MotoNews.pl

Nissan GT-R/C sterowany kontrolerem gry okrąża tor Silverstone z prędkością ponad 211 km/h

23 października 2017

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
40 Nissan GT R

Brytyjski oddział firmy Nissan skonstruował ekstremalny, zdalnie sterowany samochód dla graczy: to Nissan GT-R/C. Z okazji europejskiej premiery Gran Turismo Sport, zaplanowanej na 18 października, oraz 20‑lecia uczestnictwa Nissana w serii gier Gran Turismo powstał jedyny i niepowtarzalny egzemplarz gruntownie zmodyfikowanego samochodu. Można nim sterować za pomocą kontrolera gry PlayStation®4 DualShock®4.

Wystarczy nacisnąć przycisk lub wykonać kilkumilimetrowy ruch joystickiem, aby uwolnić pełną moc Nissana GT‑R. Zdalnie sterowany samochód może rozpędzić się do maksymalnej prędkości 196 mil na godzinę (315 km/h) — bez elektronicznego ogranicznika oraz z pustym fotelem kierowcy.

Nissan GT-R/C na torze Silverstone

Możliwości GT-R/C na słynnym torze Silverstone sprawdzał kierowca wyścigowy NISMO Jann Mardenborough. Jann sterował GT-R/C z kabiny helikoptera Robinson R44 Raven II, którego załoga otrzymała specjalne pozwolenie na lot na niskim pułapie.

Mardenborough jest jednym z najbardziej utytułowanych zwycięzców GT Academy.  To program odkrywania i rozwoju kierowców wyścigowych Nissana. Jannowi jako pierwszemu powierzono stery modelu Nissan GT-R/C. Zrobiono to właśnie ze względu na jego wyjątkowy talent, którym wykazał się zarówno w grach Gran Turismo, jak i na prawdziwym torze.

Nissan oferuje pomysłowe i innowacyjne rozwiązania w sporcie samochodowym od ponad 80 lat, łącząc technologię z osiągami i skutecznie utrzymując przewagę nad konkurencją. Od 2008 roku Nissan stara się zapewnić lepszy dostęp do sportu motorowego dla każdego. Dzięki GT Academy amatorzy gier komputerowych mają szansę stać się profesjonalnymi kierowcami wyścigowymi.

Nissan GT-R/C został zbudowany w Wielkiej Brytanii przez JLB Design Ltd. i jest napędzany standardowym silnikiem V6 R35 o mocy 542 KM z 2011 roku. W najszybszym okrążeniu (1:17:47) Nissan GT-R/C sterowany przez Mardenborougha osiągnął prędkość średnią 76 mph (122 km/h) i prędkość maksymalną 131 mph (211 km/h). Średnia prędkość uzyskiwana przez kierowców na liczącym 1,6 mili (2,6 km) torze Silverstone wynosi około 83 mph (134 km/h).

Wyposażenie

Nissan GT-R/C jest wyposażony w cztery roboty obsługujące kierownicę, skrzynię biegów, hamulce i przepustnicę. Sześć komputerów zamontowanych w bagażniku aktualizuje i kontroluje parametry nawet 100 razy na sekundę. Położenie kierownicy jest mierzone z dokładnością 1:65 000.

Standardowy kontroler DualShock®4 łączy się z mikrokomputerem. Intepretuje on sygnały z joysticka i przycisków, a następnie przesyła je do pokładowych systemów GT-R/C. Zasięg łączności bezprzewodowej wynosi jeden kilometr.

Aby zdalny kierowca mógł lepiej ocenić prędkość pojazdu w zakrętach, w wyczynowym Nissanie zainstalowano czujnik Racelogic VBOX Motorspor. Przekazuje on dane o prędkości na ekran LCD w kabinie helikoptera.

GT-R/C jest również wyposażony w dwa niezależne systemy bezpieczeństwa pracujące na różnych częstotliwościach radiowych. Umożliwiają dwóm dodatkowym operatorom uruchomienie hamulców z ABS z pełną mocą i wyłączenie silnika w razie gdyby główny operator stracił panowanie nad pojazdem.

Nissan GT-R R35

10 lat temu, na Salonie Samochodowym w Tokio w październiku 2007 roku Nissan zaprezentował GT‑R R35. Od wprowadzenia Nissana GT‑R na rynek utrzymuje się on w ścisłej czołówce samochodów sportowych klasy premium. To bezkompromisowy, wyczynowy czteromiejscowy model dla entuzjastów przyjemności z jazdy. W pełni odzwierciedla motto Nissana: Innovation that Excites — „ekscytujące innowacje”.

GTR 2017

GT‑R z roku modelowego 2017 przeszedł gruntowną modernizację pozwalającą mu utrzymać dotychczasową pozycję i wciąż być na ustach fanów motoryzacji z całego świata.

Nissan GT‑R 2017 zyskał nowy, fascynujący wygląd zarówno z zewnątrz, jak i w środku. W ramach dalszego zwiększania osiągów i przyjemności z jazdy zmodyfikowano zawieszenie oraz podniesiono moc 24‑zaworowego silnika V6 o pojemności 3,8 litra. GT‑R z 2017 roku stał się także jeszcze wygodniejszy dzięki jeszcze lepiej dopracowanemu wnętrzu wykończonemu wysokogatunkowymi materiałami. W sumie zmiany te są najbardziej znaczące spośród wszystkich dokonanych od wprowadzenia GT‑R R35 w 2007 roku.

GT Sport

Już w środę 18 października w Wielkiej Brytanii, Europie oraz Australii i Azji Gran Turismo Sport zainauguruje nową erę w grach wyścigowych dostępnych w wersjach dla jednego gracza i online.

Wśród oferowanych wariantów gry znajdą się zarówno tradycyjne tryby arkadowe, jak i opcje rywalizacji online uznawane przez FIA. Gran Turismo Sport wprowadza nowy standard w grach wyścigowych, umożliwiając graczom rozwijanie wirtualnej kariery na torze z wykorzystaniem najszybszych samochodów dostępnych dla współczesnych zawodników.

Gra Gran Turismo Sport będzie kompatybilna z całym ekosystemem PlayStation®: PlayStation®4, PlayStation®4 Pro i PlayStation® VR.

Gracze będą mieli do dyspozycji tylko najszybsze i najwyżej cenione modele — ponad 158 samochodów z całego świata, od modeli koncepcyjnych Vision Gran Turismo po ekskluzywne prototypy Gran Turismo Sport i najlepsze maszyny użytkowane w realnym świecie.

Wyścigi będą rozgrywane na 17 obiektach w 40 różnych układach, od legendarnego „Tokyo Expressway” do jak zwykle popularnej Północnej Pętli Nürburgring. Wprowadzono też nowe tory, takie jak półmilowy owalny „Northern Isle Speedway”.