MotoNews.pl

Projekt studyjny BMW Concept Skytop

25 maja 2024

Marka, model | ,
BMW-Concept-Skytop

Wraz z projektem studyjnym BMW Concept Skytop koncern BMW Group po raz kolejny wprowadza wyjątkowo elegancki i jedyny w swoim rodzaju pojazd na tegoroczny Concorso d’Eleganza Villa d’Este, corocznym konkurs piękności zabytkowych samochodów i motocykli odbywający się nad brzegiem jeziorem Como.

BMW Concept Skytop

Dwuosobowy kabriolet wygląda jak starannie wymodelowana rzeźba: sportowa i elegancka, która uzupełnia jego atletyczną i muskularną postawę. Wnętrze i wygląd zewnętrzny samochodu koncepcyjnego lśnią ciepłymi monochromatycznymi kolorami i łączą ekskluzywne materiały z tradycyjnym rzemiosłem.

„BMW Concept Skytop prezentuje unikalną i egzotyczną stylistykę zgodną z tradycjami Concorso d’Eleganza Villa d’Este” – mówi Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design. „Oferuje połączenie dynamiki jazdy i elegancji na najwyższym poziomie porównywalne z historycznymi przodkami, takimi jak BMW Z8 czy BMW 503”.

BMW Concept Skytop 4

Sportowe proporcje, organiczna karoseria

Wyrazisty wygląd zewnętrzny BMW Concept Skytop ma budzić apetyt na podróżowanie. Napięte i muskularnie ukształtowane powierzchnie podzielone są kilkoma precyzyjnymi liniami, które przenoszą wizualny ciężar karoserii do tyłu. Lotki dyskretnie zintegrowane są z górną częścią drzwi zastępując konwencjonalne klamki. Wyjątkowy wygląd samochodu to również zasługa obręczy kół ze stopów lekkich z filigranowymi lamelkami.

Z perspektywy lotu ptaka, w oczy rzuca się maska w kształcie strzały, typowa dla BMW stylistyka przodu rekina z podświetlaną atrapą chłodnicy i zwężający się tył. Nawiązania do legendarnego roadstera BMW Z8 nie są tu przypadkowe. Szczególną uwagę zwraca mostek biegnący od maski przez wnętrze aż po aluminiową listwę na tylnej klapie podkreślający dynamiczny design.

BMW Concept Skytop 5

Stylistyka reflektorów harmonijnie integruje bardzo złożone detale z ogólną koncepcją pojazdu. Ich elementy LED umieszczone są na frezowanych aluminiowych nośnikach, które zostały opracowane specjalnie dla BMW Concept Skytop i bazują na najbardziej płaskiej technologii oraz konstrukcji dostępnej obecnie w reflektorach samochodowych.

Klarowna i purystyczna stylistyka umożliwia rozmieszczenie wszystkich funkcji oświetlenia w jednym elemencie. Całość uzupełniają równie płaskie lampy tylne.

Obity skórą drążek umieszczony za dwoma fotelami BMW Concept Skytop, który łączy się z bocznymi płetwami na słupkach B i całkowicie wysuwaną tylną szybą. Dwa zdejmowane panele dachowe, również obite skórą, można schować w specjalnym przedziale w bagażniku.

BMW Concept Skytop 6

Kolorystyka tworzy harmonijne przejście z wnętrza na zewnątrz zarówno przy otwartym, jak i zamkniętym dachu. W tylnej części czerwonawo-brązowy odcień dachu płynnie przechodzi w stonowany srebrny lakier karoserii z efektem chromowanego cieniowania. Kunsztowny gradient barw stworzony został przez doświadczonego mistrza malarza lakierniczego z fabryki BMW Group w Dingolfing.

Wnętrze wykończone skórą w stylu brougue

Skórzane fotele we wnętrzu wyposażone są w akcenty w stylu brogue. Czerwonawo-brązowy odcień powierzchni tworzy jednolitą kolorystykę, która nadaje całemu wnętrzu poczucie luksusu oraz przestronności. Ogólne wrażenie dopełniają kryształowe aplikacje umiejętnie osadzone w kokpicie. Powierzchnie wewnętrzne BMW Concept Skytop zostały wykonane w cieszącym się długimi tradycjami warsztacie rymarskim BMW Group w Dingolfing.

BMW Concept Skytop 7

Także silnik ma podobieństwo z BMW Z8. Podobnie jak legendarny roadster, BMW Concept Skytop jest również wyposażony w najmocniejszy silnik V8 z oferty układów napędowych BMW.

Źródło: BMW