MotoNews.pl

Hyundai zaprezentował nowego i30 N

28 września 2020

Kategoria | Premiery  Sport
Hyundai-i30-N

Hyundai zaprezentował nowego i30 N z odświeżonym wyglądem, nową ośmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów (N DCT) oraz zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Nowe funkcje zapewnią kierowcom lepsze wrażenia niezależnie od tego czy jadą po publicznej drodze czy wymagającym torze wyścigowym. Nowy i30 N jest prawdziwie sportowym samochodem codziennego użytku.

Nowy Hyundai i30 N

Nowy i30 N to pierwszy Hyundai sportowej submarki N. Od momentu rynkowego debiutu, w Europie sprzedano ponad 25 000 sztuk modelu i30 N. Poprzednia wersja sportowego hot-hatcha zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym tytuł sportowego samochodu roku 2018 magazynu Auto Bild. Modele N Hyundaia zainspirowały fanów do stworzenie społeczności zwanej „N-tuzjastami”.

Hyundai I30 N 1

Nowy i30 N bazuje na sukcesie swojego poprzednika. Oprócz zmiany wyglądu i polepszenia właściwości jezdnych, zastosowano lżejsze materiały, w celu zwiększenia zwinności i poprawy prowadzenia. Podobnie jak poprzednik nowy i30 N dostępny będzie w dwóch wariantach nadwoziowych: Hatchback i Fastback.

„Od czasu rynkowego debiutu w 2017 roku, pierwotny sportowy Hyundai N otrzymał wiele znakomitych recenzji i nagród. cieszy się ogromną popularnością wśród kierowców poszukujących dreszczyku emocji i niesamowitych wrażeń z jazdy. Kierowcy poszukujący maksymalnej przyjemności z jazdy zarówno na drodze, jak i na torze, dzięki nowemu i30 N otrzymują teraz jeszcze więcej, w tym lepsze osiągi. Lekkie fotele N i nowa dwusprzęgłowa skrzynia biegów typu mokrego, sprawiają, że nowy Hyundai i30 N jest bardziej sportowy, a za razem wygodniejszy niż kiedykolwiek – powiedział Thomas Schemera, Wiceprezes Wykonawczy i Szef Działu Produktu Hyundai Motor Company.

Udoskonalony wygląd zewnętrzny podkreślający sportowe osiągi

Design nowego i30 N można opisać trzema słowami: osiągi, emocje, wyrazistość. Zmiany objęły również elementy wyglądu zarezerwowane wyłącznie dla i30 N. Logo N znajdziemy z przodu na szerokim grillu. Kratka grilla składa się z elementów przypominających skrzydła samolotu i została zoptymalizowana pod kątem wydajnego chłodzenia silnika. Logo N pojawia się również na felgach.

Hyundai I30 N 2

Nowe są również reflektory LED ze światłami do jazdy dziennej w kształcie litery V. W przednim zderzaku zamontowano kurtyny powietrzne, aby znacząco poprawić przepływ powietrza i zmniejszyć turbulencje w nadkolu.

Nowy i30 N ma zmienioną stylistykę tyłu, podczas gdy tył nowego i30 Fastback N pozostał w niezmienionej formie. W hatchbacku duży spojler z charakterystycznym trójkątnym światłem stop zapewnia docisk i doskonałe wyważenie. Przeprojektowane zostały również tylne światła wykonane w technologii LED. Dwie duże rury wydechowe zintegrowane z dyfuzorem dopełniają rasowego wyglądu i30 N.

Design nowego i30 N sprawia, że samochód wygląda jakby był w ruchu nawet podczas postoju. Zdecydowany i pełen mocy, jest gotowy do jazdy po drogach i torach.
Nowy i30 N jest dostępny w siedmiu kolorach nadwozia, w tym z lakierem specjalnym Performance Blue, który jest dedykowany wyłącznie dla modeli z gamy submarki N.

Hyundai I30 N 3

Kolory zewnętrzne:

 • Performance Blue
 • Polar White
 • Engine Red
 • Sunset Red
 • Shadow Gray
 • Dark Knight
 • Phantom Black

Nowy i30 N bazowo wyposażony jest w 18-calowe felgi aluminiowe. Wersje wyposażone w pakiet Performance zawierają szereg ulepszeń, w tym nowoopracowane 19-calowe kute felgi z lekkich stopów. Lekkie pięcioramienne obręcze zostały zaprojektowane z myślą o zmniejszeniu masy nieresorowanej i zwiększeniu wytrzymałości. Komplet 19-calowych kutych felg aluminiowych jest o 14,4 kg lżejszy od standardowych 19-calowych felg. Ciemnoszare matowe wykończenie, kontrastujące z charakterystycznymi dla N czerwonymi zaciskami hamulcowymi z logo N, podkreśla wyścigowego ducha samochodu. Nowy i30 N z pakietem Performance został wyposażony w opracowane specjalnie dla i30 N, wyczynowe opony Pirelli P-Zero, a bazowy model wyposażono w opony Michelin Pilot Super Sport.

Design wnętrza łączy samochód z kierowcą

Wnętrze nowego i30 N zaprojektowana z myślą o połączeniu kierowcy z samochodem. Zestaw analogowych wskaźników zawiera takie funkcje, jak aktywne czerwone pole z czerwonymi diodami LED, które zmienia się w zależności od temperatury oleju silnikowego, oraz wskaźnik zmiany biegów, który pokazuje kierowcy optymalny moment na zmianę biegu. Nowy i30 N jest również dostępny z podgrzewaną kierownicą i podgrzewanymi przednimi fotelami.

Hyundai I30 N 4

Nowy i30 N ma metalowe nakładki na pedały i przeszycia w kolorze Performance Blue w obu wariantach nadwoziowych. Nowością są pasy bezpieczeństwa z akcentami w kolorze Performance Blue. We wnętrzu utrzymanym w czarnej tonacji znajdują się komfortowe sportowe fotele z tapicerką materiałową lub wykończone połączeniem sztucznego zamszu i skóry.

Lekkie fotele N

Po raz pierwszy w nowym i30 N dostępne są także sportowe, lekkie fotele N. Te jednoczęściowe, wyczynowe sportowe fotele są o 2,2 kg lżejsze niż fotele standardowe. Wyraźne podparcia zapewniają doskonałe trzymanie boczne. Lekkie fotele N są wykonane z najwyższej jakości skóry i alcantary, mają szwy w kolorze Performance Blue i podświetlane logo N na zintegrowanym zagłówku.

Ulepszony silnik dostarcza jeszcze intensywniejszych wrażeń

Nowy i30 N jest wyposażony w 2,0-litrowy turbodoładowany silnik benzynowy, dostępny z sześciobiegową manualną skrzynią biegów (6MT) lub debiutującą 8-biegową dwusprzęgłową skrzynią biegów typu mokrego (N DCT).

Bazowy i30 N ze skrzynią 6MT osiąga moc 250 KM i 353 Nm momentu obrotowego. Klienci i30 N mają również do wyboru pakiet Performance. Dzięki pakietowi Performance silnik osiąga moc 280 KM, co stanowi wzrost o 5 KM w stosunku do pierwszego i30 N i jest dostępny zarówno w wersji 6MT, jak i N DCT. Maksymalny moment obrotowy w wariancie Performance urósł o 39 Nm i wynosi teraz 392 Nm.

Hyundai I30 N 5

Silnik o mocy 280 KM oferuje płaską krzywą mocy, co zapewnia lepszą reakcję na pedał gazu i poprawę przyspieszenia, dostarczając jeszcze więcej radości na drodze lub na torze. Płaski wykres mocy zapewnia więcej momentu obrotowego i mocy przy niższych obrotach, a tym samym większe wykorzystanie potencjału silnika w codziennym użytkowaniu. Nowy i30 N utrzymuje maksymalny moment obrotowy w zakresie od 1950 do 4600 obr./min i osiąga maksymalną moc przy 5200 obr./min. Poprawie uległo przyspieszenie w zakresie średnich i wysokich prędkości i zapewniono niezmiennie wysoką wydajność w różnych warunkach otoczenia.

Oba warianty silnikowe osiągają maksymalną prędkość 250 km/h, a nowy i30 N z pakietem Performance przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,9 sekundy, co oznacza wzrost o 0,2 sekundy czyli 3 procent w porównaniu z poprzednim modelem.

Podobnie jak w przypadku swojego poprzednika, nowy i30 N jest wyposażony w szereg sportowych elementów wyposażenia, w tym funkcję międzygazu, procedurę kontroli startu, tylną belkę usztywniającą nadwozie i wiele innych.

Hyundai I30 N 6

N DCT sprawia, że prowadzenie nowego i30 N jest jeszcze przyjemniejsze

Nowa ośmiostopniowa, dwusprzęgłowa skrzynia biegów N DCT oferuje szereg sportowych funkcji, dzięki którym prowadzenie nowego i30 N jest jeszcze przyjemniejsze. N DCT to przekładnia typu mokrego, co oznacza, że do chłodzenia elementów sprzęgła stosowany jest olej, który zapewnia mniejsze tarcie i umożliwia przenoszenie większej ilości momentu obrotowego przez skrzynię biegów. Nowa skrzynia biegów została zaprojektowana tak, aby połączyć wrażenia z jazdy z manualną skrzynią biegów z wygodą automatycznej skrzyni biegów. Kierowcy mogą wybrać tryb ręczny i zmieniać biegi za pomocą łopatek na kierownicy lub za pomocą dźwigni zmiany biegów. Łopatki do zmiany biegów pozwalają kierowcy zmieniać biegi bez odrywania rąk od kierownicy. Jeśli kierowca zdecyduje się użyć dźwigni zmiany biegów, to aby zmienić bieg na niższy, należy pchnąć ją do przodu, a aby zmienić bieg na wyższy, pociągnąć do tyłu.

Skrzynia N DCT oferuje trzy nowe funkcje N, które zapewniają jeszcze większą radość z jazdy: N Grin Shift, N Power Shift oraz N Track Sense Shift.

 • N Grin Shift (NGS) umożliwia wykorzystanie z pełnej mocy silnika i skrzyni biegów przez 20 sekund – z pewnością wywoła to uśmiech na twarzy kierowcy. Aby włączyć NGS, wystarczy wcisnąć przycisk na kierownicy, a na zestawie wskaźników rozpocznie się odliczanie pokazujące pozostały czas działania tej funkcji.
 • N Power Shift (NPS) włącza się podczas przyspieszania, gdy przepustnica jest otwarta przynajmniej w 90 procentach. Wykorzystując zmianę biegu na wyższy w celu dostarczenia maksymalnej mocy na koła, zmniejszone zostają spadki momentu obrotowego. Daje to kierowcy „uczucie pchnięcia” podczas zmiany biegu na wyższy.
 • N Track Sense Shift (NTS) automatycznie rozpoznaje, kiedy warunki drogowe są optymalne do dynamicznej jazdy. Przykładowo, gdy samochód jedzie po torze wyścigowym, włącza się automatycznie. Dobiera także odpowiednie biegi i czas zmiany, niczym zawodowy kierowca wyścigowy, zapewniając optymalne osiągi.

Hyundai I30 N 7

N Grin Control System

System N Grin Control daje Klientom wybór pomiędzy pięcioma różnymi trybami jazdy: Eco, Normal, Sport, N oraz N Custom. Tryby jazdy dostosowują parametry silnika, zawieszenia, ESC, mechanizmu różnicowego N Corner Carving (elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu), układu wydechowego i kierowniczego oraz skrzyni biegów, aby zoptymalizować je pod kątem różnych warunków jazdy. W trybie N Custom kierowca może indywidualnie dopasować ustawienia do preferencji jazdy i warunków drogowych.

Jazda i prowadzenie

Podobnie jak w przypadku swojego poprzednika, nowy i30 N wyposażony jest w elektronicznie sterowane zawieszenie (ECS). Zmienione ustawienia zawieszenia i układu kierowniczego, zaowocowały poprawą właściwości jezdnych i prowadzenia.

Klienci, którzy wybiorą pakiet Performance, mogą również skorzystać z mechanizmu różnicowego N Corner Carving, sterowanego elektronicznie mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu (eLSD). Dodatkowo w przypadku pakietu Performance rozmiar przednich tarczy hamulcowych został zwiększony z 345 mm do 360 mm, aby zapewnić lepszą skuteczność hamowania.
Redukcja masy uzyskana dzięki zastosowaniu lekkich foteli N i kutych 19-calowych felg aluminiowych zapewniła lepsze osiągi i poprawę prowadzenia, umożliwiając sprawniejsze pokonywanie dróg.

Hyundai I30 N 8

Bezpieczeństwo

Nowy i30 N zawiera więcej systemów aktywnego bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy Hyundai SmartSense. Asystent unikania kolizji czołowych został zaktualizowany i obejmuje wykrywanie pieszych (FCA). System podążania na pasie ruchu (LFA) utrzymuje samochód na środku pasa ruchu, nawet zanim pojazd zacznie zbliżać się do jednej z krawędzi. Wersja hatchback nowego i30 N z przekładnią N DCT jest wyposażona w aktywny system monitorowania martwego pola (BCA). System BCA może aktywować hamulce, aby zapobiec kolizji podczas zmiany pasa na autostradzie lub podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego, gdy samochód jest zaparkowany wzdłuż ulicy. Podobnie, asystent ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCCA), również dostępny w hatchbacku z N DCT, może aktywować hamulce, gdy zostanie wykryta przeszkoda bezpośrednio za pojazdem podczas cofania, na przykład podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego.

Systemy Hyundai SmartSense:

 • [Nowość] Asystent unikania kolizji czołowych (FCA)
 • [Nowość] System podążania na pasie ruchu (LFA)
 • [Nowość] System monitorowania martwego (BCW) (tylko Hatchback)
 • [Nowość] Aktywny system monitorowania martwego pola (BCA) (tylko Hatchback DCT)
 • [Nowość] Ostrzeganie o ruchu poprzecznym (RCCW) (tylko Hatchback)
 • [Nowość] Asystent ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCCA) (tylko Hatchback DCT)

Hyundai I30 N 10

Ponadto zastosowany system eCall, pomoże skontaktować się ze służbami ratunkowymi po naciśnięciu przycisku i automatycznie kontaktuje się z ratownikami, jeśli poduszki powietrzne pojazdu zostały wyzwolone.

Technologie i systemy łączności

Nowy i30 N jest wyposażony w Performance Driving Data System, który monitoruje i poprawia umiejętności kierowcy na torze. Teraz system dostępny jest ze zaktualizowaną grafiką dla jeszcze łatwiejszej obsługi. Zapisuje on i wyświetla dane z jazdy, w tym informacje o mocy, momencie obrotowym czy ciśnieniu doładowania. Zawiera również funkcje mierzenia czasu okrążenia i przyspieszenia, które są przydatne na torze.

Nowy i30 N wyposażono w opcjonalny system nawigacji z ekranem dotykowym o przekątnej 10,25 cala z możliwością podłączenia aplikacji Apple CarPlay i Android Auto. Jest również dostępny z najnowszą wersją systemu Bluelink. Zapewnia to szereg nowych możliwości i usług dla Klientów Hyundaia, w tym informacje o ruchu drogowym, nawigację w trybie pieszym po zaparkowaniu, aktualne informacje o parkingach i stacjach benzynowych oraz nową funkcję tworzenia profilu użytkownika.

Hyundai I30 N 9

Dane techniczne

i30 N

 • Silnik 2.0 T-GDI
 • Skrzynia biegów 6MT
 • Moc maksymalna 250 KM
 • Maksymalny moment obrotowy 353 Nm
 • Prędkość maksymalna 250 km/h

i30 N Performance

 • Silnik 2.0 T-GDI
 • Skrzynia biegów 6MT lub N DCT
 • Moc maksymalna 280 KM
 • Maksymalny moment obrotowy 392 Nm
 • Prędkość maksymalna 250 km/h

Nowy i30 N oraz i30 Fastback N dostępne będą w Europie na początku 2021 roku. Dokładny czas wprowadzenia na rynek oraz ogłoszenia cen i specyfikacji może się różnić w zależności od rynku.

Zdjęcia: Hyundai