MotoNews.pl

Pierwsze jazdy nowym Volkswagenem Jetta

23 stycznia 2015

Kategoria | Pierwsze jazdy
Pierwsze jazdy nowym Volkswagenem Jetta

Miejscem prezentacji nowego Volkswagena Jetty stał się atrakcyjnie położony niespełna 70 km od Warszawy Hotel BoniFaCio. Zlokalizowany w malowniczym otoczeniu pradoliny rzeki Wkry obiekt stał się idealnym miejscem, aby przedstawić zmodernizowaną odmianę modelu Jetta. Produkowany od blisko 35 lat sedan klasy niższej średniej jest jednym z najlepiej sprzedających się aut tego typu na świecie. Do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało blisko 14 milionów egzemplarzy. Nazwa modelu pochodzi od słowa oznaczającego silny prąd powietrzny w atmosferze – „jetstream”. Jedynie w Europie w trzeciej i czwartej generacji modelu marka odstąpiła od nazewnictwa nadając mu przydomek odpowiednio Vento i Bora, po czym nastąpił powrót do tradycyjnej nazwy.

Najnowsza odmiana zadebiutowała w kwietniu 2014 roku podczas New York International Auto Show. Początkowo pojazd oferowany był na rynku amerykańskim, a pod koniec roku trafił do Europy. Polscy klienci salonów Volkswagena mogą zamawiać go od grudnia 2014 roku. Cena najtańszej wersji Trendline z silnikiem 1.2 TSI BTM o mocy 105 KM mimo wprowadzenia wielu nowych rozwiązań technicznych nie uległa zmianie w porównaniu z poprzednia odmianą i wynosi 69 290 złotych. Ponadczasowa linia nadwozia, cechy sedana, które pozwalają łączyć samochód rodzinny z elegancką limuzyną to elementy charakteryzujące Jettę. Subtelnym modernizacjom poddano bryłę nadwozia tak, aby nie stracić charakteru auta. Z przodu wzrok przyciąga duża krata wlotu powietrza w dolnej części zderzaka oraz osłona chłodnicy z trzema chromowanymi listwami. Elementy te spowodowały, że nowa Jetta wydaje się być szersza niż jest to w rzeczywistości. Delikatnie przestylizowano lampy tylne oraz pokrywę bagażnika, przez co auto prezentuje się jeszcze bardziej elegancko.

Osadzone w głębokich tubach wykończonych chromowanymi obwódkami zegary prędkościomierza i obrotomierza, nowy wzór kierownicy bardzo przypominający ten z Golfa VII generacji oraz otaczający system audio błyszczący czarny plastik to główne elementy, które wyróżniają wnętrze nowej Jetty. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe, przestronność oraz poprawiona ergonomia predysponują model do wyższej klasy samochodów. Oferta modelu jest bardzo zróżnicowana, świadczy o tym ilość dostępnych jednostek napędowych. Do wyboru mamy jeden z trzech silników benzynowych: 1.2 TSI 105KM , 1.4 TSI 125 i 150KM oraz dwóch wysokoprężnych: 2.0TDI-CR o mocy 110 i 150KM. Model otrzymał tradycyjne dla marki nazwy wersji kompletacji wyposażenia Trendline, Comfortline i Highline. Wkrótce rodzinę powiększyć ma odmiana z napędem hybrydowym (silnik benzynowy i elektryczny) o łącznej mocy zespołu wynoszącej 170KM.

Podczas konstruowania nowej Jetty nie zapomniano o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest bezpieczeństwo. Już w podstawowej wersji modelu znajdziemy liczne systemy bezpieczeństwa, do których zaliczyć możemy komplet poduszek powietrznych (czołowe, boczne i kurtynowe) jak i system ESP – system stabilizacji toru jazdy wspomagany systemami ASR, ABS, EDS, MSR, asystentem siły hamowania i stabilizacją toru jazdy przyczepy. Wraz z wprowadzeniem modelu do sprzedaży, oferta wzbogacona została o nowe systemy wspomagające kierowcę. Należą do nich Blind Spot Detection, który ostrzega kierowcę o pojazdach znajdujących się w martwym polu, Rear Traffic Alert – moduł czujników radarowych pomagający uniknąć kolizji przy wyjeżdżaniu tyłem z miejsca parkingowego, Front Assist, który ostrzega przed kolizją z jadącym z przodu pojazdem oraz reflektory biksenonowe z funkcją dynamicznego i statycznego doświetlania zakrętów wraz ze światłami jazdy dziennej w technologii LED.

Tekst i zdjęcia: Robert Kulczyk, Info-Ekspert

Info-Ekspert