MotoNews.pl

Sentinel – opancerzony Jaguar XJ

19 sierpnia 2010

Kategoria | Targi
Marka, model | ,
Jaguar XJ Sentinel 1

Jaguar przedstawi opancerzoną wersję swojego nowej, luksusowej limuzyny sportowej XJ podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej w Moskwie.
Nowy XJ Sentinel z zewnątrz praktycznie niczym nie różni się od standardowego modelu XJ, jednak posiada najnowocześniejszy pakiet opancerzenia, który zabezpiecza pasażerów przed atakami balistycznymi do poziomu B7, co w normalnym języku oznacza, że jest kuloodporny i pozwoli przeżyć osobom siedzącym w jego wnętrzu nawet, jeśli ktoś zaatakuje ich z karabinów maszynowych, rzuci odbezpieczony granat pod podwozie lub detonuje w pobliżu samochodu ładunek o sile odpowiadającej wybuchowi 15 kg trotylu. Opancerzona kabina została wykonana ze specjalistycznej, bardzo odpornej stali wzmocnionej kevlarem.

Sentinel bazuje na przedłużonej limuzynie XJ. Napędza go 5-litrowy silnik benzynowy AJ-V8 Gen III o mocy 385 KM, współpracujący z sześciobiegową przekładnią automatyczną. Mimo sporej wagi pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,7 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 195 km/h, ale przecież nie służy do tego, by bić rekordy prędkości na torach wyścigowych.
Podwozie wyposażono w zaawansowany system Adaptive Dynamics. Układ hamulcowy przeniesiono także z nieopancerzonego modelu XJ Supercharged.

Sentinel może wygodnie przewieźć czterech pasażerów z obszernym bagażem – jego ładowność wynosi 500 kg. Producent oferuje także klientom specjalne przeszkolenie dla ich szoferów i porady specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Zdjęcia: Jaguar