MotoNews.pl

Najmocniejsze na świecie Lamborghini: Murcielago o mocy 2000 KM

26 września 2012

Kategoria | Tuning
Lambo Murcielago LP2000-2 6

Dwudrzwiowe, dwuosobowe Lamborghini Murcielago to poprzednik Aventadora wprowadzonego na rynek podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie w zeszłym roku. Murcielago pojawiło się w 2001 roku w wersji coupe, a trzy lata później jako roadster. Pierwszy nowy model Lambo od czasu, gdy firma przeszła w ręce Audi cieszył się sporą popularnością. Podobała się zarówno stylistyka zaproponowana przez belgijskiego projektanta Luca Donckerwolke, jak i osiągi.

Podstawowa wersja rozwijała 580 KM mocy i 649 Nm maksymalnego momentu obrotowego z 6,2-litrowej jednostki V12, co pozwalało na sprint z miejsca do 100 km/h w 3,5 sekundy i rozwinięcie prędkości maksymalnej 330 km/h.

Okazuje się, że mocne strony Murcielago urzekają do dziś – na pewno w każdym razie ujęły firmę tuningową z Pittsburgha o nazwie Covert Tuning Dynamics. Panowie z Covert Tuning Dynamics uznali jednak, że o ile Murcielago wygląda całkiem ciekawie, o tyle potrzebuje porządnego napędowego kopa. Zaciągnięli więc do swojego warsztatu najmocniejszy wariant Lamborghini Murcielago – LP 760-4 SuperVeloce, który wyposażony jest w 6,5-litrową jednostkę napędową V12 o mocy 670 KM i maksymalnym momencie obrotowym 660 Nm. SuperVeloce bez problemu mieści się w czasie poniżej 3 sekund rozpędzając się od 0 do 100 km/h i potrafi osiągnąć prędkość maksymalną 342 km/h.

Mało, mało – pomyśleli Pennsylwańczycy, którzy uwielbiają wszystko w rozmiarze XXXL i sprawili, że Murcielago SuperVeloce może się pochwalić imponującą mocą 2000 KM (mierzona na tylnych kołach). Włosko-amerykański potwór został ochrzczony mianem LP2000-2. By nabrać mocy Murcielago zostało poważnie odchudzone. Waży o około 250 kg mniej od wariantu wyjściowego i o około 350 kg mniej niż Murcielago LP640. To oczywiście jednak nie wystarczyło i serce Lambo wzmocniono przy pomocy stworzonych na specjalne zamówienie turbosprężarek marki Garrett.

Nadwozie i wnętrze kabiny Murcielago LP2000-2 upiększono elementami z włókna węglowego i aluminium. Pojazd porusza się na specjalnych, 19-calowych obręczach ADV.1 SL.

Zdjęcia: carbuzz.com, opracowanie: BM