MotoNews.pl

Hyundai Velocity Concept, czyli wyścigowy Veloster o 400 KM mocy

19 października 2012

Hyundai Velocity Concept

Amerykański oddział Hyundaia już chwalił się Genesis Coupe w wyścigowej wersji Cosworth przygotowanym z okazji SEMA Show, jednak okazuje się, że to nie jedyna niespodzianka Koreańczyków, jaka pojawi się na tegorocznych targach tuningowych w Los Angeles. Drugą istotną premierą będzie przygotowany przez fabrycznego tunera producenta koncept o nazwie „Velocity” bazujący na popularny, sportowym coupe Veloster.

Velocity ma wszystkie mocne strony Velostera, tylko w trochę lepszym wydaniu. Jest bardziej agresywny, bardziej „wyścigowy”, ma duże, 19-calowe obręcze z lekkich stopów, specjalny zestaw komponentów nadwoziowych z potężnymi kanałami chłodzącymi z przodu i tyłu, tylny dyfuzor poprawiający siłę docisku osi do nawierzchni, wielkie skrzydło tylne, zintegrowany splitter z przodu, dokładkę do fartuchów bocznych i grafikę charakterystyczną dla samochodów wyścigowych, z numerem „1”. Jednym słowem, Velocity Concept to Veloster w wersji przystosowanej do jazdy na torze wyścigowym.

1,6-litrowy silnik wtryskiem bezpośrednim standardowo montowany w Velosterze został zmodyfikowany przez znaną firmę Cosworth i otrzymał specjalne tłoki, turbosprężarkę, intercooler, przewód wlotowy rozgałęziony i jednostkę kontrolną. Oprócz tego fabryczny układ wydechowy został wymieniony na robiony na specjalne zamówienie model marki CPR Fabrication. Nowa, ulepszona wersja jednostki napędowej generuje 400 KM mocy i 475 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Stosownie do zmian w silniku wzmocniono także zawieszenie i układ hamulcowy. Zastosowano dwuczęściowe tarcze hamulcowe Brembo o średnicy 350 mm z 4-tłoczkowymi zaciskami, sprężyny i amortyzatory marki Bilstein oraz wyczynowe ogumienie Kumho Ecsta SPT 275/35R19.

We wnętrzu fotele obito zamszową skórą marki Katzkin w kolorze czarnym i czerwonym, zeszytą czerwonymi nićmi. Zastosowano także specjalny pałąk antykapotażowy, i system Race-Keeper Video GPS Data Acquisition. Na liście wyposażenia znalazły się także kaski Sparco A1 WTX 5H, rękawice, buty i specjalne pasy bezpieczeństwa.

 

Zdjęcia: Hyundai, opracowanie: BM