MotoNews.pl

Nowy Range Rover Sport

28 marca 2013

Range Rover Sport 17

Nowy Range Rover sport debiutuje właśnie na wystawie w Nowym Jorku. Sportowy SUV klasy premium w nowej odsłonie jest najszybszym, najbardziej zrywnym i najlepiej reagującym na działania kierowcy Land Roverem, jaki dotąd stworzyła brytyjska marka. Nowy Range Rover Sport ma bardziej muskularne nadwozie i bardziej luksusowe wykończenia wnętrza, w którym wprowadzono opcję ustawienia foteli w układzie 5+2. Dzięki lekkiej konstrukcji zawieszenia, architekturze z aluminium i innowacyjnym technologiom nowy Range Rover Sport waży tylko 2115 kg.

Nowy Sport jest o 62 mm dłuższy, 0149 mm niższy i o 55 mm niżej zawieszony od poprzednika, ma krótsze zwisy, zaokrąglony profil i niżej poprowadzoną, dynamiczną linię dachu. Dzięki tym zmianom współczynnik oporu powietrza nadwozia nowego Range Rovera Sport poprawił się o 8% (Cd 0,34).

Gama silnikowa obejmuje dwie jednostki: 5-litrowy silnik benzynowy V8 turbo o mocy 510 KM i 3-litrowego diesla SDV6 o mocy 292 KM. Na początku przyszłego roku dołączy do nich 3-litrowy TDV6 o mocy 258 KM i 4,4-litrowy diesel SDV8 o mocy 339 KM. W 2014 roku dostępny będzie także Range Rover Sport w wersji hybrydowej. Wszystkie jednostki benzynowe i wysokoprężne współpracują z 8-biegową, automatyczną przekładnią ZF 8HP70.

W nowym Range Roverze Sport znajdziemy także szereg nowych technologii. Terrain Response 2 ® monitoruje warunki gruntowe w celu określenia najbardziej odpowiedniego rozwiązania i automatycznie optymalizuje ustawienia pojazdu, dla lepszego komfortu jazdy w prawie wszystkich warunkach. Inteligentny napęd na wszystkie koła, pomaga utrzymać wysoką wydajność na drodze i poza nią, podczas gdy system Adaptive Dynamics poprawia prowadzenie i komfort jazdy. Na liście wyposażeniowej znalazły się także systemy: Dynamic Active Rear Locking Differential (aktywna blokada tylnego mechanizmu różnicowego) i Torque Vectoring by Braking (hamulec momentu wektorowego).

Nie zabrakło także rozwiązań z dziedziny komunikacji – w nowym Sporcie można korzystać z aplikacji na smartfona, która pomaga namierzyć samochód w przypadku kradzieży, z hot spota wi-fi i wyświetlacza przeziernego. SUV ostrzeże nas przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, samodzielnie rozpoznaje znaki drogowe, a podczas jazdy w terenie zadba o to, byśmy wiedzieli, w jak głębokiej wodzie brodzimy (nowy Range Rover Sport poradzi sobie, gdy głębokość wody nie przekracza 850 mm).

Zdjęcia: Land Rover, opracowanie: BM