MotoNews.pl

Nowy model Porsche Macan GTS

17 grudnia 2019

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
Porsche-Macan-GTS

Porsche uzupełnia serię modelową Macan o jeszcze bardziej sportowy wariant. Nowy Macan GTS oferuje połączenie mocnego silnika, zorientowanego na osiągi podwozia, charakterystycznego designu oraz wzbogaconego wyposażenia. 2,9-litrowy silnik V6 biturbo osiąga moc 280 kW (380 KM) – to o 15 kW (20 KM) więcej niż poprzednik. W połączeniu z przystosowaną na nowo dwusprzęgłową skrzynią biegów PDK i opcjonalnym pakietem Sport Chrono nowy Macan GTS może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 4,7 s, o 0,3 s szybciej niż wcześniej. Jego prędkość maksymalna wynosi 261 km/h.

Macan GTS – najbardziej sportowy Macan

Nowy członek rodziny kompaktowych SUV-ów Porsche zyskał między innymi oznaczenie GTS, pochodzące od słów Gran Turismo Sport. To zasługa jego niezrównanej dynamiki jazdy. System kontroli tłumienia Porsche Active Suspension Management (PASM) został tu specjalnie dostrojony, a podwozie – w celu zapewnienia większej dynamiki poprzecznej – obniżono o 15 mm. Na życzenie dostępne jest adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne z prześwitem zmniejszonym o kolejne 10 mm.

Porsche Macan GTS 1

W połączeniu ze standardowymi 20-calowymi obręczami RS Spyder Design i dużymi żeliwnymi hamulcami (tarcze o wymiarach 360 x 36 mm z przodu oraz 330 x 22 mm z tyłu) nowy Macan GTS zachwyca zwinnością i responsywnością rasowego samochodu sportowego. Opcjonalnie hamulce można dodatkowo udoskonalić, zamawiając układ Porsche Surface Coated Brake (PSCB) z powłoką z węglika wolframu lub Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB).

Seryjnie montowany sportowy układ wydechowy – specjalnie dostosowany do wariantu GTS – dba o przyjemność z jazdy nowym Porsche Macan GTS także w dziedzinie akustyki. Sedno wrażeń dźwiękowych stanowi silnik V6 o pojemności 2,9 litra. Układ „centralnego turbo” – czyli dwie turbosprężarki umieszczone pomiędzy rozwidlonymi głowicami – zapewnia szczególnie bezpośrednią reakcję na zmianę obciążenia. Maksymalny moment obrotowy 520 Nm (+20 Nm) jest dostępny w szerokim zakresie prędkości obrotowych – od 1750 do 5000 obr./min. Najbardziej sportowy wariant Porsche Macana zużywa 9,6 l paliwa na 100 km (cykl NEDC1).

Porsche Macan GTS 2

Zindywidualizowany design z czarnymi akcentami

Nowy Macan GTS podkreśla swój wyjątkowo sportowy status także wizualnie. Charakterystyczny wygląd nadaje mu standardowy pakiet Sport Design z nowym wykończeniem przedniej i tylnej partii nadwozia oraz efektownymi osłonami progów. Przedni pas wyróżniają elementy lakierowane na czarno, czyli wizytówka wszystkich modeli Porsche z rodziny GTS. Przyciemnione są także klosze reflektorów LED z Porsche Dynamic Light System (PDLS) i trójwymiarowych tylnych świateł z LED-owym pasem świetlnym. Opcjonalnie można zamówić reflektory LED z czarnym wykończeniem oraz PDLS Plus. Wysokie osiągi optycznie podkreślają obniżone o 15 mm podwozie, 20-calowe obręcze RS Spyder Design w kolorze czarnym, z satynowym połyskiem, a także czerwone zaciski hamulcowe oraz listwy ozdobne w kolorze czarnym, z błyszczącym wykończeniem. Motyw czarnych akcentów pojawia się również z tyłu: kolor ten mają dyfuzor oraz końcówki standardowego sportowego układu wydechowego.

Porsche Macan GTS 3

Sportowe fotele dostępne wyłącznie dla wariantu GTS i wysokiej jakości okładziny

Wysokiej jakości materiały, takie jak Alcantara® na środkowych panelach foteli oraz podłokietnikach w konsoli środkowej oraz na panelach drzwi, a także szczotkowane aluminium pozwalają również dostrzec i poczuć sportowo-elegancką charakterystykę Porsche Macan GTS także w jego wnętrzu. Standardem jest tu wielofunkcyjna sportowa kierownica z obszytym gładką skórą wieńcem i manetkami zmiany biegów, a także zarezerwowane wyłącznie dla wariantu GTS sportowe fotele z 8-kierunkową regulacją i wydatnymi boczkami, które zapewniają stabilne podparcie podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Wśród licznych opcji personalizacji znajdują się skórzana tapicerka GTS z przeszyciami w kolorze Carmine Red lub Crayon z dodatkowymi elementami z Alcantary® i kolorowymi akcentami, nagłośnienie przestrzenne BOSE® Surround Sound System oraz nowy schowek na smartfon z funkcją ładowania indukcyjnego. Na życzenie bezpieczeństwo i komfort zwiększają adaptacyjny tempomat, w tym asystent jazdy w korku, asystent parkowania z kamerą cofania i widokiem otoczenia, podgrzewana szyba przednia oraz jonizator powietrza.

Porsche Macan GTS 4

Nowe Porsche Macan GTS można już zamawiać. W Polsce ceny modelu zaczynają się od 366 000 PLN z VAT i lokalną specyfikacją.

Macan GTS: zużycie paliwa w cyklu łączonym: 9,6 l/100 km; emisje CO2: 218 g/km

Wartości zużycia i emisji CO2 obliczono zgodnie z nową Ogólnoświatową Zharmonizowaną Procedurą Badania Lekkich Pojazdów (WLTP – Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure). Obecnie nadal muszą być określane wynikające z tego wartości NEDC; nie można ich jednak porównywać z wartościami obliczonymi na podstawie wcześniej stosowanego cyklu NEDC.

Porsche Macan GTS 5

Zdjęcia: Porsche