MotoNews.pl

Audi RS6 zmodyfikowane przez MTM rozpędza się do 335,713 km/h na oblodzonej nawierzchni!

09 kwietnia 2013

Kategoria | MTM  Sport  Tuning
Marka, model | ,
MTM-NOKIAN RS6 6

Kierowcy unikają czarnego lodu (czyli gołoledzi pokrywającej cienką warstwą asfaltową nawierzchnię drogi, która wówczas wydaje się szczególnie czarna), jak diabeł święconej wody. Nic w tym dziwnego, bowiem, gdy robi się ślisko, zdolność pojazdu do utrzymywania jazdy w kierunku na wprost zbyt często przypomina nieprzewidywalną loterię. Specjaliści z niemieckiej firmy tuningowej Motoren-Technik-Mayer GmbH (MTM), fiński producent opon Nokian oraz pochodzący również z Finlandii kierowca Janne Laitinen postanowili dowieść, że nawet w tak trudnych warunkach można osiągać niewiarygodną prędkość, wciąż zachowując pełną kontrolę nad samochodem.

Wszyscy mają w tej dziedzinie spore doświadczenie – MTM zna się na „podkręcaniu” silników tak, by oferowały niewiarygodne osiągi, Nokian produkuje specjalne opony nabijane elementami zapobiegającymi poślizgom sprawdzające się w bardzo trudnych, zimowych warunkach, a pan Laitinen już raz rozpędził samochód do prędkości 331,61 km/h jadąc po powierzchni skutej grubym lodem Zatoki Botnickiej 6 marca 2011 roku.

Do wspólnego projektu MTM wniosło zmodyfikowane Audi RS6 o nazwie „Nardo Edition”, na cześć rekordu prędkości, jaki model ten osiągnął na torze w Nardo. Rozpędził się wtedy do 362,5 km/h.. Stuningowane Audi RS6 kryje pod maską silnik generujący ponad 800 KM mocy, a jego nadwozie udoskonalono pod kątem aerodynamiki. Komponenty techniczne przystosowano do jazdy w bardzo niskich temperaturach. Firma Nokian zaopatrzyła RS6 w swoje słynne opony Hakkapeliitta 8. Janne Laitinen zasiadł oczywiście za kierownicą auta. Podczas przeprowadzonej próby udało mu się rozpędzić Audi RS6 do prędkości 335,713 km/h. Zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego z tego zdarzenia.

Zdjęcia: MTM, opracowanie: BM