MotoNews.pl

Mazda CX-5 Skyactiv-G 2.0 – test i dane techniczne

12 marca 2021

Kategoria | Premiery  Rynek
Marka, model | ,
Mazda-CX-5-Skyactiv-G-2

Mazda CX-5 to SUV łączący w sobie wszystkie zalety tego typu pojazdów. Jest to samochód o sportowym charakterze, którego osiągi są naprawdę imponujące. Jego nadwozie jest na tyle sporych rozmiarów, że pomieści się w nim wszystko, czego potrzebujesz. A by komfort jazdy nie był jedynym kluczowym atutem, dynamika, responsywność i ekonomika podróżowania w kokpicie tego SUV-a również Cię zaskoczą.

Mazda CX-5 – model, którego potrzebowaliśmy

SUV Mazda CX-5 wyposażony w silnik Skyactiv-G 2.0 to pojazd dostosowany do nowoczesnych trendów. Bo na czym w zasadzie zależy współczesnym kierowcom? Wszystkie ważne aspekty jazdy – osiągi, wygoda, bezpieczeństwo – wpisane są w filozofię aut typu SUV.

CX-5 jest wręcz definicją SUV-a. Samochód ten wyróżnia się sportowym designem, który zwraca na siebie uwagę. Wszystkie jego cechy – aerodynamika, drapieżne linie, atrakcyjna bryła – przekładają się na to, by auto wyglądało, jakby ciągle było w ruchu – nawet gdy stoi w miejscu. Mazda zadała sobie sporo trudu, by osiągnąć taki efekt w ramach realizacji nowej filozofii marki. Design pojazdów produkowanych przez tego producenta był wielokrotnie doceniany – np. w roku 2020 w plebiscycie „World Car Design of the Year 2020” oraz jego edycji w roku 2016. Wówczas nagrodę zdobyły modele Mazda MX-5 i Mazda3.

Mazda CX-5 – cena topowych rozwiązań nie musi być wysoka

SUV Mazda CX-5 dostępny jest w trzech wariantach. Standardowy, SkyJOY, to cena 118 900 złotych. W tym przypadku mamy do czynienia z dosyć bogatym wyposażeniem. Z pewnością każdy, komu zależy na designie z wyższej półki, doceni 17-calowe felgi Gray. Tapicerka wykonana została z wytrzymałego materiału Medium w kolorze czarnym. Klimatyzacja jest automatyczna, przednie reflektory to LED-y, a na pokładzie dostępne są wszystkie najważniejsze systemy wspierające jazdę, w tym np. tempomat. Rozszerzony wariant SkyPRESTIGE posiada aż 19-calowe felgi, tapicerka również wykonana jest z materiału Medium w kolorze czarnym, zaś same fotele są podgrzewane. W tym wariancie obecny jest wyświetlacz head-up. Melomani z całą pewnością docenią nagłośnienie marki Bose, które gra bardzo dobrze. Na pokładzie obecna jest także nawigacja i system kamer 360 stopni. Wersja SkyPRESTIGE jest więc niezwykle zaawansowana, a jej cena to 135 900 złotych, co przy tak znakomitym standardzie wcale nie jest wysoką stawką.

Trzeci wariant wyposażenia to SkyPRESTIGE z pakietem Brown. Wersja ta jest bardzo podobna do SkyPRESTIGE, różni się jednak obecnością tapicerki skórzanej Nappa w kolorze brązowym, przednie fotele są wentylowane, a tylna kanapa jest dodatkowo podgrzewana, co docenią klienci wożący codziennie dzieci do szkoły. A przecież takich z całą pewnością będzie sporo. SUV-y wybierane są często właśnie przez rodziców, chcących zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo oraz wygodę podróżowania. Wspomniana skórzana tapicerka okaże się nie tylko bardzo ładna, ale i praktyczna, gdy wylądują na niej lody czy wyleje się sok.

Ciekawe, praktyczne i przyszłościowe rozwiązanie – Mazda Connect

W bogatym wyposażeniu SUV-a Mazda CX-5 znajduje się naprawdę wiele ciekawych elementów. Do najbardziej interesujących należy system Mazda Connect. W środku pojazdu zamontowany jest ekran dotykowy o przekątnej aż 10,25 cala. Jest on kontrolowany za pomocą standardu HMI. Dzięki temu możemy korzystać na nim z mediów społecznościowych, czytać wiadomości tekstowe i być na bieżąco z tym, co dzieje się na trasie. To innowacja, która bardzo skutecznie przekłada się na wrażenia z użytkowania pojazdu oraz bezpieczeństwo. Tego typu przemyślane, stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że Mazda CX-5 to SUV kompletny, wyposażony we wszystko to, co istotne dla wysokiego komfortu podczas codziennej eksploatacji auta.

Wszystkie funkcje komputera pokładowego w Maździe CX-5 obsługiwane są bardzo intuicyjnie. Pomagać w tym może aplikacja MyMazda App, dostępna na urządzenia mobilne, pracujące pod kontrolą systemu Google Android lub Apple iOS. Pozwala ona na ustawianie alertów, analizę aktualnego stanu pojazdu i planowanie trasy. Funkcjonalność tego inteligentnego rozwiązania jest oczywiście bardzo szeroka – nie ma sensu jej tutaj poruszać, trzeba przekonać się o tym samemu. Warto jednak wspomnieć, że tak wiele funkcji sprawia, iż Mazda CX-5 jest jeszcze bardziej nowoczesnym, ciekawym i sprawdzającym się w codzienności różnych osób, o różnych oczekiwaniach, pojazdem.

Zaprojektowana z myślą o harmonii pomiędzy kierowcą a pojazdem

Filozofia Jinba Ittai (Drive Together) to coś, czym projektanci rozwiązań Mazda kierują się, by oferować rozwiązania najbardziej zaawansowane – pojazdy, które „nawiązują więź” z kierowcą, jak za dawnych czasów konie z jeźdźcami. Podejście do samochodu jak do inteligentnej istoty nie jest tu wcale nietrafione. Mazda CX-5 jest samochodem bardzo bogato wyposażonym, wśród tych rozwiązań znajduje się wiele innowacji w aspekcie samej kultury jazdy, jej dynamiki i wygody. Najnowsze samochody firmy Mazda tworzone są z myślą o tym, by prowadziło się je bardzo płynnie, a sam kierowca miał kontrolę nad zachowaniem pojazdu i synchronizował się z nim. Tego typu efekt wydaje się niemożliwy do osiągnięcia, jednak jak pokazują doświadczenia kierowców, którzy zasiedli za sterami Mazdy CX-5 – nic nie jest niemożliwe, gdy w grę wchodzi zaawansowany japoński projekt realizowany latami w oparciu o bardzo bogate doświadczenie marki.

Dane techniczne samochodu Mazda CX-5

Nie możemy przejść obojętnie obok wymiarów tej imponującej konstrukcji. Bo co nam po znakomitym standardzie jazdy, wygodzie, bogatym wyposażeniu, jeśli wszystko to zajęło tyle miejsca, że nie ma miejsca dla nas? Spokojnie, jednym z filarów nowych modeli Mazda jest koncentracja na człowieku. W tym przypadku widoczna jest ona właśnie w tym, ile miejsca znajduje się wewnątrz konstrukcji. Przestronna kabina to zaleta dosyć pokaźnego nadwozia. Wymiary Mazdy CX-5 są następujące: długość to aż 4 550 milimetrów, szerokość 1 840 milimetrów, a rozstaw osi to 2 700 milimetrów. Wysokość całkowita samochodu to 1 680 milimetrów. Pojemność bagażnika jest równie imponująca, co praktyczna – to aż 506 litrów na wszelkie akcesoria. Samochód wyróżnia się przy tym wszystkim dosyć dobrym spalaniem – według producenta jest to 6,7 litra na 100 kilometrów wartości uśrednionej według metody pomiaru WLTP.

Dla kogo jest Mazda CX-5?

Wszystkie te cechy sprawiają, że Mazda CX-5 jest pojazdem niezwykle wszechstronnym, który sprawdza się w mieście, poza nim, przy samotnym wypadzie, podczas podróży z rodziną – nie da się tego „zamknąć” w jednej koncepcji. Bogata filozofia marki i znakomity standard wykonania, a także po prostu przemyślane rozwiązania przejawiają się w tej konstrukcji na każdym kroku. Szczegółowe informacje na temat tego modelu Mazda znajdziecie na stronie producenta.

Zdjęcia: Mazda