MotoNews.pl

Fiat 500XL – siedmioosobowa wersja na zdjęciach z przecieku

16 sierpnia 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | , ,
Fiat 500XL 11

Fiat konsekwentnie rozszerza rodzinę modeli 500. Nie tak dawno byliśmy świadkami premiery pięcioosobowego, wydłużonego wariantu 500L. W kwietniu tego roku pojawiły się natomiast pogłoski, iż włoski producent planuje stworzenie Fiata 500X, czyli pięćsetki w roli „crossovera”.

Każdy, kto kiedykolwiek robił zakupy w sklepie odzieżowym wie, że po rozmiarze L i X następuję rozmiar „extra large”, w skrócie XL. Wygląda na to, że Fiat próbuje w podobny sposób kształtować serię wariantów modelu 500. Na to przynajmniej wskazują rysunki dołączone do wniosków patentowych oraz zdjęcia z Fiat Centro Stile, które właśnie wyciekły nieoficjalnie do Internetu. Wynika z nich, że Włosi planują stworzenie siedmioosobowego Fiata 500XL, a w zasadzie już są w zaawansowanej fazie procesu projektowego.

Fiat 500 mierzy 3546 mm, wariant 500L ma dodatkowo prawie 60 cm długości (czyli jego długość całkowita wynosi: 4140 mm), natomiast model XL podobno ma mieć zwis tylny wydłużony o kolejne 150 mm, by w aucie udało się upchnąć trzeci rząd foteli.

Zamówienia na Fiata 500L producent w Polsce zacznie przyjmować od października, a dostawy rozpoczną się w przyszłym roku. Siedmioosobowy wariant „pięćsetki” raczej nie pojawi się na rynku wcześniej niż pod koniec 2013 roku. Prasa motoryzacyjna spekuluje, że być może zobaczymy Fiata 500XL (jeśli to rzeczywiście jego ostateczna nazwa) podczas wrześniowego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, jednak producent nie potwierdził tego oficjalnie. Z resztą oficjalnie przedstawiciele Fiata w ogóle nie wypowiedzieli się jeszcze na temat nowego modelu.

Ciekawe, czy 500 XL będzie ostatnim z rodziny wydłużonych „pięćsetek”, czy czekają nas jeszcze jakieś „atrakcje”… Wydaje się, że dalsze wydłużanie tego małego autka dałoby raczej karykaturalny efekt, jednak rynek motoryzacyjny potrafi zaskakiwać.

Zdjęcia: autoblog.com, opracowanie: BM