MotoNews.pl

Jubileuszowe Lexusy RC F i GS F

13 lutego 2018

Kategoria | Rynek Premium
Lexus-RC-F 7

Z okazji dziesięciolecia wyczynowej serii F Lexus przygotował specjalne wersje modeli RC F i GS F 10th Anniversary Edition, przyciągające wzrok naprawdę imponującym wyglądem. Samochody wyróżniają się niecodzienną dla serii F kolorystyką, nadającą im prawdziwie bojowy charakter.

Lexus RC F i GS F w kolorze Nebula Gray

Zamiast metalicznego błękitu, w którym Lexus często prezentuje modele RC F i GS F, tym razem zastosowano matowy, szary lakier Nebula Gray. Szarość nadwozia przełamują pomalowane na niebiesko zaciski hamulców, widoczne wyraźnie poprzez 10-ramienne, czarne 19-calowe felgi BBS z kutego aluminum. Kolor niebieski odnajdziemy również we wnętrzu – niebieską skórą pokryto tablicę przyrządów, kierownicę, centralną konsolę i lewarek zmiany biegów, niebieskie są elementy tapicerki i pasy bezpieczeństwa. Niebieskie nitki znajdziemy nawet w dekoracyjnych elementach wnętrza wykonanych z kompozytu zbrojonego włóknem węglowym. Kompozyty węglowe, tym razem w naturalnym kolorze, występują również w dużych ilościach w karoserii Lexusa RC F Anniversary Edition.

Edycja limitowana

Jubileuszowe wersje Lexusów RC F i GS F zostaną wyprodukowane w limitowanych, bardzo krótkich seriach. Dla klientów japońskich zostanie wyprodukowanych odpowiednio 35 i 25 egzemplarzy, zaś na rynek amerykański trafi 240 jubileuszowych Lexusów RC F (po jednym na każdy salon firmy w USA) i 100 Lexusów GS F Anniversary Edition. Sprzedaż w Japonii rozpocznie się w maju, a w Stanach latem tego roku. Nie wiadomo jeszcze, czy rocznicowe wersje trafią na inne rynki.

Rodzinę F – linię samochodów wyczynowych, produkowanych seryjnie przez Lexusa jako gruntowne, fabryczne modyfikacje modeli standardowych – zapoczątkował przedstawiony w styczniu 2007 Lexus IS F, wprowadzony do sprzedaży jako model rocznika 2008. IS F, wyposażony w wolnossący, pięciolitrowy silnik V8 o mocy 423 KM i momencie obrotowym 505 Nm, spotkał się z dużym zainteresowaniem rynku.

Drugim modelem w serii F był supersamochód Lexus LFA, jedyny pojazd linii F nie mający odpowiednika w standardowej ofercie firmy. Dwumiejscowe auto o karoserii wykonanej z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym zyskało wolnossący silnik V10 o pojemności skokowej 4,8 l i mocy 552 KM, zapewniający prędkość maksymalną 320 km/h. LFA był produkowany w latach 2010-2012 na indywidualne zamówienia w limitowanej serii 500 egzemplarzy.

W roku 2014 rodzinę wyczynowych Lexusów wzbogaciło coupe RC F, a w 2016 – sedan GS F. Do napędu tych samochodów zastosowano nowatorski, pięciolitrowym silnik V8 o zmiennym cyklu pracy i mocy 477 KM, współpracujący z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów z bezpośrednią zmianą przełożeń (Sport Direct Shift). W układzie przeniesienia napędu na tylną oś wykorzystano aktywny mechanizm różnicowy TVD (Torque Vectoring Differential).

Aktualnie trwają prace nad kolejnym członkiem rodziny F – wyczynową wersją flagowego coupe Lexus LC.

Zdjęcia: Lexus