MotoNews.pl

KIA Ray EV- pierwszy koreański pojazd elektryczny w produkcji seryjnej

22 grudnia 2011

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Kia Ray EV 4

Kia Motors wprowadziła dziś na rynek koreański pierwszy produkcyjny model z napędem elektrycznym.. Model nosi nazwę Ray EV i po jednokrotnym naładowaniu może przejechać do 139 km. Kia Ray EV to bliska krewna CUVa Ray napędzanego 1-litrowym silnikiem benzynowym, który pojawił się w salonach sprzedaży w Korei Pd. w zeszłym miesiącu. Ma podobne wymiary i może być montowana na tej samej linii produkcyjnej.

Ray EV ma napęd pskładający się z silnika elektrycznego o mocy 50 kW i baterii litowo-jonowej 16,4 kWh. Ray EV przyspiesza z miejsca do 100 km w 15.9 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 130 km/h. Ładowanie baterii trwa sześć godzin przy użyciu standardowego, domowego gniazdka elektrycznego lub 25 minut w trybie przyspieszonym.

Automatyczna przekładnia Ray EV przekazuje moc na przednią oś i działa w dwóch trybach – „E” – ekologicznym, który optymalizuje moment obrotowy silnika, by minimalnie zużywać zapas energii w bateriach, a jednocześnie maksymalizować zasięg i „B” (brake), który można wybrać podczas jazdy po pochyłościach, by zwiększyć siłę hamowania.

W 2012 roku Kia planuje wyprodukować 2500 egzemplarzy Ray EV, które zostaną udostępnione rządom i organizacjom publicznym w ramach programu badawczo-rozwojowego i mają się przyczynić do wprowadzenia tego modelu i innych modeli elektrycznych na rynkach całego świata w ciągu najbliższej dekady.

Zdjęcia: Kia, opracowanie: BM