500 km. Dwa silniki elektryczne współpracują z maksymalną skutecznością, a napęd przenoszony jest na wszystkie cztery koła. Rozdział mocy pomiędzy osiami zapewnia najwyższy poziom stabilności, dynamiki i bezpieczeństwa.

 

Poprzez model VISION E, Skoda zapewnia także przegląd kilku rozwiązań, które w przyszłości znajdą się w samochodach autonomicznych. Co warto podkreślić, według najnowszych badań w 2030 roku około 15% samochodów na drogach będzie mogło poruszać się bez udziału kierowcy. Studialny model Skody potrafi samodzielnie poruszać się w korkach, przejść na autopilota na drogach szybkiego ruchu, przeprowadzać manewry wyprzedzania, samodzielnie szukać wolnych miejsc do zaparkowania, a następnie parkować i wyjeżdżać z miejsca postojowego. Aby sprostać tym wyzwaniom, sytuację na drodze nieustannie monitoruje szereg kamer i czujników o zróżnicowanym zasięgu, znajdujących się w VISION E.

Strategia mobilności elektrycznej Skody

Mobilność elektryczna odgrywa jedną z kluczowych ról w globalnej strategii rozwoju Skody. Czeska marka samodzielnie rozwija swoje własne projekty samochodów napędzanych elektrycznie w oparciu o platformę MEB.

Elektryfikacja gamy modelowej Skody rozpocznie się już w 2019 roku wprowadzeniem wersji modelu Skoda Superb z napędem hybrydowym typu plug-in. Wkrótce po niej, w 2020 roku przedstawiony zostanie pierwszy model marki napędzany w pełni elektrycznie. Do 2025 roku czeska marka będzie posiadała pięć samochodów z napędem elektrycznym w różnych segmentach rynku.

Zdjęcia: Skoda