MotoNews.pl

Infiniti QX Inspiration: Elektryczna przyszłość

21 stycznia 2019

Infiniti-QX-Inspiration

Infiniti QX Inspiration to koncept średniej wielkości SUV-a, który zapowiada pierwszy w pełni elektryczny model marki. Elektryfikacja jest kolejnym naturalnym krokiem w rozwoju firmy, opartym na najnowszych technologiach i układach napędowych. Infiniti przygotowuje się do uruchomienia produkcji wyjątkowo wydajnych samochodów elektrycznych, które zapewnią nie tylko niesamowite wrażenia z jazdy, ale odpowiednio duży zasięg. Nowa gama Infiniti będzie składać się z aut napędzanych w systemie e-POWER lub wyrafinowanymi układami hybrydowymi.

Infiniti QX Inspiration

QX Inspiration zapowiada nową erę designu Infiniti, a język stylistyczny odpowiada sile i charakterowi elektrycznych układów napędowych. Nowy koncept jest wymowną zapowiedzią pierwszego w pełni elektrycznego samochodu Infiniti, wskazującą jak nowe technologie i dopasowana do nich architektura pojazdu wpływają na wzornictwo japońskiej marki. Czerpie ono z japońskiej filozofii przestrzennej ma, w której otwarte przestrzenie między liniami tworzą moc, wprowadzają ekscytację oraz rozbudzają oczekiwania.

Japońskie DNA odnajdziemy także we wnętrzu QX Inspiration, które jest wykonane ręcznie, z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów inspirowanych finezyjną japońską sensualnością. Rozwój nowych platform, konstruowanych dla samochodów elektrycznych, umożliwia tworzenie przestronnych, przypominających salon wnętrz, zgodnie z ideą omotenashi, czyli japońskim podejściem do gościnności. Wyposażenie wnętrza w funkcjonalne i intuicyjnie obsługiwane technologie złożyło się na niezwykle przyjazne środowisko, które łączy kierowcę i pasażerów z otaczającym światem.

Napęd elektryczny

Zapowiedź pierwszego w pełni elektrycznego pojazdu Infiniti

„QX Inspiration wyznacza początek nowej generacji samochodów Infiniti i bezpośrednio zapowiada pierwsze elektryczne auto marki. Oparty na nowej platformie, stworzonej dla samochodów elektrycznych i zainspirowany japońskim DNA, koncepcyjny SUV jest wprowadzeniem do gamy aut Infiniti, które będą charakteryzować wyjątkowe osiągi, ultraniski poziom emisji i odpowiednio duży zasięg.” – Christian Meunier, prezes Infiniti Motor Company

Elektryfikacja naturalnym krokiem Infiniti

Koncept QX Inspiration jest następnym krokiem w kierunku produkcji pierwszego w pełni elektrycznego samochodu marki – modelu SUV o wysokich osiągach, zapewniającego odpowiednio duży zasięg na jednym ładowaniu. Elektryfikacja jest kolejnym naturalnym etapem rozwoju firmy, a przynależność do sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi – lidera w segmencie aut o niskiej i zerowej emisji – zapewnia Infiniti dostęp do najnowszych technologii przyjaznych środowisku.

Przyszłe modele Infiniti będą zapewniać użytkownikom wysoką efektywność, uzyskaną czy to z zespołów napędowych e-POWER, czy z układów hybrydowych. W połączeniu z nowymi platformami i konstrukcjami aut właściwymi nowym rodzajom napędów, zapewnią one doskonałe osiągi, odpowiedni zasięg i niewielki wpływ na środowisko naturalne. A właśnie tych cech oczekują klienci od producentów samochodów klasy premium.

Wyrafinowany, elektryczny napęd na wszystkie koła

QX Inspiration potwierdza plany Infiniti produkcji w pełni elektrycznego, kompaktowego SUV-a, zbudowanego na całkowicie nowej platformie, która mogłaby współpracować z mocnym elektrycznym napędem na wszystkie koła (e-AWD). W SUV-ie akumulator o dużej pojemności może być umieszczony pod podłogą auta i zasilać dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś.

Nowe samochody Infiniti zapewnią natychmiastowy dostęp do pełnej mocy silnika, dzięki systemowi e-AWD umożliwiającemu korzystanie z wysokiego momentu obrotowego praktycznie od startu. Moment obrotowy będzie w nich inteligentnie rozdzielany na cztery koła, co – wraz z umieszczeniem baterii pod podłogą, zapewniającym niskie położenie środka ciężkości – oznacza, że QX Inspiration będzie charakteryzowała pewność prowadzenia w każdych warunkach drogowych i przy każdej pogodzie.

„Globalny popyt na modele SUV wciąż rośnie, podobnie jak liczba kierowców, chcących przesiąść się do pojazdów elektrycznych. QX Inspiration wychodzi naprzeciw tym trendom i zapowiada wprowadzenie na rynek mocnego, całkowicie elektrycznego samochodu typu SUV. Infiniti to marka zbudowana na idei innowacji technologicznych, zatem elektryfikacja naszej gamy modelowej to kolejny naturalny krok w rozwoju firmy.” – Christian Meunier, prezes Infiniti Motor Company

Stylistyka nadwozia

Nowy język stylistyczny samochodów elektrycznych, oparty na regułach japońskiego wzornictwa nowoczesnego i architektury

Punktem wyjścia do koncepcyjnego SUV-a był prototyp sedana Q Inspiration z 2018 roku. Zawierał on pierwsze elementy nowego języka designu Infiniti, charakteryzującego się czystością linii, podporządkowaniem form funkcjonalności oraz wyrazistością płaszczyzn. Bardziej stechnicyzowany w swojej stylistyce niż jakikolwiek wcześniejszy model Infiniti, Q Inspiration łączył czystość formy z muskulaturą właściwą nowym technologiom napędów. QX Inspiration idzie krok dalej – odzwierciedlając muskularny styl sedana, wzbogaca go o pewne detale, które po raz pierwszy pojawiły się w projektach Prototype 9 i Prototype 10.

Język stylistyczny QX Inspiration opiera się na prostych liniach i radykalnych przetłoczeniach, które są harmonijnie zrównoważone gładkimi, jednolitymi powierzchniami. Takie skontrastowanie nadaje QX Inspiration wygląd odmienny od wcześniejszych projektów Infiniti. Samochód jest muskularny, ale łagodny; odważny w eksponowaniu detali, ale mniej agresywny.

Harmonijna zmiana

Poprzednie SUV-y marki, takie jak kultowy FX, charakteryzowały się długimi liniami maski – ponieważ trzeba było pod nią zmieścić potężne silniki V8 i V6 – oraz przesuniętą do tyłu kabiną. Proporcje bezkompromisowo nowoczesnej sylwetki QX Inspiration wynikają z zastosowania elektrycznego zespołu napędowego. Brak potrzeby montowania dużego silnika, pozwolił projektantom Infiniti na uzyskanie większej harmonii nadwozia, z krótszą maskę oraz krótkimi zwisami z przodu i z tyłu (odpowiednio 855 mm i 945 mm). Całkowita długość konceptu wynosi 4650 mm.

Umieszczenie układu przeniesienia napędu w dolnej części nadwozia i między osiami (których rozstaw wynosi 2850 mm), umożliwiło projektantom Infiniti stworzenie śmiałego i mocnego dolnego korpusu, łączącego rozległe płaszczyzny z fascynującymi nowymi proporcjami. Wyjątkowo gładka i długa linia dachu osiąga szczyt na wysokości 1630 mm, w punkcie położonym bezpośrednio nad pierwszym rzędem siedzeń, a następnie schodzi w dół do aerodynamicznie ściętego (w stylu Kamm tail) tyłu nadwozia.

Przy braku dużej kraty chłodnicy, zbędnej przecież w aucie elektrycznym, przód QX Inspiration zachowuje kształty, które sugerują, jakie elementy mogłyby służyć jako wloty powietrza. Zastępujące grill gładkie powierzchnie mają podświetlone logo Infiniti oraz wloty, które przesuwają powietrze wzdłuż całej karoserii. Bliższe spojrzenie na cienkie paski reflektorów pozwala dostrzec motyw ścieżek obwodu drukowanego z technicznym wzorem, przeniesionym także do wnętrza auta oraz na inne elementy, w tym choćby na lekki pas poprowadzony na tylnej klapie w formie wystającej krawędzi. Żaluzjowy wzór dwudziestodwucalowych kół nie tylko cieszy oko, ale też bardzo dobrze wpływa na właściwości aerodynamiczne i skuteczność kierowania powietrza wzdłuż boków samochodu.

Japońskie DNA

Projektanci zainspirowani japońskim wzornictwem i architekturą

„Skoncentrowaliśmy się na liniach i przestrzeni pomiędzy nimi. To, co dzieje się w przestrzeni między liniami – swobodny, naturalny przepływ powierzchni – jest naprawdę bardzo wyraźne. Pusta przestrzeń między krawędziami często niesie najgłośniejszą wiadomość.” – Karim Habib, dyrektor designu Infiniti

Koncept QX Inspiration eksploruje japońskie korzenie firmy i czerpie z nich być może bardziej obficie niż jakiekolwiek Infiniti stworzone podczas trzydziestoletniej historii marki.

Podstawą stylizacji zewnętrznej QX Inspiration jest japońska koncepcja ma, skupiona na opanowaniu pustych przestrzeni. Dla projektantów Infiniti oznaczało to koncentrację uwagi na otwartej przestrzeni pomiędzy liniami nadwozia. Aby nad nią zapanować designerzy sięgnęli po japońską sztukę składania papieru – origami. Przepełniona japońskim DNA, elegancja QX Inspiration miała źródło właśnie w artystycznym przycinaniu, zawijaniu i składaniu papieru w różne kształty.

Ostre linie nadwozia samochodu i nowoczesna estetyka zostały wzbogacone o szereg pieczołowicie dopracowanych detali. Powtarzający się na nich wzór składa się z cienkich linii i kształtów ułożonych niemal prostopadle, co stanowi nowoczesną interpretację historycznego wzornictwa japońskich żaluzji, stosowanych w architekturze i budownictwie. Coraz częściej stosowane we współczesnej architekturze japońskiej linie inspirowane stylem żaluzji, pojawiły się w przednich i tylnych lampach QX Inspiration oraz na powierzchni felg. Dach konceptu, otwierający pasażerom wspaniały widok na niebo, również nawiązuje do nowoczesnej architektury japońskiej. Szyba jest bowiem niejako wsparta na, układających się w żaluzje, listewkach, wykonanych z japońskiego czerwonego cedru sugi.

Stylizacja wnętrza

Dzięki zmianom proporcji, samochody z napędem elektrycznym szerzej otwierają możliwości kształtowania przestrzeni wewnętrznej, pozwalając na aranżowanie przestronnych, nawiązujących do salonów wypoczynkowych, kabin, bogato wyposażonych w przyjazne, przydatne i wspierające kierowcę technologie.

Wnętrze QX Inspiration w pełni wykorzystuje możliwości jakie daje zastosowanie platform zaprojektowanych dla samochodów elektrycznych. Silniki zostały zamontowane na osiach, zatem przez środek samochodu nie przechodzi tunel wału napędowego. W połączeniu z umieszczeniem pod podłogą akumulatorów, uzyskano dużą, przypominającą salon, przestrzeń, z płaską podłogą i większą ilością miejsca dla pasażerów oraz na bagaże.

Obszerna przestrzeń zapewnia lepszą ergonomię i tworzy przyjazne środowisko, zapewniające pasażerom komfortową, relaksującą podróż. Kabina charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem i wysoce zrównoważonym funkcjonalnie układem, odbiegającymi od tradycji projektowania samochodów. Podobnie jak na zewnątrz, styl wnętrza QX Inspiration projektanci Infiniti oparli na japońskiej koncepcji przestrzennej ma. Znalazło to odzwierciedlenie w ścisłym powiązaniu proporcji powierzchni i otwartych przestrzeni z układem i formą siedzeń, deski rozdzielczej oraz przyrządów sterujących.

Na desce rozdzielczej dominuje szerokoekranowy wyświetlacz, rozciągający się od lewego do prawego słupka i wykończony spolaryzowanym złotym szkłem. Prostokątna kierownica, obszyta miękką brązową i białą skórą, wypełniona jest odrębnym wyświetlaczem. Zamiast tunelu transmisyjnego, z podłogi wychodzą masywne, wykończone brązową skórą, łuki, będące stylowymi wspornikami dla konsoli, która przybrała postać podłużnego, rozciągającej się aż do tylnego siedzenia, stolika. Materiałem, który posłużył do wykonania konsoli-stolika jest marmur karraryjski.

Deska rozdzielcza, obszyta miękkim szarym materiałem, zwykle używanym do tapicerowania mebli, jest wykończona opatentowaną przez Infiniti techniką pikowanych wzorów. Nawiązujące do skórzanych kanap, wzory pikowania w kształcie diamentowych rombów, nadają fotelom klasyczny, salonowy wygląd mebli typu Chesterfield. Elegancka tkanina ocieplająca wizualnie przednią część kabiny, została wykorzystana także w części tylnej, wypełnionej wypoczynkową sofą z odmiennymi miejscami dla dwojga pasażerów.

Przy ostro pochylonym słupku D, tak po stronie zewnętrznej nadwozia, jak i w kabinie, mocno poprowadzona jest czerwona linia za złotą obwódką i wpisaną nazwą modelu.

Podsufitka samochodu została zastąpiona, widoczną także z zewnątrz, wyjątkową konstrukcją z żaluzjami inspirowanymi japońską architekturą. Gdy samochód jest w ruchu, żaluzje z drewna cedrowego sugi tworzą piękną grę świateł i cieni. Po obróceniu listew, widok drewna ustępuje widokowi białych powierzchni.

Unikalną formę zyskała najbardziej otwarta ze wszystkich powierzchni – płaska podłoga. Do jej wykończenia zastosowano białe, zamszowe panele, tapicerowane w różnych romboidalnych kształtach, a dodatkowo złote wkładki kintsugi, nadające wnętrzu posmak wystroju eleganckiego salonu.

Symbioza technologii i gościnności

„W Japonii istnieje bardzo naturalna symbioza technologii i gościnności i jest ona czymś bardzo właściwym Infiniti. Chcemy, aby technologia w naszych samochodach dawała wyjątkowe przeżycia z jazdy, a jednocześnie, aby swoją funkcjonalnością oraz intuicyjną obsługą potęgowała komfort podróżowania.” – Karim Habib, dyrektor designu Infiniti

Koncepcyjny Infiniti QX Inspiration wykorzystuje technologie w celu stworzenia przyjaznego środowiska – takiego, które wspiera kierowcę i łączy pasażerów. Projektanci auta pozostawali pod wpływem charakterystycznego dla Japonii, w pełni naturalnego, połączenia technologii, gościnności i ciepłego minimalizmu. Skoncentrowali się na opracowaniu samochodu, który dzięki naturalnemu, komfortowemu i relaksującemu środowisku oraz za sprawą zastosowanych technologii, zapewni pasażerom podróż idealną.

Zgodnie z ideą japońskiej gościnności omotenashi, wnętrze zaprasza pasażerów już od momentu otwarcia drzwi. Oświetlenie w progach drzwi rzuca subtelne światło na ziemię, odwzorowując miękki dywan światła, który pojawia się w samochodzie. Przednie siedzenia obracają się o 30 stopni na zewnątrz, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.

Minimalizm wystroju wnętrza w skali mikro prezentuje ekran rozciągnięty od słupka do słupka. Umieszczenie w kokpicie panoramicznego ekranu dotykowego, który znajdzie rozwinięcie w przyszłych samochodach Infiniti, umożliwiło znaczące zmniejszenie liczby przycisków oraz zapewnia niespotykaną czytelność informacji wyświetlanych na tej wyjątkowej desce rozdzielczej. Oczywistą oczywistością jest możliwość zarządzania za pośrednictwem ekranów dotykowych szeregiem funkcji – od oświetlenia, przez klimatyzację, po aplikacje dostarczające informacji i rozrywki.

Zmultiplikowanie wyświetlacza w prostokątnej kierownicy zapewnia kierowcy łatwy dostęp do ważnych informacji. Cyfrowe wyświetlacze są połączone z, zastępującymi lusterka boczne, kamerami, a także z systemami nawigacji, monitorowania pracy układów i diagnostyki auta.

Szklana u podstawy deski rozdzielczej powierzchnia wyświetlacza środkowej konsoli przechodzi subtelnie w płaszczyznę karrarskiego marmuru, tworząc harmonijny kontrast pomiędzy funkcją i formą użytych materiałów.

Aby jeszcze bardziej podnieść poziom komfortu w kabinie, Infiniti może też wykorzystać swoje technologie związane z jazdą autonomiczną. Ponieważ marka – jak mocno podkreśla od czasu wprowadzenia systemu bezpośredniego kierowania adaptacyjnego DAS – nie chce odbierać kierowcom przyjemności prowadzenia, kierownica, pedały i wyświetlacze zostaną w najbliższej przyszłości na swoich miejscach. Kiedy jednak, wraz z rozwojem technologicznym, upowszechnią się pojazdy autonomiczne, kierownicę będzie można schować w deskę rozdzielczą, a pedały wsunąć w podłogę, powiększając tym samym strefę komfortu. Kierowca będzie mógł jednak w każdej chwili przejąć kontrolę nad samochodem.

Od technologicznych nowinek i ekranów uwolniona została tylna część kabiny. Nastrój sprzyjający relaksowi buduje nowatorski, stworzony przez projektantów Infiniti system oświetlenia QX Inspiration.

Zgodnie z japońskimi korzeniami Infiniti

Artyzm ręcznego wykonania wnętrza QX Inspiration oraz dobór materiałów mają źródło w subtelnej japońskiej sensualności. Choć kluczowe znaczenie dla atrakcyjności salonowego wnętrza ma technologia, to jego charakter i atmosferę tworzą mistrzostwo rękodzieła i staranny dobór naturalnych materiałów oraz delikatnych kolorów, mające swoje korzenie w japońskim szacunku dla natury i ludzkiej pracy.

Dominującym elementem kabiny jest centralna konsola z białego marmuru z Carrary. Sam materiał jest co prawda europejski, ale jego tekstura nawiązuje do japońskiej wrażliwości artystycznej i pozwoliła na łagodne przejście od stechnicyzowania wyświetlaczy do najprostszej formy natury – autentycznego wyglądu kamienia. Na końcu marmurowego stolika, między dwoma tylnymi siedzeniami, znajduje się element przypominający gałąź kwitnącej śliwy – ume no hana. Właśnie ona, zazwyczaj jako pierwsza kwitnąca na wiosnę, jest kojarzona w Japonii z przywoływanym już tu pojęciem omotenashi, czyli gościnności i z zapraszaniem gości do domu.

To docenienie wiosny znalazło dodatkowe odbicie w doborze kolorów, które współgrają z miękkim oświetleniem wnętrza kabiny i barwą ekranów. Kabina może zostać zanurzona w uspokajającej poświacie, w jednym z czterech kolorów. Są to: wakanse – zieleń miękka jak świeża wiosenna trawa; orinoko – bladożółty, o odcieniu skorupki kurzego jaja; akebono – subtelne róże i czerwienie świtu; oraz shirafuji – delikatna purpura japońskiego kwiatu wisterii. Stonowana barwa wyświetlaczy i oświetlenia wnętrza harmonijnie komponują się z delikatnymi odcieniami szarości, brązu i bieli tapicerki.

Wnętrze Infiniti QX Inspiration łączy z japońskim korzeniami także wykończenie dachu japońskim czerwonym drewnem cedrowym sugi. Zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi, która akceptuje niedoskonałości, projektanci Infiniti pozostawili sęki w strukturze drewna, aby pokazać siłę i żywotność użytego materiału. Dach jest wyraźnie nowoczesny w swej konstrukcji i wyglądzie, choć tradycyjny pod względem stylistycznym. Pod białą, zamszową podsufitką, między panelami pojawia się kintsugi – złota wkładka – będąca dodatkowym akcentem japońskiej wrażliwości i tradycji rzemieślniczej.

Zdjęcia: Infiniti