MotoNews.pl

Ford prezentuje w pełni elektryczny model E Tourneo Courier

19 maja 2023

Ford-ETourneo-Courier-2023

Ford zaprezentował w Kopenhadze nową generację modelu E Tourneo Courier. Premiera miała miejsce podczas wydarzenia Bring On Tomorrow Live – prezentującego nowy, bezkompromisowy, skupiony na elektryfikacji sposób myślenia Forda.

W pełni elektryczny model E Tourneo Courier

Stworzony z myślą o przygodzie i radości z prowadzenia, E Tourneo Courier jest pięciomiejscowym pojazdem dla ludzi aktywnie spędzających czas, o charakterystycznej sylwetce, nawiązującej do segmentu SUV-ów. Oferuje dużo przestrzeni dla pasażerów i ich bagażu w kompaktowym nadwoziu, idealnie wpisującym się w miejski styl życia.

Najnowszy przedstawiciel szerokiej rodziny Forda Tourneo jest wyposażony w wyrafinowany, w pełni elektryczny układ napędowy, uzupełniony bogatym zestawem rozwiązań cyfrowych i funkcji powiązanych z komunikacją sieciową, dzięki którym obsługa modelu elektrycznego staje się łatwa i przyjemna, a wygodne aktualizacje zdalne over-the-air z czasem udoskonalają posiadany samochód.

„Atrakcyjne nowe produkty, takie jak E Tourneo Courier, to przyszłość Forda w Europie – elektryczne, dające radość i napędzane nieustanną potrzebą przygody. Nasz nowy, w pełni elektryczny, model wielozadaniowy to najnowsza demonstracja efektów inwestycji wartych miliardy dolarów oraz globalnych wysiłków Forda, prowadzących do zwiększenia skali produkcji samochodów elektrycznych i dostarczania naszym klientom skomunikowanych pojazdów, cieszących się dużym popytem” – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e w Europie.

Ford ETourneo Courier 2023 6

E Tourneo Courier jest jednym z 10 w pełni elektrycznych modeli, które Ford zaoferuje w Europie do 2024 roku i kolejnym etapem w drodze ku europejskiej gamie pojazdów o zerowej emisji, co Ford chce osiągnąć do roku 2035. Firma zainwestuje w ten sektor na całym świecie 50 miliardów dolarów, aby do 2026 roku uzyskać roczną docelową globalną produkcję 2 milionów egzemplarzy samochodów w pełni elektrycznych.

Wersja w pełni elektryczna będzie oferowana w Europie w roku 2024. Wejdzie na rynek po modelu Tourneo Courier z silnikiem benzynowym EcoBoost, na który listy zamówień otwarte zostaną tego lata, a pierwsze egzemplarze dotrą do właścicieli pod koniec tego roku.

Ford ETourneo Courier 2023 5

Nowa rodzina pojazdów wielozadaniowych Tourneo

Pięciomiejscowy E Tourneo Courier uzupełnia atrakcyjną linię nowej generacji modeli wielozadaniowych Tourneo Forda, która obejmuje również:

 • Siedmiomiejscowy model Tourneo Connect – w produkcji od początku 2022 roku, dostępny w całej Europie
 • Nowy, dziewięciomiejscowy Tourneo Custom – zaprezentowany w listopadzie 2022 r., wchodzi do produkcji jeszcze w tym roku, a od wiosny 2024 dostępny będzie w wersji w pełni elektrycznej E Tourneo Custom.

Wszystkie oferują wyjątkową przestronność, walory praktyczne i styl, idealne dla klientów prowadzących aktywny tryb życia.

Odważna nowa stylistyka nadwozia i wnętrza

E Tourneo Courier łączy w sobie charakterystyczne elementy stylistyki SUV-a, futurystyczne rozwiązania pojazdu elektrycznego oraz zalety praktyczne, których wymaga intensywny tryb życia i plenerowa aktywność.

Ford ETourneo Courier 2023 7

„Nowy E Tourneo Courier to solidny, pełen zapału partner w zabieganym życiu naszych klientów, prezentujący inspirowany SUV-em styl, sprawdzającą się na co dzień praktyczność i elementy charakterystyczne tylko dla modeli elektrycznych” – mówi Amko Leenarts, dyrektor ds. designu w Ford of Europe. „Wiemy, że klienci cenią uniwersalną przestrzeń i łatwy dostęp, ulepszyliśmy więc oba te elementy i dodaliśmy cyfrowy kokpit oraz innowacyjne nowe schowki, aby E Tourneo Courier był bardziej atrakcyjny i praktyczny niż kiedykolwiek.”

Zarówno w wersji w pełni elektrycznej, jak i napędzanej silnikiem benzynowym EcoBoost, zwraca uwagę zupełnie nowy projekt nadwozia, z wysoką linią maski i krótkimi zwisami, dzięki czemu sylwetka wydaje się przysadzista, natomiast wykończone na czarno słupki tworzą wrażenie niższej linii dachu i płynnego przeszklenia kabiny. Wyjątkowy charakter estetyki E Tourneo Courier wzmacniają: chromowana krata przedniego wlotu powietrza z „diamentowym” wzorem i zintegrowanymi reflektorami, listwa oświetleniowa LED, biegnąca w poprzek całego przodu, typowa dla modeli Forda oraz aerodynamiczne wzory kół.

E Tourneo Courier pojawi się również w nowej palecie wyrazistych lakierów, m.in. Cactus Grey, a także metalicznych Fantastic Red i Bursting Green. Modele serii Active odróżniają się opcjonalnym kontrastowym lakierowaniem dachu – co znamy z ekstremalnego Forda Bronco – i są standardowo wyposażone w specjalne, 17-calowe obręcze kół, poprzeczki dachowe, wzmocnienia nadkoli, płyty ochronne i unikatowe tkaniny na siedzeniach, podkreślające przygodowy charakter tego modelu.

Ford ETourneo Courier 2023 4

Podobnie jak nadwozie, także wnętrze E Tourneo Courier charakteryzuje się wyjątkowo bogatym wyposażeniem, podnoszącym komfort podróżowania. Strategia projektowania, oparta na kreowaniu doznań, wprowadza nowe, ulepszone elementy, charakterystyczne dla modelu w pełni elektrycznego:

 • Kierownica ze spłaszczonym dolnym i górnym łukiem wieńca typu “squircle”, poprawia widoczność i wygodę wsiadania
 • Nowy cyfrowy zestaw wskaźników „digiboard” z 12-calowym cyfrowym zestawem wskaźników i 12-calowy ekran dotykowy SYNC 4
 • „Pływająca” konstrukcja deski rozdzielczej, zapewnia większą przestrzeń i widoczność

Szeroko zakrojone konsultacje Forda z kierowcami ujawniły powszechną potrzebę uzupełnienia rozwiązań służących do przechowywania i organizacji bagażu. W kabinie E Tourneo Couriera znalazły się:

 • Oszczędzający miejsce elektryczny hamulec postojowy i dźwignia zmiany biegów montowana na kolumnie kierownicy
 • Nowa, duża konsola środkowa z elastyczną organizacją schowków i wyjmowanymi elementami, aby łatwiej i bezpiecznie przechować przedmioty

Ford ETourneo Courier 2023 8

Inteligentne wykorzystanie przestrzeni

Optymalizacja kształtu nadwozia oznacza, że wnętrze E Tourneo Courier jest znacznie przestronniejsze i praktyczniejsze niż kabina poprzedniego modelu. Wzrosła przestrzeń nad głową i na poziomie ramion, dzięki czemu podróżowanie jest bardziej komfortowe.

Dłuższy i szerszy bagażnik zwiększył pojemność o ponad 44 procent do 570 litrów. Nowy model może również przewozić o 100 kg więcej, niż pojazd poprzedniej generacji, dzięki czemu pięć osób może wyjechać na wakacje bez martwienia się o wagę bagażu.

Tylne siedzenia dzielą się w proporcji 60/40, mogą być łatwo składane i opuszczane w zależności od potrzeb klientów. Jeśli właściciele muszą przewieźć większe przedmioty, E Tourneo Courier oferuje pokaźną przestrzeń bagażową o pojemności 2 162 litrów, przy opuszczonych tylnych siedzeniach, umieszczając bagaż aż do poziomu podsufitki – to wzrost o ponad 500 litrów.

Ford ETourneo Courier 2023 9

Standardowa klapa tylna może zapewnić schronienie przed deszczem, gdy jest otwarta, a duży otwór załadunkowy i niski próg bardzo ułatwiają pakowanie sprzętu rekreacyjnego lub wskakiwanie psów do wnętrza bagażnika. Przedział bagażowy posiada poręczne schowki w bocznych panelach, między innymi odchylany schowek, w którym można przewozić zamknięte większe przedmioty.

44-litrowy bagażnik przedni (frunk) jest standardem we wszystkich modelach E Tourneo Couriera i idealnie nadaje się do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak przewody do ładowania, trójkąt ostrzegawczy, czy apteczka.

Dopuszczalna masa holowanej przez E Tourneo Couriera przyczepy wynosi 700 kg, co pozwala klientom na holowanie pontonów lub przyczepki z narzędziami do robót budowlanych i ogrodniczych. Hak holowniczy i 13-pinowe złącze elektryczne są dostępne jako wyposażenie opcjonalne. Tourneo Courier napędzany silnikiem benzynowym EcoBoost może holować do 1 000 kg.

Ford ETourneo Courier 2023 13

Oszczędny układ napędowy nowej generacji

Nowy elektryczny układ napędowy E Tourneo Couriera gwarantuje wyższą satysfakcję z prowadzenia samochodu, dzięki cichej, płynnej jeździe bez zmian przełożeń i intuicyjnej kontroli, dzięki czemu podróże są naprawdę relaksujące. Model korzysta ze wsparcia specjalnych zintegrowanych usług ładowania i oprogramowania, które pomagają zarówno początkującym, jak i doświadczonym właścicielom w radzeniu sobie z obsługą modelu elektrycznego. Wyposażenie i funkcje modelu:

 • Silnik elektryczny 100 kW (136 KM)
 • Ładowarka pokładowa prądu zmiennego 11 kW – od 10 do 100 procent w 5,7 godziny
 • Szybkie ładowanie prądem stałym 100 kW – od 10 do 80 procent trwa poniżej 35 minut
 • Osiągnięcie dodatkowych 87 km zasięgu w zaledwie 10 minut, przy korzystaniu z ładowarki prądu stałego 100 kW
 • Prędkość maksymalna na autostradzie 145 km/h

Dla ułatwienia i zwiększenia ekonomiki jazdy w zatłoczonych miastach model wyposażony jest standardowo w załączany system «one-pedal». Model oferuje rozruchowe programowanie klimatyzacji (Scheduled Pre-Conditioning), które pozwala zdalnie ustawić optymalną temperaturę w kabinie i temperaturę pracy akumulatora podczas ładowania przed wyjazdem, a tym samym zmaksymalizować zasięg i komfort obsługi samochodu. System jest programowany za pomocą ekranu dotykowego SYNC 4.

Ford ETourneo Courier 2023 17

Najlepsze w tej klasie systemy wspomagania kierowcy

Aby obniżyć odczucie zmęczenia prowadzącego, a także pomóc chronić pojazd i jego pasażerów, model wyposażono w najszerszą gamę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, jakie kiedykolwiek były oferowane w standardzie w segmencie kompaktowych samochodów wielozadaniowych. Są to między innymi:

 • Inteligentny system oświetlenia
 • Tempomat
 • System monitorowania koncentracji kierowcy
 • Przednie i tylne czujniki parkowania
 • Wspomaganie ruszania pod górę
 • Inteligentny ogranicznik prędkości
 • System utrzymania na wybranym pasie ruchu
 • Aktywne wspomagania hamowania
 • Kamera cofania
 • System rozpoznawania znaków drogowych
 • System ostrzegania przed jazdą pod prąd

Ford ETourneo Courier 2023 21

Kolejne zaawansowane systemy, dostępne w pakiecie wspomagającym kierowcę to:

 • Tempomat adaptacyjny z systemem utrzymania na pasie ruchu i funkcją Stop & Go
 • System ostrzegania o obiektach w martwym polu lusterek z funkcją wykrywania ruchu poprzecznego
 • Asystent unikania kolizji na skrzyżowaniach
 • Wspomaganie hamowania awaryjnego podczas cofania

Oprócz nowych systemów wspomagających kierowcę, jazdę w mieście ułatwiają seryjne przednie i tylne czujniki parkowania. Równie ważne w ciasnej przestrzeni miejskiej są poprawiające zwrotność: niewielki promień skrętu pomiędzy krawężnikami, wynoszący 10,7 m i długość całkowita poniżej 4,4 m.

Model z silnikiem EcoBoost dostępny w 2023 roku

Poza w pełni elektrycznym E Tourneo Courierem, dostępny będzie Tourneo Courier z oszczędnym 1,0-litrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowy EcoBoost, o mocy 125 KM – wersję będzie można zamawiać w połowie 2023 roku. Klienci mogą zdecydować się na sześciobiegową manualną skrzynię biegów lub wariant z nową siedmiobiegową, dwusprzęgłową skrzynią automatyczną, zapewniającą równowagę między płynną zmianą przełożeń i oszczędnością. W wyposażeniu standardowym modeli EcoBoost oferowane są: system Auto Start-Stop oraz aktywna żaluzja wlotu powietrza, obniżające zużycie paliwa.

Klienci będą mieli do wyboru kilka wersji: reprezentującą ducha przygody Active, luksusową Titanium i stylową Trend. Bogata specyfikacja standardowa obejmuje: system informacyjno-rozrywkowy Forda SYNC 4 z 8-calowym ekranem dotykowym, 3 bezprzewodową integrację telefonów poprzez Apple CarPlay i Android Auto, 10 oraz pokładowy modem umożliwiający komunikację z aplikacją FordPass i zdalne aktualizacje over-the-air.

Źródło: Ford