MotoNews.pl

Mitsubishi Concept CA-MiEV – światowa premiera na salonie Geneva Motor Show 2013

08 marca 2013

Mitsubishi CA-MiEV 9

Mitsubishi pokazuje na wystawie w Genewie prototyp nowoczesnego, podmiejskiego samochodu elektrycznego- koncepcyjny pojazd o nazwie CA-MiEV.

Po analizie wyników trzyletnich badań zadowolenia użytkowników modelu i-MiEV (2009) oraz za sprawą rozwoju technologii akumulatorów i elektrycznych układów napędowych, firma MMC rozważa obecnie wyprowadzenie pojazdów napędzanych wyłącznie energią elektryczną z miast, w czym pomóc miałby pojazd EV nowej generacji taki, jak koncepcyjne Mitsubishi CA-MiEV.

Ten koncepcyjny model, który na razie nie jest przeznaczony do produkcji, stanowi wizytówkę nowych technologii, jakie firma MMC planuje wprowadzić w swoich modelach w najbliższej i nieco odleglejszej przyszłości.

W szczególności pojazd ten wyróżnia się nowymi rozwiązaniami z zakresu napędu elektrycznego i akumulatorów o dużej pojemności, a także obniżoną masą własną i imponującymi właściwościami aerodynamicznymi. Samochód oferuje zasięg 300 kilometrów (co odpowiada tygodniowemu przebiegowi samochodu statystycznego europejskiego kierowcy), dzięki czemu idealnie nadaje się do jazdy podmiejskiej.

Kolejne innowacyjne rozwiązania to system bezprzewodowego ładowania wykorzystujący technologię rezonansu magnetycznego, funkcje aktywowane przy pomocy smartfona itd.

Pięciodrzwiowy, koncepcyjny, kompaktowy hatchback CA-MiEV może się także pochwalić wyjątkowo niskim współczynnikiem oporu powietrza 0,26. Opływowe, smukłe nadwozie nowego koncepcyjnego pojazdu wprowadza powiew świeżości i nowoczesności do świata stylistyki małych samochodów.

Niezwykle wydajne i praktyczne (płaska podłoga, kamery cofania, małe wloty powietrza, tylny dyfuzor…) Mitsubishi Concept CA-MiEV wyróżnia również szereg ciekawych detali – od wyrazistych przednich i tylnych świateł w kształcie bumerangu po wznoszącą się linię boczną, która stapia się z tylnymi łukami kół tworząc wrażenie nieustannego ruchu.

Aby zapewnić prototypowi Mitsubishi Concept CA-MiEV odpowiednie źródło napędu, firma MMC wprowadza niezwykle wydajny układ napędowy nowej generacji, który obejmuje:

  • Wielofunkcyjny, zintegrowany zespół napędowy (silnik o mocy 80 kW + przetwornik + ładowarka), który pozwala na lepsze zarządzanie energią, zajmuje mniej miejsca i przyczynia się do obniżenia masy własnej pojazdu.
  • Płaski, kompaktowy zespół akumulatorów, który zajmuje mniej miejsca (co istotne w kontekście przyszłego zwiększenia zasięgu) oraz gwarantuje dłuższą pracę i żywotność akumulatorów.
  • System bezprzewodowego ładowania wykorzystujący technologię rezonansu magnetycznego, nad którym trwają obecnie badania i testy.
  • Niezwykle wydajne (28 Kwh) akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają oszczędny wydatek energii i imponują kompaktowymi rozmiarami.

Mitsubishi CA-MiEV oferować między innymi takie funkcje telematyczne, jak:

  • Automatyczne powiadomienie drogą e-mailową w razie kradzieży
  • Automatyczne powiadomienie drogą e-mailową w razie wypadku
  • Zdalne sterowanie (uruchamianie/blokada silnika, alarm anty-napadowy, blokada drzwi…)
  • Transfer danych (map itd.) ze smartfona do systemu pokładowego
  • Zdalne zarządzanie energią oraz wstępne nagrzewanie w modelach z napędem elektrycznym i hybrydowym typu plug-in (funkcja już dostępna w Mitsubishi Outlander PHEV).

 

Zdjęcia: Mitsubishi, newspress.co.uk