MotoNews.pl

Lamborghini Gallardo w nowej, wyścigowej odsłonie

30 stycznia 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Sport
Gallardo GT3 FL2

Choć powszechnie uważa się, że modele Lamborghini to pierwsza liga supersamochodów, to z trudem można znaleźć je na torach wyścigowych, gdzie przecież miałyby co zaprezentować. Dzieje się tak zapewne dlatego, że założyciel firmy, Ferruccio Elio Arturo Lamborghini nie darzył specjalnym entuzjazmem samochodów wyścigowych. Jednak aktualny zarząd przedsiębiorstwa z Sant’Agata Bolognese najwyraźniej uważa, że ta nieobecność źle wpływa na wizerunek firmy, ponieważ ogłosił właśnie nowy program udziału w wyścigach serii GT3 i zawarł długoterminową umowę na stworzenie nowego modelu, który weźmie udział w zmaganiach w sezonie 2013 i 2014.

Pojazd zostanie stworzony przez sportowy oddział badań i rozwoju Lamborghini we współpracy z Reiter Engineering (ta specjalistyczna firma zajmuje się przemienianiem Lambo w samochody wyścigowe od 13 lat), a będzie nosić nazwę Gallardo GT3 FL2.

Jak sama nazwa wskazuje, bazuje na modelu Gallardo – w tym wypadku w wersji na ten rok. By Gallardo dało sobie radę na torze otrzyma wzmocniony układ hamulcowy o przedłużonej trwałości, nowe komponenty poprawiające aerodynamikę nadwozia, takie jak: przedni splitter, tylny dyfuzor i masywne skrzydło tylne, udoskonalony układ chłodzenia silnika V10 i niektóre elementy z Super Trofeo, by zmniejszyć wagę pojazdu. W sumie samochód ma zostać odchudzony o ok. 25 kg w porównaniu z bazowym wariantem. Co dość dziwne, wyścigowe Gallardo ma też zużywać mniej paliwa, niż standardowy model, choć zwykle w samochodach tego typu aspekt oszczędnego gospodarowania paliwem schodzi na dalszy plan.

Lamborghini Gallardo GT3 FL2 będzie oferowane prywatnym teamom startującym w serii Lamborghini Blancpain Super Trofeo, azjatyckiej serii Le Mans oraz we włoskich mistrzostwach GT3. Jego cena to 320 000 euro netto. W późniejszym terminie mają się także pojawić wersje przeznaczone do udziału w wyścigach Le Mans organizowanych w USA.

Zdjęcia: LMmborghini, opracowanie: B<