MotoNews.pl

Seat Arona – prapremiera w przestworzach

13 lipca 2017

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Seat-Arona

Seat Arona zaczerpnął swą nazwę od tętniącego energią miasta na hiszpańskiej Teneryfie. Tuż przed premierą swego najnowszego SUV-a Seat oddał hołd Aronie, odsłaniając auto wśród delikatnej bryzy, morskich fal i piasku plaży. A dokładniej – 300 metrów ponad niebieskimi wodami Morza Śródziemnego.

Głównymi aktorami niezwykłego pokazu na niebie nad Barceloną był śmigłowiec i Seat Arona.  Model tego dnia po raz pierwszy miał zadebiutować przed zaskoczonymi mieszkańcami stolicy Katalonii. Za sterami śmigłowca usiadł pilot z ponad 15-letnim doświadczeniem, wyspecjalizowany w manewrach z różnego typu ładunkami, także w ekstremalnych miejscach, takich jak góry czy stoki narciarskie. Zanim samochód wzbił się w powietrze, wjechał na specjalną platformę w kształcie litery H. Dzięki niej której podczas całego lotu był utrzymany w stabilnej, bezpiecznej pozycji. Śmigłowiec zawisł tuż nad nim z 20-metrową liną, dzięki której technik mógł przymocować podest z Aroną do śmigłowca.

Krótko przed lotem osłona chroniąca model została zastąpiona jedwabnym czerwonym pokrowcem. Kiedy crossover Seata był już 7 metrów nad ziemią, cztery osoby ściągnęły nakrycie z auta, tak aby Arona już w pełnej krasie była gotowa do lotu. Ze względów bezpieczeństwa tego typu loty mogą odbywać się wyłącznie nad morzem. Przelotowi towarzyszył drugi helikopter, z którego pokładu filmowano całe wydarzenie.

Seat Arona i jego niecodzienny lot

Z prędkością 40 węzłów, czyli około 80 km/h, nowy model przez 50 minut przelatywał nad wybrzeżem Barcelony na wysokości 300 metrów nad wodą, zaskakując spacerujących, którzy podziwiali zachód słońca nad morzem.

Seat nieprzypadkowo wybrał Barcelonę – to tutaj powstał projekt Arony, w Barcelonie znajduje się również główna siedziba SEAT-a. Właśnie z tego powodu marka zadecydowała, aby to mieszkańcy tego miasta jako pierwsi zobaczyli nowego SEAT-a – zanim jeszcze wyruszy na drogi całego świata.

Gotowa na debiut

Arona to pierwszy model marki w dynamicznie rosnącym segmencie kompaktowych crossoverów. Jednocześnie to kolejny model, jaki pojawia się na rynku w ramach tzw. ofensywy produktowej hiszpańskiego producenta.

W tym roku pojawiły się już: Leon po faceliftingu oraz piąta generacja kultowej Ibizy – a na kolejny zaplanowana jest premiera dużego SUV-a, którego nazwa jest jeszcze zagadką. Crossover Seata w salonach dealerskich pojawi się zimą. Swoją międzynarodową prezentację statyczną miał 26 czerwca. Podczas międzynarodowych targów we Frankfurcie poznamy zaś ceny auta, które jeszcze w tym roku pojawi się na polskich drogach.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z przelotu SEAT-a Arony nad Barceloną oraz z przygotowań do tego wydarzenia.

Zdjęcia: Seat