MotoNews.pl

Mercedes-Benz BIOME, ultralekki pojazd w symbiozie z naturą

22 listopada 2010

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model |
Mercedes-Benz BIOME, ultralekki pojazd w symbiozie z naturą

Podczas tegorocznego konkursu nowatorskich projektów motoryzacyjnych: Los Angeles Design Challenge, w którym po raz pierwszy udział brały zespoły z całego świata, Mercedes-Benz zaskoczył wszystkich propozycją pojazdu, który nie tylko nie zanieczyszcza atmosfery, ale – podobnie jak rośliny – zwiększa w niej ilość tlenu.
Jak to możliwe? Projektanci z Mercedes-Benz Advanced Design Studios w Kalifornii czerpali inspirację z natury i zaprojektowali pojazd w pełni zintegrowany z ekosystemem, od momentu powstania, aż po koniec użytkowania. Mercedes-Benz BIOME, bo tak nazwano ten rewolucyjny projekt, emituje jedynie czysty tlen i po zakończeniu okresu użytkowania może zostać po prostu skompostowany lub użyty jako materiał budowlany. Jak powiedział Hubert Lee, szef Mercedes-Benz Advanced Design Studios w Carlsbad w Kalifornii, cykl życia BIOME ma przypominać cykl życia liścia na drzewie.

Zgodnie z założeniami konkursu BIOME jest pojazdem mogącym przewieźć do czterech osób i waży zaledwie 394 kg (maksymalna, dopuszczalna waga wynosiła 454 kg). BIOME wykonano z wyjątkowo lekkiego materiału zwanego BioFibre. Jest on znacznie lżejszy od metalu czy plastiku, jednak bardziej odporny niż stal. Żeby było jeszcze dziwniej BioFibre jest hodowany z DNA będącego zastrzeżoną własnością firmy w specjalnej „szkółce” Mercedes-Benz, gdzie czerpie energię ze słońca i magazynuje ją w płynnym chemicznym wiązaniu o nazwie BioNectar4534. W ramach tego procesu pojazd zostaje stworzony z dwóch nasion: wnętrze BIOME rośnie wykorzystując DNA umieszczone w emblemacie Mercedesa, czyli słynnej gwieździe, umieszczonej na przedniej części pojazdu, a nadwozie wyrasta z gwiazdy umieszczonej z tyłu. By dostosować się do specyficznych wymagań klientów gwiazda za każdym razem jest „programowana” genetycznie, a pojazd zaczyna „rosnąć”, gdy kod genetyczny zostaje połączony z kapsułą nasiona. Koła wyrastają z czterech osobnych nasion.

Mercedesa BIOME napędza wspomniany już BioNectar4534, magazynowany przez materiał BioFibre użyty w nadwoziu, kabinie i kołach. Oprócz tego Mercedes-Benz stworzył technologię, która pozwala wyposażyć drzewa w specjalne receptory gromadzące nadwyżki energii słonecznej i zmieniające ją w BioNectar4534. W ten sposób projektanci stworzyli bezpośrednie połączenie z naturalnymi źródłami energii, dzięki czemu będzie można zaspokoić potrzeby transportowe ludzi jednocześnie zwiększając liczbę drzew na planecie i nie uszczuplając jej zasobów naturalnych.

Redakcja przyznaje, że trochę to wszystko przekroczyło granice naszej wyobraźni, ale mamy nadzieję, że zobaczymy kiedyś BIOME na ulicach, bo koncepcja jest ze wszech miar godna poparcia.

Zdjęcia: Mercedes-Benz, opracowanie: BM