MotoNews.pl

Chevrolet Trax – nowy, kompaktowy SUV zadebiutuje już we wrześniu

14 sierpnia 2012

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Chevrolet Trax 3

Zaledwie sześć tygodni dzieli nas od oficjalnej premiery nowego SUVa marki Chevrolet. Model Trax pojawi się po raz pierwszy publicznie podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu już 27 września.

Drugi SUV w aktualnej ofercie amerykańskiego producenta to kompaktowy pojazd o wymiarach: 4248 mm (długość), 1766 mm (szerokość) i rozstawie osi 2555 mm. Jak zapowiada Chevrolet, Trax ma wyróżniać się nowoczesną stylistyką, oszczędnym zużyciem paliwa i wszechstronnością uzyskaną dzięki połączeniu właściwości jezdnych samochodu osobowego z napędem 4×4. Nowy kompaktowy SUV ze złotą „muchą” na atrapie chłodnicy będzie mógł przewieźć do pięciu osób.

Napęd
Nabywcy Chevroleta Trax będą mogli wybierać między dwoma jednostkami benzynowymi, a silnikiem wysokoprężnym.

Zwolennicy napędu benzynowego znajdą w swoim nowym SUVie silnik turbo o pojemności 1,4 litra. Generuje on moc 140 KM i maksymalny moment obrotowy 200 Nm. „Benzyniak” ten został połączony z 6-biegową przekładnią manualną lub automatyczną. Drugą jednostką benzynową jest 1,6-litrowy, wolnossący silnik, którego danych technicznych producent na razie nie ujawnił.

Fani rozwiązań pana Rudolfa Diesla będą mogli nabyć Chevroleta Trax z 1,7-litrową jednostką wysokoprężną o mocy 130 KM i maksymalnym momentem obrotowym 300 Nm. Współpracuje z 6-biegową przekładnią manualną lub automatyczną.

Warianty wyposażone w skrzynie ręczne będą dostępne z systemem Start/Stop. Natomiast napędem na wszystkie koła w Chevrolecie Trax będą się mogli cieszyć ci właściciele, którzy wybrali silnik benzynowy 1.4 lub diesla.

Wnętrze kabiny
We wnętrzu pojazdu postawiono na praktyczne i nowoczesne rozwiązania. Na desce rozdzielczej umieszczono zarówno wyświetlacze cyfrowe, jak i wskaźniki analogowe. Projektanci pomyśleli o rozmieszczeniu w całej kabinie wielu schowków, w tym pojemników w konsoli środkowej, specjalnych szuflad pod fotelami oraz dodatkowego schowka pod podłogą bagażnika.

W bazowej wersji wyposażeniowej Chevroleta Trax tylna kanapa składa się w stosunku 60/40. Jeśli nabędziemy nieco lepszy wariant, to dodatkowo będziemy mogli złożyć na płasko fotel pasażera obok kierowcy, a także skorzystać z systemu Chevrolet MyLink. To multimedialny system z kolorowym wyświetlaczem dotykowym o przekątnej 7 cali. Można do niego podłączyć smartfona, a pod koniec tego roku producent zaoferuje do niego rozszerzoną aplikację nawigacyjną.

Bagażnik ma pojemność 358 l.

Systemy bezpieczeństwa

W Chevrolecie Trax nie zabrakło również obszernej gamy systemów bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego. Składa się na nią:

  • sześć poduszek bezpieczeństwa,
  • elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC),
  • system wspomagający ruszanie pod górę (HSA),
  • system kontroli trakcji,
  • ABS z elektronicznym rozdziałem siły hamowania EBD,
  • system kontroli zjazdu ze zbocza (HDC) i
  • program stabilizacji toru jazdy przyczepy (TSA)

Konkretne terminy wejścia na poszczególne rynki oraz ceny Chevroleta Trax poznamy w chwili oficjalnego debiutu na wystawie w Paryżu. Na razie wiemy jedynie, że mimo, iż premiera SUVa odbędzie się w Europie, to pierwsi cieszyć się nim będą klienci meksykańscy, do Meksyku bowiem Trax trafi już pod koniec tego roku.

Zdjęcia: Chevrolet, opracowanie: BM