MotoNews.pl

Nowy Volkswagen Touran – pierwsze jazdy

29 października 2015

Kategoria | Pierwsze jazdy
1

Nowy Volkswagen Touran światową premierę miał na początku bieżącego roku na salonie samochodowym w Genewie. Teraz nadszedł czas przedstawić go polskiej publiczności. Na miejsce debiutu niemiecka marka wybrała Pabianice i hotel „Fabryka Wełny”, w którym historia spotyka się z nowoczesną stylistyką, wypoczynek ze sztuką, a surowy industrialny klimat z komfortem oraz elegancją. Tak jak wnętrza dawnej fabryki wełny zostały zmienione na wnętrza hotelowe przystosowane do wymagań współczesnych gości tak nowy model Volkswagena nabrał nowatorskiego charakteru.

Prezentowany pojazd to całkowicie nowa konstrukcja. Budowa jego została oparta na modułowej platformie podłogowej MQB. Płyta ta daje możliwość zmiany proporcji pojazdu, a w przypadku prezentowanego auta pozwoliła na zwiększenie rozstawu osi do 2791 mm z jednoczesnym zmniejszeniem zwisu przedniego i tylnego. Rozwiązanie to skutkuje zwiększeniem przestrzeni w kabinie pasażerskiej. Wzrost długości i szerokości w porównaniu z poprzednią generacją modelu, zmniejszenie wysokości oraz mocniej zarysowane linie nadwozia spowodowały, że stylistyka zewnętrzna charakteryzuje się wyrazistym i dynamicznym designem. Zastosowane zabiegi nie przeszkadzają w tym, aby pojazd był nadal funkcjonalnym i eleganckim vanem, który zapewnia swoim pasażerom komfort podróżowania na przyzwoitym poziomie. Krata wlotu powietrza z chromowanymi listwami, które łączą zachodzące na błotniki szeroko zostawione reflektory przednie to elementy cechujące przód nowego Tourana.

Po raz pierwszy w vanie Volkswagen proponuje za dopłatą w kwocie 6530 złotych reflektory przednie wykonane w technice LED. Zmienione proporcje powierzchni szyb bocznych sprawiają że wygląd auta stał się bardziej elegancki. Pokrywa bagażnika z szeroką szybą, spoiler dachowy ze zintegrowanym światłem stop, wąskie lampy tylne oraz masywny zderzak wykończony w dolnej części chromowaną listwą to cechy charakterystyczne nowego produktu niemieckiej marki.

Obszerna kabina może przewieźć 5 lub 7 osób w chwili doposażenia auta w dwa dodatkowe fotele III rzędu. Na fotelach przednich siedzi się wygodnie, a sposób ich regulacji pozwala przyjąć odpowiednią, wyprostowaną pozycję. Dodatkowo gwarantują one, wraz ze sposobem rozmieszczenia elementów sterujących urządzeniami w jakie wyposażony jest pojazd, ergonomię na najwyższym poziomie.

Touran to auto rodzinne i bardzo funkcjonalne o czym może świadczyć duża ilość różnego rodzaju praktycznych schowków oraz wielkość przestrzeni ładunkowej. Objętość bagażnika możemy dowolnie konfigurować a ułatwia nam to system składanych foteli II i III rzędu Fold-Flat. System ten pozwala na złożenie siedzeń oraz oparcia fotela pasażera w zaledwie kilka sekund, a maksymalna objętość przestrzeni bagażowej może wynieść dla wersji 5 osobowej 1980 litrów a dla 7 osobowej 1857 litrów (przestrzeń mierzona do sufitu).

Wiele systemów asystujących kierowcę oraz dbających o bezpieczeństwo podróżujących jakie znajdziemy w nowym Touranie zdecydowanie wyróżniają go wśród aut tej samej klasy. Seryjnie wyposażony został w system hamowania po zaistniałej kolizji. Kompletacja standardowa obejmować może również aktywny Tempomat, system front Assist, funkcję awaryjnego hamowania czy też system Side Assist z asystentem parkowania. Po raz pierwszy w Toranie dostępna jest funkcja „Easy Open” dzięki której za pomocą ruchu stopy pod tylnym zderzakiem możemy otworzyć automatycznie pokrywę bagażnika. Dostępnych jest pięć systemów radiowych i radiowo-nawigacyjnych znanych już chociażby z Golfa VII czy najnowszego Sharana.

Do napędu nowego Tourana może posłużyć jeden z dwóch silników benzynowych TSI: 1.2 110KM i 1.4 150KM lub jeden z dwóch wysokoprężnych TDI 1.6 110KM oraz 2.0 150KM. Wszystkie dostępne jednostki napędowe spełniają normę emisji spalin EURO 6. W ofercie znajdziemy pojazdy o trzech zakresach standardowej kompletacji wyposażenia, które otrzymały tradycyjne dla marki nazwy wersji: Trendline. Comfortline oraz Highline.

Gama pojazdów jest dość zróżnicowana. Zakup najtańszego Tourana wiąże się z wydatkiem 82 390 złotych. Za tą kwotę otrzymujemy 5–cio osobowy pojazd napędzany silnikiem TSI 1.2 110KM w podstawowej kompletacji wyposażenia Trendline. Nowy Volkswagen Touran to pojazd bardziej przestronny od swojego poprzednika, o wyraźnej stylistyce, wyposażony w oszczędne jednostki napędowe oraz najnowsze systemy asystujące i urządzenia multimedialne oraz dysponujący największym bagażnikiem w swojej klasie.

Tekst i zdjęcia: Robert Kulczyk – Info-Ekspert

Info-Ekspert