MotoNews.pl

Koncepcyjne Twizy Renault Sport F1

29 kwietnia 2013

Twizy Renault SportF1 9

Czy malutkie, miejskie autko z napędem elektrycznym może mieć coś wspólnego z Formułą 1? Jeśli się uprzeć, to okaże się, że tak. Na pewno zdeterminowani w tej kwestii byli inżynierzy Renault, którzy w piątek zaprezentowali w hiszpańskiej fabryce producenta, w Valladolid, w której powstaje model Twizy, nowy pojazd koncepcyjny o nazwie Twizy Renault Sport F1. Wyobraźcie sobie typowe Renault Twizy o dość pokracznym uroku, któremu ktoś próbował nadać bardziej muskularną sylwetkę i zamienić je w auto sportowe, a ujrzycie nowy koncept Renault.

Twizy Renault Sport F1 porusza się na kołach zapożyczonych z wyścigowego bolidu i oponach typu slick. Jest wyposażone w splitter przedni, nowe progi boczne, tylny dyfuzor i – jakby tego było mało – w tylne skrzydło – wszystkie wykonane z włókna węglowego. Kształt obudów lusterek bocznych również nawiązuje do bolidu Formula Renault 3.5. We wnętrzu znalazła się sportowa kierownica w stylu F1 z katalogu Renault Sport Technologies.

Nie chodzi jednak tylko o wygląd nawiązujący do stylistyki pojazdów wyścigowych. Nowy koncept oprócz dość niecodziennego stylu oferuje też właścicielowi zaskakujące rozwiązania techniczne. Jednym z nich jest Kinetic Energy Revovery System, czyli znany z Formuły 1 KERS, czyli system hamowania elektrodynamicznego z odzyskiem energii. Rozwiązanie to przejęto w całości z bolidów Formuły 1 Renault. System zwiększa moc Twizy ze standardowych 17 KM do prawie 100 KM i umożliwia mu rozpędzenie się z miejsca do 100 km/h w takim samym czasie, w jakim robi to najszybszy drogowy model francuskiego producenta, czyli Megane R.S. Przystosowaniem KERSu do potrzeb Twizy zajmowały się wspólnie zespoły inżynierów z Renault Sport Technologies i Renault Sport F1.

Twizy Renault Sport F1 będzie się pojawiać na wszystkich ważniejszych imprezach motoryzacyjnych w tym roku – pierwszy występ publiczny miał miejsce w ten weekend podczas Barcelona Motor Show.

Zdjęcia: Renault, opracowanie: BM