MotoNews.pl

Volkswagen Taigun – nowy, koncepcyjny SUV debiutuje na targach w Brazylii

22 października 2012

VW Taigun 20

Podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w brazylijskim Sao Paulo Volkswagen prezentuje po raz pierwszy publicznie nowego, koncepcyjnego SUVa o kompaktowych wymiarach. Model nosi nazwę Taigun.

Technicznie Taigun wpisuje się w współczesną serię New Small Familly niemieckiego producenta i jeśli wejdzie do produkcji, to poszerzy ją o nowy typ samochodu. Taigun ma 3859 mm długości, 1728 mm szerokości i 1570 mm wysokości. Rozstaw osi to 2470 mm, sporo biorąc pod uwagę długość nadwozia. SUV ma także krótkie zwisy i atrakcyjne proporcje.

Czteroosobowy koncept napędzany jest 1-litrowym silnikiem TSI o mocy 110 KM/81 kW. Jednostka napędowa Taiguna poszerza serię 3-cylindrowych silników benzynowych Volkswagena o wersję z wtryskiem bezpośrednim i turbosprężarką. Jednostka napędowa rozwija maksymalny moment obrotowy 175 Nm dostępny od 1500 obr./min. Jeśli do tych danych dodamy informację, iż pojazd ma niską masę: 985 kg, to nie zdziwi nas fakt, że kompaktowy SUV wyposażony w małolitrażowy silnik rozwija prędkość maksymalną 186 km/h i rozpędza się z miejsca do 100 km/h w 9,2 sekundy. Jak twierdzą przedstawiciele Volkswagena, Taigun zużywa przy tym w cyklu mieszanym około 4,5 l paliwa na 100 km.

Taigun został wyposażony w 17-calowe obręcze z lekkich stopów i opony w rozmiarze 205/50 R17 oraz system stabilizacji toru jazdy ESC.

Wystawowy model został polakierowany na jasny odcień koloru niebieskiego. Posiada także specjalny, metalowy panel chroniący podwozie pod przednim i tylnym zderzakiem. Pokrywa bagażnika ma dwuczęściową konstrukcję. Górna część zachodzi na dolny skraj tylnych świateł, a dolna część zajmująca ok. 1/3 powierzchni ogólnej pokrywy rozciąga się w kierunku osłony podwozia. W bagażniku Volkswagena Taiguna można przewieźć bagaże o pojemności 280 l, a jeśli złożymy tylną kanapę, to pojemność ładunkowa wzrasta do 987 l.

Zdjęcia: Volkswagen, opracowanie: BM