MotoNews.pl

Mercedes-Benz przedstawia elektryczną przyszłość MPV klasy premium

06 marca 2019

Mercedes-Benz-Concept-EQV 12

Światowa premiera pierwszego czysto akumulatorowo-elektrycznego napędu w segmencie premium: dzięki Concept EQV Mercedes-Benz łączy lokalnie bezemisyjną jazdę z imponującą wydajnością, maksymalną funkcjonalnością i estetycznym wyglądem. Nowy pojazd koncepcyjny zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w dniach 7-17 marca 2019 r. Na podstawie Concept EQV Mercedes-Benz Vans planuje zbudować pojazd produkowany seryjnie, który zostanie przedstawiony oficjalnie jesienią, na tegorocznych IAA Cars we Frankfurcie.

Mercedes-Benz Concept EQV

Najważniejsze cechy techniczne pojazdu to zasięg do 400 kilometrów i szybkie ładowanie, które pozwala na uzyskanie 100 kilometrów zasięgu w ciągu zaledwie 15 minut. Wnętrze samochodu oferuje najwyższy możliwy poziom komfortu oraz maksymalną funkcjonalność, m.in. dzięki szerokiemu zakresowi możliwych konfiguracji siedzeń.

Oznacza to, że Concept EQV oferuje wiele potencjalnych zastosowań. Z jego wspaniałej funkcjonalności i elastyczności skorzystają zarówno klienci poszukujący komfortowego pojazdu rodzinnego, jaki entuzjaści sportu. Ponadto, w przypadku zastosowań związanych z transportem VIP, pojazd oferuje imponująco szeroką gamę wyposażenia i uwodzi wyjątkową przyjemnością i komfortem jazdy.

„Mercedes-Benz Vans konsekwentnie rozwija swoje portfolio pojazdów elektrycznych, a dzięki Concept EQV robimy kolejny krok w tej dziedzinie. Pojazd ma wszystkie typowe dla marki walory tego segmentu, które klienci Mercedes-Benz już znają, doceniają, a także których oczekują. Jako towarzysz rodziny, poszukiwacz przygód lub komfortowa salonka w wersji shuttle bus łączy wszystkie te właściwości z napędem akumulatorowo-elektrycznym – to oznacza, że ​​Concept EQV to samochód z przyszłością. Dlatego jesteśmy szczególnie podekscytowani tym, że wkrótce będziemy mogli zaoferować model produkowany seryjnie, oparty na tym koncepcie”, wyjaśnia Wilfried Porth, członek zarządu Daimler AG ds. zasobów ludzkich i dyrektor ds. stosunków pracy, Mercedes-Benz Vans.

Concept EQV jest kolejnym reprezentantem konsekwentnie rozwijanej technologicznej marki EQ. Mercedes-Benz stworzył ją w 2016 roku, rozpoczynając od Concept EQ – pojazdu typu SUV. Podczas IAA 2017 dołączył do niego Concept EQA w segmencie samochodów kompaktowych. We wrześniu 2018 r. marka zaprezentowała swój pierwszy pojazd produkowany seryjnie: elektryczny sedan EQC. Concept EQV rozszerzy gamę modeli o premium MPV dla maksymalnie 8 pasażerów.

Silnik o mocy 150 kW oraz akumulatory o pojemności 100 kWh zapewniają zasięg do 400 km

Concept EQV ma kompaktowy napęd elektryczny (eATS) o mocy 150 kW. Silnik elektryczny, skrzynia biegów ze stałymi przełożeniami, układ chłodzenia tworzą kompaktową i integralną całość.

Energia jest dostarczana przez akumulatory litowo-jonowe o łącznej pojemności 100 kWh, dzięki czemu pojazd ma zasięg do 400 klometrów.. Dzięki prędkości maksymalnej 160 km/h przyjemność z jazdy jest zapewniona także poza miastem.

Pojazd można wygodnie ładować w domu za pomocą ładowarki Mercedes-Benz Wallbox lub zwykłego gniazdka. Dla jeszcze większej elastyczności na co dzień dostępna jest również funkcja szybkiego ładowania: w ciągu zaledwie 15 minut bateria może być naładowana energią wystarczającą do pokonania odległości około 100 kilometrów.

Żadnych ustępstw pod względem funkcjonalności

MPV od Mercedes-Benz spełniają najwyższe wymagania, jeśli chodzi o funkcjonalność i elastyczność. Całkowicie elektryczny wariant również pod tym względem nie ustępuje wersjom z tradycyjnym napędem. Dzięki zainstalowaniu akumulatora w podłodze pojazdu, cała przestrzeń wewnętrzna dostępna jest bez ograniczeń.

Tak więc, na przykład, wyposażony w sześć pojedynczych foteli Concept EQV staje się typowym pojazdem typu shuttle bus, który spełnia wszystkie wymogi transportu VIP. Inne konfiguracje siedzeń sprawiają, że samochód staje się praktycznym miejskim pojazdem rodzinnym, a także umożliwia łatwy transport sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Dzięki Concept EQV Mercedes-Benz oferuje niezwykle elastyczny, w pełni elektryczny pojazd, który można łatwo przekształcić na 7- lub nawet 8-osobowy za pomocą dodatkowych siedzeń.

Jako członek rodziny EQ, Concept EQV korzysta również z obszernego ekosystemu elektromobilności oferowanego przez tę markę technologiczną. Począwszy od kompleksowego doradztwa i palety usług, aż po infrastrukturę ładowania, a nawet zmodyfikowany system nawigacji, który uwzględnia poziom naładowania baterii. Pojawią się również aplikacje, które umożliwią na przykład zdalną kontrolę temperatury wnętrza lub płatności bezgotówkowe w publicznych stacjach ładowania.

Charakterystyczny stylistyka EQ pozwala uzyskać niepowtarzalny wygląd

Elementem wspólnym dla wszystkich pojazdów marki EQ jest ich design: imponująco awangardowa i indywidualna estetyka.

„Concept EQV ucieleśnia nasze podejście „Progressive Luxury”, łącząc świat analogowy i cyfrowy w jedną całość: idiom designu EQ zapewnia pojazdowi jego niepowtarzalny wygląd i imponująco nowoczesne kształty”, mówi Gorden Wagener, Chief Design Officer w Daimler AG. „W środku chłodna estetyka zewnętrzna jest zachowana, ale uzupełniają ją ciepłe akcenty, takie jak te w kolorze różowego złota, które już od progu budują nastrój przyjaznego, domowego wnętrza. W kokpicie naszego Concept EQV koncentrujemy się na nowym i intuicyjnym systemie MBUX”.

Dynamiczny wygląd zewnętrzny dzięki nowemu „elektro-designowi” podkreśla mocny elektryczny układ napędowy. Sercem jest grill chłodnicy z chromowanymi wstawkami i pasek LED – charakterystyczna cecha rodziny EQ.

Całe nadwozie jest pomalowane lakierem high-tech silver, a zderzak zyskuje niepowtarzalny wygląd dzięki dużym wlotom powietrza i dwóm szerokim chromowanym wstawkom umieszczonym na zewnętrznych krawędziach. Reflektory LED podkreślają prezencję i sportowy styl pojazdu. Wrażenie to wzmacnia zgrabna sylwetka ​​oraz 19-calowe felgi ze stopu metali lekkich, które nawet pozostając w bezruchu, wyglądają dynamicznie.

Elegancki, stylowy kokpit z ciepłymi akcentami

Era elektromobilności ukształtowała nie tylko nadwozie Concept EQ. Również we wnętrzu zachowana została chłodna stylistyka. Utrzymany w stylu technologicznej elegancji kokpit zapewnia nieskomplikowaną i intuicyjną obsługę. Podstawą interakcji między człowiekiem a maszyną jest system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience), który łączy w sobie samouczący się system sterowania głosowego z innowacyjnymi funkcjami łączności.

Zgodnie z designem marki EQ, skórzane obicie deski rozdzielczej w kolorze „Midnight Blue” zostało wzbogacone pasmami w kolorze różowego złota, które imitują miedziane druty. Ten ciepły akcent podkreśla efekt przyjaznego wnętrza domu („Welcome Home Effect”). Uwagę przyciągają też kolory obramowania różnych elementów. W systemie infotainment emanuje elegancją i ciepłem różowe złoto, ale touchpad i włącznik światła mają kontur w kolorze ciemnego chromu („dark chrom”), a otwory wentylacyjne otacza srebrna poświata („silver shadow”). Ciemnobłękitna skóra nappa pokrywa podłokietniki, tworząc z różowo-złotymi szwami ciekawy kontrast. Ten sam efekt powstaje dzięki przeszyciom wzdłuż siedzeń. Z kolei zastosowanie czarnej skóry nappa na poduszkach siedzeń, a ciemnobłękitnej na elementach oparć siedzeń pokazuje możliwości zastosowania różnych komponentów kolorystycznych. W rezultacie całe wnętrze utrzymane jest w tym kontrastującym podziale: błękit dominuje w górnej części deski rozdzielczej, a czerń w dolnej – nie tylko jest elegancki, ale podkreśla technologiczny charakter wnętrza.

Z kolei wyżej, na linii wzroku patrząc z zewnątrz pojazdu, uwagę od razu przyciągają błękitne elementy oparć foteli.

EQ – elektromobilny ekosystem od pojazdu aż po infrastrukturę ładowania

Marka produktów i technologii EQ oznacza kompleksowy ekosystem elektromobilny produktów, usług, technologii i innowacji. Spektrum obejmuje zarówno pojazdy elektryczne, jak i ładowarki typu Wallbox, a nawet usługi ładowania oraz przeznaczoną do tego infrastrukturę. Tymczasem nazwa EQ oznacza „Electric Intelligence” i wywodzi się z wartości marki Mercedes-Benz: „Emotion and Intelligence”. Zdumienie i fascynacja należą do tego tak samo, jak holistyczne rozwiązania, oferujące największą możliwą korzyść klientom dzięki zastosowaniu najnowszej technologii.

Kompleksowa strategia tworzenia elektrycznych modeli na bazie istniejącej gamy pojazdów pozwala Mercedes-Benz na jeszcze szersze wykorzystanie produktów i technologii EQ dla klientów. Pierwszym krokiem była szeroko zakrojona elektryfikacja nowoczesnego silnika spalinowego – znanego również jako miękka hybryda – wykorzystującego technologię EQ Boost. Kolejnym i bardzo ważnym elementem tej strategii jest kontynuowana ofensywa hybryd typu plug-in. Do 2022 r. całe portfolio Mercedes-Benz ma zostać zelektryfikowane. Oznacza to, że pojazdy elektryczne będą oferowane w każdym segmencie – od kompaktowego samochodu poprzez duże SUVy i pojazdy MPV, aż do modeli użytkowych.

Zdjęcia: Mercedes-Benz