MotoNews.pl

Toyota na targach w Genewie – relacja video

12 marca 2018

toyota geneva 2018 0129

Salon Samochodowy w Genewie pokazał, że najbliższe kilkanaście miesięcy zapowiada się w Toyocie ekscytująco. Już w czerwcu w salonach pojawi się jeszcze ładniejsze AYGO, przyszłoroczny Auris będzie miał dwa napędy hybrydowe i żadnego diesla, a w kolejce do rozpoczęcia produkcji czeka zupełnie nowa Supra firmowana przez Toyota Gazoo Racing – na razie pokazana jako koncepcyjne auto wyścigowe. Nowości na stoisku Toyoty prezentuje Robert Mularczyk, dyrektor PR Toyota Motor Poland, na wideo relacji.

GR Supra Racing Concept

Toyota pokazała wreszcie najbardziej oczekiwany samochód tego roku – na razie w wersji koncepcyjnej. Toyota Gazoo Supra Racing Concept to powrót legendy. Od 40 lat Supra jest ikoną Toyoty i jednym z najbardziej znanych samochodów sportowych na świecie. Koncepcyjne auto wyścigowe opracowane przez Toyotę we współpracy z BMW i dopracowane przez Gazoo Racing to pierwsza zapowiedź jej powrotu.

Na razie niewiele wiadomo o specyfikacji tego samochodu. We wnętrzu widać trzy pedały, więc manualna skrzynia biegów byłaby naturalną konsekwencją, choć z drugiej strony wnętrze Supry Racing Concept jest typowo wyścigowe i nie ma nic wspólnego z wyposażeniem przyszłego modelu drogowego. W przypadku sportowych coupe Toyota jest wierna układowi silnik z przodu / napęd na tył, ale na razie nie mamy żadnych oficjalnych deklaracji w tej sprawie. Koncepcyjna Supra Racing ma wiele wspólnego z fantastycznym konceptem FT-1, choć jej kształt jest bardziej masywny.

Toyota Auris 3. generacji

Toyota Auris 2019 to zupełnie nowa generacja popularnego kompaktu, która w ogromnym stopniu różni się od aktualnego modelu. W Genewie Toyota pokazała na razie wersję koncepcyjną. Samochód powstał na nowej płycie podłogowej TNGA, wprowadzanej teraz stopniowo do wszystkich modeli marki. To oznacza niżej położony środek ciężkości, sztywniejsze nadwozie i precyzyjnie zaplanowane rozmieszczenie poszczególnych części – od silników po fotele.

Nowy model wprowadza rewolucję w gamie napędów. Znikają diesle i tradycyjne benzynowe silniki wolnossące. Pozostaje silnik 1.2 Turbo, a zamiast napędu hybrydowego 136 KM pojawia się napęd 4. generacji o mocy 122 KM z silnikiem 1,8 l, znany z Priusa i Toyoty C-HR. Największą sensacją jest drugi napęd hybrydowy do wyboru – z silnikiem 2 l o mocy 180 KM.

Toyota AYGO

AYGO to niekwestionowany przebój segmentu A w Polsce – mała Toyota samodzielnie zajmuje aż ¼ tej części rynku. Teraz Toyota AYGO przechodzi znaczący facelifting. Przód auta w nowy sposób integruje charakterystyczny dla tego modelu znak X oraz światła LED o nowym kształcie. Jak co roku w cenniku pojawią się nowe kolory i dwukolorowe kompozycje Selection. Samochód zyskał także mocniejszy silnik i bardziej komfortowe zawieszenie, a do 100 km/g rozpędza się o 0,4 s szybciej niż poprzednik. Model po faceliftingu będzie dostępny w salonach od czerwca.

Nowe technologie

Genewska publiczność mogła obejrzeć także koncepty prezentujące wizję przyszłej motoryzacji według Toyoty. Trzy pojazdy różnej wielkości i o różnym przeznaczeniu z serii Concept-i oraz przestronny samochód klasy premium Fine-Comfort Ride łączą napęd elektryczny (na baterie lub na wodór) oraz sztuczną inteligencję wykorzystywaną w postaci systemu autonomicznego prowadzenia oraz inteligentnego asystenta kierowcy. W zamyśle Toyoty samochody tego rodzaju mają umożliwić korzystanie z indywidualnego transportu znacznie szerszej grupie ludzi, niż to ma miejsce dzisiaj – młodzieży, osobom starszym czy niepełnosprawnym. Toyota dąży do tego, żeby do 2030 roku sprzedawać rocznie milion samochodów elektrycznych (bateryjnych lub wodorowych) oraz łącznie 5,5 miliona aut zelektryfikowanych. Z kolei system zautomatyzowanej jazdy po autostradzie Highway Teammate zadebiutuje koło 2020 roku, a po kilku latach dołączy Urban Teammate wyręczający kierowcę w jeździe po mieście.

Zdjęcia: Toyota / complexPR