MotoNews.pl

Nissan wprowadza do oferty wersję Navara OFF-ROADER AT32

20 września 2018

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Nissan-Navara-OFF-ROADER-AT32 6

Nissan podnosi możliwości swojego „wytrzymałego i inteligentnego” pick-upa na nowy, ekstremalnie wysoki poziom poprzez wprowadzenie do oferty wersji Navara OFF-ROADER AT32. To pierwszy raz, kiedy specjalna wersja modelu Navara została skonstruowana we współpracy z partnerską firmą z przeznaczeniem na rynki całej Europy.

Nissan Navara OFF-ROADER AT32

Navara OFF-ROADER AT32 jest samochodem o największych spośród dotychczasowych wersji tego modelu możliwościach terenowych. Standardowe wyposażenie obejmuje specjalnie przygotowane zawieszenie zwiększające prześwit o 20 mm, pełną ochronę podzespołów podwozia oraz większe opony. Dla zapewnienia maksymalnych osiągów przygotowano także opcjonalne dodatki, takie jak blokada przedniego mechanizmu różnicowego oraz wysoko wyprowadzony kanał wlotu powietrza, umożliwiający zwiększenie głębokości brodzenia.

Specjalna wersja została po raz pierwszy zaprezentowana na początku czerwca — z okazji Światowego Dnia Oceanów 2018. Navara OFF-ROADER AT32 zaprezentowała się wtedy jako ochotnik w filmie promującym postawę społeczników walczących z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi na plażach. Dołączyła do inicjatorów kampanii — ojca i córki — aby pomóc im w najtrudniejszych zadaniach przy usuwaniu plastikowych śmieci z plaży w pobliżu ich domu. Samochód pomógł im w dotarciu na skaliste plaże i wyciąganiu z piasku takich odpadów, jak stare sieci z tworzywa sztucznego.

Specjalne elementy dodane przez renomowaną firmę Arctic Trucks

Navara OFF-ROADER AT32 została stworzona przez Arctic Trucks, renomowaną islandzką firmę specjalizującą się w budowie pojazdów z napędem na 4 koła zdolnych do poruszania się w najtrudniejszym terenie. Litery „AT” oznaczają Arctic Trucks, a „32” to średnica w calach każdej z terenowych opon. Na bazie zdobywcy International Pick-up Award z 2016 roku stworzono pakiet modyfikacji Navara OFF-ROADER AT32 dostępny dla każdej standardowej wersji modelu typu Double Cab (z podwójną kabiną).

Zwiększenie prześwitu, zastosowanie blokady przedniego mechanizmu różnicowego i większych opon

Wizualnie największa zmiana dotyczy zawieszenia, które zostało podniesione w celu poprawienia właściwości jezdnych i uzyskania dodatkowego prześwitu. Wynosi on teraz 243 mm, w porównaniu do 223 mm w standardowej wersji Nissana Navara. Maksymalny kąt natarcia zwiększono do 35° (z 30,4°), natomiast kąt rampowy wynosi teraz 24° (poprzednio 22,2°).

Wśród innych oczywistych ulepszeń należy wymienić poszerzone nadkola, zapewniające lepszą ochronę nadwozia podczas ekstremalnej jazdy terenowej. Dodatkowo, niewidoczne z zewnątrz płyty osłonowe podwozia chronią silnik, skrzynię biegów, wał napędowy oraz zbiornik paliwa.

17-calowe felgi ze stopów metali lekkich zostały zaprojektowane przez firmę Arctic Trucks, natomiast 32-calowe opony zostały dobrane specjalnie w celu poprawienia przyczepności w terenie przy zachowaniu doskonałych właściwości jezdnych na zwykłej drodze. Na miękkim piasku czy śniegu tak duża średnica opon umożliwia kierowcy poprawienie przyczepności poprzez zmniejszenie ciśnienia powietrza.

Dzięki zwiększonemu o 20 mm prześwitowi i większym oponom cały samochód stał się wyższy o 40 mm

Klienci poszukujący najwyższej dzielności w terenie znajdą w ofercie wyposażenia dodatkowego wysoko wyprowadzony kanał dolotowy powietrza i blokadę przedniego mechanizmu różnicowego.

Przymocowany do słupka A kanał wlotu powietrza pozwala zwiększyć głębokość brodzenia do 800 mm, czyli o 200 mm więcej niż w standardowej wersji Nissana Navara. Dzięki temu uzyskano również lepszy dopływ powietrza i ochronę silnika przed przedostawaniem się pyłu czy wody.

Blokada przedniego mechanizmu różnicowego, współpracująca z dostępną w ramach dodatkowego wyposażenia standardowej wersji modelu Navara blokadą tylnego mechanizmu różnicowego, zapewnia najlepszą przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni.

Ken Ramirez, pierwszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Nissan Europe, powiedział: „Nissan Navara OFF-ROADER AT32 jest samochodem o największych możliwościach terenowych spośród dotychczas sprzedawanych przez nas wersji modelu Navara. Zwiększona dzielność w terenie oraz ulepszone elementy zewnętrzne to atuty, które pozwolą Nissanowi trafić do nowych odbiorców, korzystających z pick-upów zarówno w celach zawodowych, jak i rekreacyjnych”.

Jak każdy lekki samochód dostawczy marki Nissan, również Navara OFF-ROADER AT32 jest objęta najlepszą w branży pięcioletnią gwarancją z limitem 160 000 kilometrów i dodatkowo pięcioletnią gwarancją Arctic Trucks na nowe podzespoły.

Podstawowy pakiet modyfikacji modelu Navara OFF-ROADER AT32, obejmujący osłonę podwozia, terenowe koła, poszerzone nadkola, tylne chlapacze, boczne progi oraz podwyższone zawieszenie oferowany jest w cenie 26 199 zł. Pakiet dodatkowy, składający się z wysoko wyprowadzonego kanału dolotowego, blokady przedniego mechanizmu różnicowego oraz terenowego koła zapasowego kosztuje 17 220 zł.

Zdjęcia: Nissan