MotoNews.pl

MINI Cooper D Paceman z napędem na wszystkie koła

30 stycznia 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
MINI Cooper D Paceman 5

MINI po raz pierwszy zastosowało napęd na wszystkie koła ALL4 w modelu MINI Countryman. Teraz oferta modeli z napędem 4×4 poszerza się już o ósmy pojazd: MINI Pacemana. Napęd ALL4 umożliwia kierowcy czerpanie większej radości z jazdy MINI, gdyż samochód zachowuje się dzięki niemu równie dynamicznie na gładkiej drodze, co w trudniejszych warunkach.

W marcu 2013 w salonach sprzedaży pojawi się MINI Paceman opcjonalnie wyposażony w napęd ALL4. Będzie on dostępny dla kilku wersji silnikowych tego Sports Activity Coupe: w MINI Cooper SD Paceman z dieslem o mocy 143 KM/105 kW, w MINI Cooper D Paceman z silnikiem wysokoprężnym o mocy 112 KM/82 kW oraz w MINI Cooper S Paceman z benzynową jednostką napędową o mocy 184 KM/135 kW. Standardowo ALL4 znajdzie się na liście wyposażeniowej MINI John Cooper Works Paceman z silnikiem o mocy 218 KM/160 kW. We wszystkich modelach jednostki napędowe standardowo współpracują z 6-biegową przekładnią manualną, a opcjonalnie z 6-biegowym „automatem”.

System ALL4 został stworzony specjalnie dla MINI. Wprowadzone w 2010 roku rozwiązanie korzysta z elektromagnetycznego dyferencjału centralnego, by płynnie dystrybuować moc między przednią a tylną oś. W normalnych warunkach ALL4 przekazuje do 50% mocy silnika na tylne koła, jednak w warunkach ekstremalnych, takich jak jazda po oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni, może tam posłać nawet 100% mocy. Nad stabilnością pojazdu czuwa także system DSC wyposażony w układ dynamicznej kontroli trakcji DTC. Gdy system kontroli stabilności jest wyłączony, do gry wchodzi elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego zwiększająca trakcję bez negatywnego wpływu na pracę układu kierowniczego.

Zdjęcia: MINI, opracowanie: BM