MotoNews.pl

Nowy Citroen C4, pierwsze szczegóły

01 czerwca 2010

Marka, model | ,
Nowy Citroen C4, pierwsze szczegóły

Citroen ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące nowej odsłony modelu C4. Dzięki rzeźbiarskim liniom i świetnym wykończeniom nowy C4 wyróżnia się z tłumu siłą, stabilnością i wyważonymi proporcjami. Foremne, płynne powierzchnie, takie jak przód auta, czy tylny spojler wskazują na zoptymalizowaną charakterystykę aerodynamiczną modelu. Gustownie dobrane chromowane detale w połączeniu z dynamicznym stylem reflektorów i wyrazistymi felgami z lekkich stopów nadają C4 luksusowego wyglądu.

Nowe C4 ma kompaktowe wymiary zewnętrzne, lecz oferuje sporo miejsca wewnątrz. Jest o 5 cm dłuższe, o 2 cm szersze i o 3 cm wyższe od poprzedniej wersji (co oznacza, że mierzy 4,33 m długości, 1,79 m szerokości i 1,49 m wysokości). Bagażnik o pojemności 408 l zalicza się do największych w tej klasie, jego wnętrze praktycznie przypomina prostopadłościan, a niski próg ułatwia załadunek.

Kierowca może dostosować do indywidualnych potrzeb swoje „stanowisko pracy” i dostosować kolor wyświetlacza danych, wybrać własne „polifoniczne” sygnały alarmowe, zmienić intensywność pracy klimatyzacji lub oddać się przyjemności użytkowania nowego systemu audio. Niektóre z modeli będą nawet wyposażone w fotele przednie z funkcją masażu.

Oprócz takich systemów, jak EGS (elektroniczne sterowania skrzynią biegów), układ kontrolujący ruszanie samochodu pod górę, automatyczny, elektryczny hamulec postojowy i system ostrzegania przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu C4 będzie dostępne z nowym systemem monitorowania martwego punktu, funkcją doświetlania zakrętów, elektronicznym systemem utrzymywania przez samochód stałej prędkości podróżnej i blokadą prędkości z funkcją zapamiętywania prędkości na drodze oraz innowacyjną, nową usługą o nazwie eTouch.

System eTouch umożliwia kierowcy monitorowanie swojego zachowania podczas jazdy, a także radzi mu, jak zmniejszyć zużycie paliwa. System umożliwia również kierowcy sprawdzenie technicznego stanu pojazdu i wykrycie, czy nie wymaga on odwiedzin w stacji serwisowej.

Nowy C4 będzie dostępny z nowymi, mikrohybrydowymi jednostkami napędowymi e-HDi z systemem Start&Stop, które obecnie emitują CO2 na poziomie 109 g/km, a w przyszłości wartość ta ma zostać obniżona do 99 g/km. W tym samym celu, a także aby zmniejszyć zużycie paliwa w C4 zastosowano opony Michelin Energy™ Saver.

Zdjęcia: Citroen