MotoNews.pl

Premiera Forda Fusion/Mondeo 2013 w Detroit

11 stycznia 2012

Marka, model | ,
Ford Mondeo 4

Tytuł was nieco skonfundował? Nie szkodzi, już wyjaśniamy – Ford sprzedaje w USA pod nazwą Fusion to, co w Europie powszechnie uchodzi za Forda Mondeo. Premiera Forda Fusion 2013 w Detroit jest więc wskazówka dla europejskich klientów, czego mogą się spodziewać po nowej generacji Mondeo. Amerykański Fusion pojawi się w salonach sprzedaży w USA już w tym roku, Europejczycy będą musieli poczekać na nowe Mondeo do pierwszego kwartału 2013 roku.

Nowa generacja wyróżnia się elegancką sylwetką i odświeżonym wyglądem przedniej części nadwozia.

Amerykański Fusion/Mondeo będzie oferowany z napędem benzynowym, hybrydowym i jako hybryda typu plug-in. Producent chwali się, że wyposaży go w najszerszy wybór oszczędnych silników, jaki spotkać można w segmencie samochodów średniej wielkości. Będą to 4-cylindrowe jednostki EcoBoost oraz 4-cylindrowy silnik o zapłonie iskrowym. Fusion/Mondeo 2013 będzie wyposażony w system Start/Stop i napęd na przednią oś z opcją napędu na wszystkie koła oraz 6-biegową przekładnię – automatyczną lub manualną.

Nowy Fusion/Mondeo udostępnia także kierowcy szereg ciekawych funkcji, takich jak:

  • Lane Keeping System chroniący kierowcę przed przypadkowym zjechaniem z pasa ruchu, np. na skutek zaśnięcia za kierownicą.
  • Adaptive Cruise Control: system do zachowania odpowiedniego (bezpiecznego) dystansu między pojazdami samochodowymi poruszającymi się w tym samym kierunku i po jednym pasie na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
  • Active Park Assist: system wspomagający parkowanie równoległe oraz
  • Blind Spot Information System (BLIS®): system dostarczający informacji na temat “martwego pola” w pojeździe. Za pomocą sygnalizatorów umieszczonych obok lusterek – ostrzega kierowcę o obecności innego pojazdu w tzw. “martwym polu”. Działa dzięki kamerom wbudowanym w boczne lusterkach. System aktywuje się po przekroczeniu przez pojazd prędkości 10 km/h.

Ford Fusion/Mondeo 2013 oferuje także pokładowy system rozrywkowo-komunikacyjny SYNC® umożliwiający komunikację aktywowaną głosem za pomocą telefonu komórkowego kierowcy oraz interakcję z samochodowym systemem audio oraz najnowszą wersję MyFord Touch® pozwalający kierowcy na interakcję z systemami pokładowymi auta przez komendy głosowe, za pośrednictwem ekranu dotykowego lub tradycyjnych przycisków.

Zdjęcia: newspress