MotoNews.pl

Subaru Forester – debiut nowej generacji crossovera

01 listopada 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Subaru Forester 2

Już za niecałe dwa tygodnie – 13 listopada zobaczymy po raz pierwszy oficjalnie nową odsłonę Subaru Forestera. Na razie producent uruchomił specjalną stronę internetową dedykowaną nowej generacji crossovera oraz opublikował kilka pierwszych zdjęć. Będzie to już czwarte wcielenie popularnego modelu japońskiego producenta.

Podczas pracy nad nowym Foresterem projektanci skupili się przede wszystkim na zapewnieniu pasażerom większego bezpieczeństwa podczas jazdy, zmniejszeniu obciążenia dla środowiska oraz udoskonaleniu właściwości jezdnych niezależnie od warunków panujących na drodze oraz pogody.

13 listopada odbędzie się oficjalna premiera w rodzimym kraju Subaru, a później na kolejnych rynkach na całym świecie. Do Polski SUV trafi dopiero w marcu przyszłego roku.

Nie znamy jeszcze specyfikacji europejskiej wersji Forestera, ale w Japonii będzie ona wyglądać następująco:

  • Model będzie mieć długość 4595 mm, szerokość 1795 mm i wysokość 1695 mm (1735 mm z relingami dachowymi), jego osie zostaną rozstawione w odległości 2540 mm.
  • Pod maską może znaleźć się jeden z dwóch silników. Pierwszy to 4-cylindrowa jednostka 16V DOHC typu boxer współpracująca z 6-biegową przekładnią manualną lub bezstopniową skrzynią Lineartronic. Silnik ma moc 148 KM i maksymalny moment obrotowy 196 Nm dostępny od 4200 obr./min.. Druga jednostka napędowa to także 4-cylindrowy silnik DOHC typu boxer, jednak został on wyposażony we wtrysk bezpośredni i turbosprężarkę. Dzięki temu rozwija moc 280 KM i maksymalny moment obrotowy 350 Nm dostępny w zakresie 2000-5600 obr./min. Motor ten współpracuje z przekładnią Lineartronic.
  • Pojazd porusza się na oponach w rozmiarze 225/60R17 / 225/55R18.

 

Zdjęcia: Subaru, opracowanie: BM