MotoNews.pl

Nissan na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu

20 września 2012

Nissan Qashqai 360

Nissan zaprezentuje na wystawie w stolicy Francji właściwie przekrój przez całą ofertę marki i modele reprezentujące najróżniejsze segmenty rynku. Odwiedzający Salon Samochodowy na stoisku japońskiego producenta obejrzą dwie premiery światowe, kilka debiutów europejskich i parę edycji specjalnych znanych już modeli.

Gwiazdą ekspozycji Nissana będzie koncepcyjny pojazd TeRRa, któremu poświęcimy obszerny artykuł tydzień temu. Czteroosobowy SUV o minimalistycznej stylistyce napędzany jest energią z wodorowych ogniw paliwowych. Moc przekazywana jest na wszystkie koła. Pojazd wyróżnia się także niecodziennym umiejscowieniem foteli w kabinie. Tworzą one jakby kształt sześciokąta i zapewniają dobrą widoczność także pasażerom z tyłu.

Światową premierę w Paryżu mieć będzie również program produkcji modeli NISMO w wariantach przystosowanych do poruszania się po drogach publicznych, lecz odznaczającymi się wyczynowymi osiągami. Serię zaprojektował sportowy oddział Nissana, a jej założeniem było oferowanie przystępnych cenowo samochodów wykorzystujących zaawansowane rozwiązania techniczne i odznaczających się wyjątkowo sportową charakterystyką. Pierwszym modelem z tej serii będzie Juke NISMO, którego jeszcze w wersji koncepcyjnej mogliśmy oglądać pod koniec zeszłego roku na wystawie w Tokio. Pojazd kryje pod maską 1,6-litrowy silnik turbo w bezpośrednim wtryskiem paliwa wykorzystywany w modelu Juke DIG-T. Poza tym może się pochwalić specjalnym pakietem poprawiającym aerodynamikę nadwozia i zmienioną charakterystyką podwozia, dzięki czemu kierowca może pozwolić sobie na bardziej dynamiczną jazdę. Polacy mogli oglądać przedpremierowo Nissana Juke NISMO podczas imprezy Verva Street Racing, która odbyła się w miniony weekend w stolicy.

Poza tym japoński producent zaprezentuje kilka edycji specjalnych, o których informowaliśmy naszych Czytelników już wcześniej. Jedną z nich jest Juke with Ministry of Sound wyposażony w specjalny pakiet stylistyczny i pakiet muzyczny Ministry of Sound, składający się z iPoda touch firmy Apple z etui z odporną na zarysowania powłoką Scratch Shield, słuchawki Ministry of Sound i talon VIP na zakupy w sklepie muzycznym Ministry of Sound. Kolejną limitowaną serią jest Micra ELLE opracowana z myślą o kobietach.

Trzecia edycja specjalna to Nissan Qashqai 360. Crossover w tej odmianie dostępny jest ze wszystkimi jednostkami napędowymi wchodzącymi w skład gamy silnikowej modeli Quasgqai i Qashqai+2, łącznie z nową jednostką 1.6 dCi emitująca 119 g dwutlenku węgla na kilometr. Poza tym wyróżnia go bardzo obszerna i dość luksusowa lista wyposażenia standardowego, w skład której wchodzi m.in. system czterech kamer Around View Monitor, który pozwala uzyskać widok pojazdu i jego otoczenia

Po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można innowacyjny model PIVO 3, który zadebiutował pod koniec zeszłego roku na Salonie Motoryzacyjnym w Tokio. To bezemisyjny pojazd z napędem elektrycznym i nowoczesnymi systemami ułatwiającymi obsługę, takimi jak system automatycznego parkowania i przywoływania samochodu z parkingu, czy system integrujący obsługę najważniejszych technologii zastosowanych w pojeździe w jednym interfejsie.

Kolejne europejskie premiery to NV200 London Taxi, który wkrótce zastąpi tradycyjne londyńskie taksówki oraz NV200 New York City Taxi, którego spotkać będzie można już niedługo w roli charakterystycznej, żółtej taksówki nowojorskiej.

Ofertę Nissana prezentowaną na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu uzupełnią modele 370ZX Coupe i Roadster w zmodyfikowanych odsłonach na rok 2013.

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM