MotoNews.pl

Wnętrze Mustanga Dark Horse – drapieżny styl i wyczynowe ambicje

02 marca 2023

Kategoria | Premiery  Sport
Marka, model | ,
Ford-Mustang-Dark-Horse-2024

Aby podkreślić doskonałość prowadzenia na torze nowego Mustanga Dark Horse 2024, zespół projektantów stworzył niedostępną dla innych wersji paletę kolorów i materiałów, potęgujących mroczną aurę modelu i styl epoki cyfrowej.

Ford Mustang Dark Horse 2024

  • Nowa siódma generacja Mustanga Dark Horse™ łączy, najwyższe osiągi 5,0 litrowego silnika V8, najwyższej jakości materiały, kolory, wzory i wykończenia wnętrza, podkreślając drapieżny styl i wyczynowe ambicje,
  • Charakterystyczne dla tej wersji elementy sprawiają, że zorientowany na kierowcę kokpit Mustanga Dark Horse wyróżnia się jakością wykonania oraz ekskluzywnym, sportowym stylem,
  • Wyłącznie we wnętrzu Dark Horse’a, emanującym drapieżnością, znajdziemy chłodniejsze odcienie koloru niebieskiego z akcentami w kolorze Indigo Blue, anodowaną na niebiesko tytanową gałkę zmiany biegów manualnej skrzyni, a nadwozie wyróżnia dostępny tylko w tej wersji lakier metaliczny Blue Ember,

„Mroczna osobowość głodnego rywalizacji Mustanga Dark Horse zainspirowała nas do skompletowania barw i materiałów, które będą podkreślać atletyczny charakter modelu” – powiedziała Carrie Kennerly, starsza projektantka, odpowiedzialna za kolory i materiały w Fordzie. „Spędziliśmy więcej czasu nad kokpitem, aby mieć pewność, że wygląd, odczucia i działania, jakie towarzyszą wyczynowemu kierowcy, będą odpowiadać osiągom, do jakich zdolny jest Mustang Dark Horse”.

Ford Mustang Dark Horse 2024 5

Atletyczny projekt wnętrza

W samym centrum wnętrza Mustanga Dark Horse znajduje się zupełnie nowa, anodowana na niebiesko, tytanowa gałka zmiany biegów. Lekki drążek sześciobiegowej skrzyni manualnej jest wydrążony, co poprawia jego zdolność do utrzymywania niższej temperatury w ciepłe dni. Klienci, którzy wybiorą 10-biegową automatyczną skrzynię SelectShift ®, mogą cieszyć się niemal natychmiastową zmianą biegów za pomocą anodowanych srebrnych łopatek, a przy okazji korzystać z przyjemności kontaktu z metalem.

Mustang Dark Horse posiada kierownicę ze spłaszczonym u dołu wieńcem, pokrytą niedostępnym w innych wersjach zamszem, poprawiającym chwyt, a kontrastowe przeszycia Bright Indigo Blue stanowią dodatkowy akcent na desce rozdzielczej, drzwiach, siedzeniach, mieszku dźwigni zmiany biegów oraz poszyciu i pokrywie konsoli środkowej. Kierownica o sportowym kształcie zwiększa poczucie cyfrowego komfortu dzięki przyciskom sterującym systemami, m.in. wyborem trybu jazdy, zestawem wskaźników i 13,2-calowym panelem centralnym SYNC® 4, który jest elegancko pochylony w stronę kierowcy i umieszczony za litą przezroczystą taflą.

Dostępny i pierwszy w klasie elektroniczny hamulec driftowy* jest obszyty skórą. Anodyzowana dźwignia działa precyzyjnie, co pomaga kierowcy łatwo modulować na torze uślizg tylnych kół, aż do ich pełnej blokady w zakrętach podczas driftu.

Ford Mustang Dark Horse 2024 4

Klienci, poszukujący mocniejszych oznak sportowego charakteru, mogą skorzystać z pakietu stylistycznego, który obejmuje specjalnie wyprofilowane fotele RECARO® z poduszkami w kolorze Deep Indigo Blue, wykończone szwami w kolorze Bright Indigo Blue. Czarny zamsz Dinamica, wszyty w środkowej części siedzenia, poprawia stabilność przy silnych przeciążeniach bocznych. Niebieski motyw wykorzystują również pasy bezpieczeństwa w kolorze Deep Indigo Blue i motyw poszycia siedzeń z charakterystycznymi niebieskimi akcentami od spodu perforacji.

Zespół projektowy opracował również zupełnie nowe kolory i wykończenie wewnętrznych powierzchni, z ramkami i otworami wentylacyjnymi wykończonymi w kolorze Black Alley – charakteryzującym się ciemnym, metalicznym połyskiem, który zastąpił znane, jasne, srebrne odcienie, występujące w innych poziomach wykończenia Mustanga.

Zadaniem tekstur użytych we wnętrzu jest uwydatnienie nowoczesnej estetyki Mustanga Dark Horse, dlatego pojawiają się motywy agresywnych wzorów skóry zwierzęcej, aż po motyw „white noise” w stylu techno oraz ziarnistości, inspirowane tkaninami z włókna węglowego. Aby nadać bardziej techniczny charakter i zredukować połysk, do uzyskania ziarnistości na powierzchni górnej części deski rozdzielczej użyto laserów. Motyw włókna węglowego pokrywa frontalne partie deski rozdzielczej oraz drzwi i harmonizuje ze stylistyczną koncepcją trójramiennej kierownicy. Wszystkie elementy pokryte skórą i winylem mają luksusową fakturę, która podkreśla ich formę i sportowe osiągi modelu.

Każdy Mustang Dark Horse ma na tablicy rozdzielczej plakietkę znamionową z numerem seryjnym podwozia pojazdu.

Zmienny kolor Blue Ember

Od początku zespół projektantów Mustanga wiedział, że Dark Horse potrzebuje wyróżniającego lakieru, którego barwa będzie manifestacją jego nazwy – szukano czegoś mrocznego i złowrogiego, ale na tyle złożonego, by przykuwało na dłużej wzrok przechodniów. W rezultacie powstał lakier metaliczny Blue Ember – barwa, która zawiera specjalne pigmenty o głębokim odcieniu niebieskiego z ciepłym bursztynowym tonem, dzięki czemu powłoka zewnętrzna uzyskuje bardzo dramatyczną zmianę koloru w różnych warunkach oświetleniowych i pod różnymi kątami.

Ford Mustang Dark Horse 2024 6

„Jeśli barwa jest odzwierciedleniem osobowości pojazdu, to Blue Ember przeobraża Mustanga Dark Horse i eksponuje naturalność barwy wierzchowca, ukrytą we wnętrzu mocno cyzelowanej formy nadwozia fastbacka” – powiedziała Kennerly. „Wiele elementów składa się na to, aby Blue Ember wydawał się intrygujący, a zarazem nieuchwytny, a przez to sugerował jak wyjątkowy jest Mustang Dark Horse.”

Aby stworzyć Blue Ember, zespół Ford Color Mastering połączył kolory uzupełniające lub harmonizujące, które są położone naprzeciwko siebie na kole barw. Pigmenty do efektów specjalnych zostały zastosowane w większej ilości niż w innych lakierach, aby wzmocnić kolor poprzez odbijanie światła, tworząc efektowny bursztynowy poblask, który zmienia się w ciągu dnia.

Do wyboru dwa rodzaje oklein wzmacniających mroczną aurę modelu

Winylowe oraz ręcznie malowane grafiki, podkreślające mroczną, muskularną sylwetkę Mustanga, wykorzystują spójny język wizualny całego pojazdu i w artystyczny sposób akcentują jego osiągi.

Winylowa grafika podkreśla podniesiony środek maski silnika, a zmatowiony Tarnished Dark i wykończenia w czerni fortepianowej zostały dopasowane do części pojazdu odróżniających wersję Dark Horse. Pakiet Appearance zawiera także specjalną grafikę na maskę silnika, która nawiązuje do podstawowej grafiki Dark Horse, ale łączy się wizualnie z lakierowanym na czarno dachem. Trzeci kolor winylowych naklejek – czarny o niskim połysku – nadaje modelowi Dark Horse jeszcze groźniejszy wygląd.

Ford Mustang Dark Horse 2024 10

Wysokiej jakości grafika na pasach okleiny jest kropką nad «i», jaką zespół projektantów Mustanga postawił, aby model był godny nazwy Dark Horse. Pasy w kolorze czerni fortepianowej, nawiązujące do strumieni powietrza przepływającego nad samochodem, biegną od środka osłony chłodnicy, poprzez maskę silnika, dach, aż po tylny spojler. Elementy w kolorze Tarnished Dark otaczają centralny czarny pasek, dodając Dark Horse stylistycznej drapieżności. Grafika jest dziełem ludzkich rąk i powstaje w specjalistycznym procesie, niestosowanym podczas produkcji dodatków do żadnej innej wersji Mustanga.

Nowy Mustang Dark Horse 2024 wchodzi do sprzedaży w USA od lata 2023 roku i jest montowany w Zakładach Montażowych Flat Rock w mieście Flat Rock, w stanie Michigan.

*Class to samochody sportowe o dużej mocy, dysponujące napędem 300 KM. Hamulec driftowy jest przeznaczony wyłącznie do użytku na zamkniętych torach. Nie powinien być używany na drogach publicznych. Szczegółowe informacje na temat korzystania zamieszczono w instrukcji obsługi.

Zdjęcia: Ford