MotoNews.pl

Pierwsze jazdy – Volkswagen Sharan

wtorek, 25 sierpnia 2015

« poprzedni | auto test | następny »
Kategoria | Pierwsze jazdy
27
Ceny samochodów – Info-Ekspert

W dniach 18-19 sierpnia odbyła się polska premiera nowego Volkswagena Sharana. Miejscem, w którym pojazd został zaprezentowany było otoczone wyjątkowo pięknym krajobrazem Pojezierza Kaszubskiego pole golfowe, znajdujące się w Postołowie – miejscowości położonej 28 km od Gdańska. Po raz pierwszy oficjalnie model przedstawiony był podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w marcu bieżącego roku.

Sylwetka jak i wnętrze pojazdu stało się bardziej eleganckie i jak przyzwyczaił nas producent zostały dopracowane perfekcyjnie z dbałością o każdy szczegół. Zewnętrznie auto niewiele się różni od swojego poprzednika, jedyne, co zwraca uwagę to światła tylne wykonane w technologii LED. Model to rodzinny van klasy średniej, którego nazwa pochodzi od słowa w języku perski oznaczającym „króla”. Sharana można wyposażyć w nowe 16 calowe aluminiowe tarcze kół oraz dokonać wyboru powłoki lakierowej z poszerzonej gamy kolorów.

Konstruktorzy bardziej skupili się na wnętrzu oraz systemach wspomagających kierowcę. W standardzie wyposażony został w rozsuwane tylne drzwi zarówno z prawej jak i lewej strony, co jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym. Obszerna kabina dysponuje pięcioma, sześcioma lub siedmioma miejscami dla pasażerów. Zastosowane pojedyncze fotele drugiego i trzeciego rzędu oraz ich sposób regulacji pozwala na dowolne konfigurowanie przestrzeni kabiny jak i bagażnika. Funkcja EasyFold pozwala w łatwy sposób złożyć siedzenia tylne i uzyskać prawie płaską podłogę przestrzeni ładunkowej, która jest naprawdę imponująca i może wynieść maksymalnie aż 2430 litrów. Praktyczne walory auta uzupełniają liczne schowki w liczbie 33 oraz różnego rodzaju półki.

Nowe elementy wykańczające w postaci aplikacji: „Platinum Silver”, „Piano Black” oraz „Mirror Oak” nie tylko urozmaicają wnętrze, ale również nadają mu eleganckiego charakteru. Dodatkowo można zamówić, jako wyposażenie dodatkowe tapicerkę wykonaną z wysokiej jakości skóry „Vienna”. Elektrycznie regulowane fotele przednie otrzymały funkcję masażu, co w znaczny sposób poprawia komfort podróżowania.

Model oferowany będzie w trzech zakresach kompletacji wyposażenia, otrzymały one tradycyjne dla marki nazwy: Trendline, Comfortline oraz Highline. Na rynek niemiecki producent na chwilę debiutu przygotował dwie ekskluzywne, specjalne wersje o bardzo dużym zakresie kompletacji wyposażenia: „Sharan Beach” i „Sharan Ocean”.

Model zaopatrzony jest w wiele systemów asystujących kierowcę. Już w standardzie montowany jest automatyczny system hamowania po kolizji. W wyposażeniu dodatkowym znalazły się takie systemy jak: Front Assist, który monitoruje otoczenie pojazdu i w razie potrzeby przyhamowuje pojazd, funkcja awaryjnego hamowania, ACC – aktywny tempomat z systemem automatycznego utrzymania odległości od poprzedzającego pojazdu (standard dla wersji Highline), system wspomagający parkowanie Park Assist czy też Blind Spot system monitorujący martwe pole w lusterkach zewnętrznych. Po raz pierwszy w Sharanie dostępny jest hamulec elektryczny oraz funkcja Auto-Hold wspomagająca ruszanie na wzniesieniu.

Ponadto Sharan oferowany jest z najnowszymi systemami multimedialnymi: „Composition Colour” z 5 calowym ekranem oraz „Composition Media” i „Discover Media” (z nawigacją) z wyświetlaczem o przekątnej 6,5 cala. W aucie dostępne są dodatkowo aplikacje MirrorLink, CarPlay (Apple) oraz Android Auto (Google). Kabina nie tylko jest obszerna, funkcjonalna i wygodna, wyróżnia ją również znakomita ergonomia a dodatkowo podróżowanie może przysporzyć wiele przyjemności z jazdy.

Auto rodzinne, jakim jest bez wątpienia odświeżony model Volswagena, może być napędzany jednym z 5 silników nowej gamy jednostek, spełniających normę emisji spalin EURO6. Należą do niej dwa silniki benzynowe TSI 1.4 150KM, 2.0 220KM oraz trzy wysokoprężne (diesel) 2.0 TDI 115KM, 150KM i 184KM. Porównując je do silników z poprzedniej generacji modelu charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo Nawet do 14,5%. Przeniesienie napędu może następować za pośrednictwem 6-cio biegowej przekładni manualnej lub dwusprzęgłowej skrzyni DSG o 6-ciu przełożeniach. Nowy Sharan może być napędzany nie tylko na przednią oś, ale również na obie osie przy wykorzystaniu układu 4MOTION.

Volkswagen Sharan dzięki swoim cechom, które pozwalają go wykorzystać do różnych celów znajduje na rynku wielu zwolenników. Od 1995 roku, czyli od momentu wprowadzenia na rynek pierwszej generacji sprzedał się liczbie ponad 800 000 sztuk. Należy przypuszczać, że najnowsza odmiana również znajdzie wielu nabywców a niemiecka marka zanotuje dalszy wzrost sprzedaży modelu. Pojazd dostępny będzie w polskich salonach już od września bieżącego roku, a podstawowa cena wynosić będzie 114 190 złotych dla auta w kompletacji wyposażenia Trendline napędzanego silnikiem o mocy 150KM.

Tekst i zdjęcia: Robert Kulczyk – Info-Ekspert

Dodaj komentarz