MotoNews.pl

Porsche Cayman GT4 Clubsport jako samochód rajdowy

15 sierpnia 2018

Kategoria | Premiery  Sport
Marka, model | ,
Porsche-Cayman-GT4-Clubsport 6

Podczas Rajdu Niemiec – ADAC Rallye Deutschland, odbywającego się w dniach 16-19 sierpnia 2018, na fanów motorsportu i marki Porsche czeka prawdziwa gratka: na czele stawki pojedzie bardzo szczególny samochód rajdowy, Cayman GT4 Clubsport.

Dla Porsche start koncepcyjnego studium – opartego na zbliżonym do produkcji wyścigowym samochodzie GT – w kategorii FIA R-GT stanowi kluczowy test w rzeczywistych warunkach. Decyzja o tym, czy w średnioterminowej perspektywie inicjatywa ta przekształci się w adresowany do klientów rajdowy projekt z podobnym samochodem, zostanie podjęta w późniejszym czasie.

Porsche Cayman GT4 Clubsport

Samochód poprowadzi fabryczny kierowca Porsche Romain Dumas (Francja), który uchodzi za jednego z najlepszych z grona „uniwersalnych” zawodników na motorsportowej scenie. Przez ostatnie 12 lat ten zwycięzca Le Mans brał udział w rajdach na całym świecie, startując w barwach własnej ekipy. Czterokrotnie wygrał legendarny górski wyścig Pikes Peak – i do niego należy rekord na tej trasie. W program testowy koncepcyjnego samochodu rajdowego Cayman GT4 Clubsport zaangażowali się również fabryczni zawodnicy Richard Lietz (Austria) i Timo Bernhard (Niemcy), którzy także są doświadczonymi kierowcami rajdowymi.

Porsche Cayman GT4 Clubsport od początku sezonu 2016 rywalizuje w seriach wyścigowych na całym świecie. Do jego napędu służy 3,8-litrowy bokser o 6 cylindrach i mocy 283 kW (385 KM). Umieszczona centralnie jednostka wprawia w ruch tylne koła i współpracuje z przekładnią dwusprzęgłową PDK z manetkami zmiany biegów przy kierownicy. Na potrzeby rajdu samochód otrzymał pełne osłony podwozia. W drzwiach zastosowano – spotykane w samochodach WRC – energochłonne elementy piankowe.

„Chcemy zobaczyć, jak rajdowy świat odpowie na nasze koncepcyjne studium FIA R-GT” – mówi dr Frank-Steffen Walliser, wiceprezes oddziału Motorsport oraz samochodów GT. „Chciałbym zaprosić każdego zainteresowanego kierowcę i szefa zespołu do odwiedzenia parku serwisowego i bliższego przyjrzenia się naszemu rajdowemu prototypowi. Bazując na opiniach oraz zainteresowaniu potencjalnych klientów, do końca roku zdecydujemy, czy w średnioterminowej perspektywie opracujemy zbliżony do seryjnego samochód do startów w rajdach, zbudowany na bazie przyszłego modelu Porsche”.

Zdjęcia: Porsche