MotoNews.pl

Ford Focus Active w kolorze Fantastic Red

19 listopada 2022

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | ,
Ford-Focus-Active-Fantastic-Red

Na naszych ulicach zazwyczaj widuje się dwa typy Focusa. Hatchback, którego testowałem i opisywałem niedawno, oraz kombi, o którym jest właśnie ten materiał. Jednak nie jest to zwykła wersja kombi.

Ford już jakiś czas temu wprowadził do oferty wersje Active swoich modeli i właśnie z taką wersją kombi udało mi się spotkać tym razem.

 

Stylistyka zewnętrzna modelu Active

Oprócz oczywistej różnicy, jaką można zobaczyć, czyli bagażnik, trzeba pamiętać, iż Active to trochę bardziej uterenowiony egzemplarz Focusa. Dzięki zastosowaniu drobnych zabiegów stylistycznych takich jak czarne relingi dachowe oraz ozdobne ochraniacze dolnej części nadwozia wraz z nadkolami samochód przypomina SUVa.

Ford Focus Active Fantastic Red 1

Ford Focus Active Fantastic Red 14

W połączeniu z bardzo wyrazistą stylistyką detali daje to bardzo ciekawy efekt i ta wersja może się bardzo podobać.

Praktyczność wnętrza Forda Focusa

W zasadzie w tym miejscu mogę śmiało odesłać do testu Focusa ST-line. Różnice między nimi są bardzo subtelne. Różnią się wykończeniem ozdobnej wstawki na desce rozdzielczej oraz wykończeniem tapicerki. Wersja Active posiada materiałową tapicerkę z błękitnymi wstawkami z literą “A”.

Ford Focus Active Fantastic Red 22

Różnica zaczyna się za tylnym rzędem siedzeń, czyli w bagażniku. Po pierwsze klapa bagażnika jest otwierana elektrycznie (jako opcja), a po jej otworzeniu prezentuje się bardzo duży i ustawny bagażnik. Na pochwałę także zasługuje sposób aranżacji wnętrza bagażnika. Podłogę można unieść i z jednej części zrobić ściankę grodziową.

Ford Focus Active Fantastic Red 9

Część, która została w ten sposób odsłonięta, posiada gumowy dywanik, w związku z czym bardzo dobrze nadaje się np. do przewożenia brudnych butów czy tym podobnych przedmiotów. Na boku znajdziemy kieszeń elastycznej siatki, która zabezpieczy mniejsze rzeczy.

Osiągi i wrażenia z jazdy oraz test spalania

Focus Active jest podniesiony względem standardowej wersji o 30mm. Jest to spora różnica, która pozwala w znacznym stopniu zwiększyć możliwości terenowe samochodu. Zaskakujące jest, iż nie zmienia to w odczuwalny sposób właściwości jezdnych względem hatchbacka.

Podczas testu bez problemu można było zjechać z asfaltu na mniej uczęszczane drogi bez obawy o zawieszenie się gdzieś lub uszkodzenie podwozia. Za napędzanie tego samochodu odpowiada ten sam silnik co w testowanym wcześniej Focusie, z tą jednak różnicą, iż tutaj zamiast manualnej skrzyni biegów został zespolony z automatem PowerShift.

Ford Focus Active Fantastic Red 8

Jest to znacząca różnica, która oprócz braku konieczności ręcznego mieszania lewarkiem zmiany biegów, samochód reaguje perfekcyjnie na pedał gazu. Chcąc przyspieszyć, dociska się gaz i praktycznie niezauważalnie skrzynia wybiera odpowiedni bieg bez zbędnej zwłoki.

Sprawia to wrażenie znacznie większej dynamiki niż w manualu. Co ciekawe wersja ta wydawała się cichsza wewnątrz, mniej dźwięków silnika przedostawało się do kabiny nawet przy intensywnym przyspieszaniu i wysokich obrotach silnika. Spalanie również jest bardzo przyzwoite. Jeżdżąc dynamicznie, Ford nie przekraczał 6 litrów, a ostatecznie średnia wyniosła 5,4l/100km.

Ford Focus Active Fantastic Red 13

Czy warto kupić Focusa w wersji Active?

Ford Focus Active kombi to bardzo dobry crossover, ze swojej perspektywy (osoby, która średnio przepada za małymi SUV-ami z napędem na jedną oś) uważam, że ten samochód jest praktycznie idealny. Przyjemnie się nim podróżuje, jest oszczędny i bardzo pakowny. Uniwersalność tego modelu wybiegła daleko poza moje uprzedzenia i w kategorii crossoverów jest to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza propozycja.

Ford Focus Active Fantastic Red 21

Plusy, czyli co nam się podoba?

  • Wszechstronność nadwozia typu kombi i podniesionego zawieszenia.
  • Zdecydowanie cichszy niż wersja z manualną przekładnią.

Minusy, czyli co można poprawić?

  • Brak blokady klapki wlewu paliwa – trudno czuć się bezpiecznie za takim rozwiązaniem.

Dziękujemy firmie Ford Polska za udostępnienie samochodu do testu.

Testowana konfiguracja https://www.motonews.pl/auta-nowe/auto-15246-ford-focus.html

Tekst / zdjęcia: Filip Wykowski / MotoNews.pl