MotoNews.pl

Renault Laguna w specjalnej wersji pomoże strażakom

21 listopada 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Renault Laguna 5

19 listopada Renault przekazało oddziałowi straży pożarnej z Les Yvelines w pobliżu Paryża kluczyki to specjalnej wersji modelu Laguna zaprojektowanej w centrum prototypów francuskiego producenta. Wyjątkowość tego Renault polega na tym, że można je całkowicie zdemontować. Specjalna Laguna została zaprojektowana na potrzeby treningowe strażaków, którzy mogą na niej ćwiczyć procedury ratujące życie ofiarom wypadków zakleszczonym w uszkodzonych autach. Takie procedury zwykle wymagają przecięcia i całkowitego zniszczenia nadwozia samochodu, który uległ wypadkowi, przez co szkolenia strażaków stają się bardzo kosztowne. Specjaliści z centrum prototypów Renault wpadli więc na pomysł, by stworzyć pojazd treningowy, który można by całkowicie zdemontować, a następnie ponownie złożyć i używać wielokrotnie. Pojazd można rozłożyć bez użycia jakichkolwiek narzędzi, można go łatwo przesuwać z miejsca na miejsce, a w środku wyposażono go w typowe fotele, z których jednak można usunąć oparcia.

Prace nad Laguną dla strażaków zabrały zespołowi Renault siedem tygodni. Finalny produkt nie ma niepotrzebnych do szkolenia straży pożarnej elementów, takich jak: silnik, zbiornik paliwa czy poduszki powietrzne. Kierownica i kolumna kierownicza działają jednak normalnie, dzięki czemu można łatwo manewrować pojazdem.

Wszystkie elementy nadwozia strażackiej Laguny można zdemontować w czasie krótszym niż 5 minut dzięki zastosowaniu umieszczonych we wnętrzu samochodu, poziomych i pionowych zawiasów. Ułatwiają wyjęcie drzwi i pokrywy bagażnika. Możliwości dalszego demontażu dają również szybkie zaczepy słupków nadwozia. Dodatkowo konstruktorzy Renault wmontowali do spodu samochodu lewarek z przyczepy kempingowej, tak aby pojazd był stabilny w każdej sytuacji, a także wyposażyli Lagunę w symulator dymu, który umożliwia strażakom ćwiczenia w podejmowaniu wstępnych działań w przypadku pożaru.

Zdjęcia: Renault, opracowanie: BM