MotoNews.pl

Ford Transit Custom

28 czerwca 2013

Kategoria | Auto firmowe
Marka, model | ,
Ford Transit Custom 8

Nowy Ford Transit Custom oferuje nową stylistykę w segmencie jednotonowych samochodów użytkowych, a także odznacza się doskonałymi własnościami jezdnymi i wysoką funkcjonalnością. Ford Transit Custom reprezentuje zupełnie nową generację jednotonowych samochodów użytkowych Forda, stanowiąc jednocześnie ważne ogniwo w dążeniu koncernu do całkowitego odnowienia gamy pojazdów tego typu do końca 2013 roku.

Dzięki nowoczesnej stylistyce nadwozia, kabinie pasażerskiej nawiązującej wyglądem do wnętrza samochodu osobowego oraz dynamicznym własnościom jezdnym, nowy Ford Transit Custom spełni oczekiwania wszystkich profesjonalistów, poczynając od niewielkich firm, a kończąc na operatorach flotowych. Nowy Ford Transit Custom jest równie wytrzymały, co model poprzedniej generacji, a dodatkowo oferuje wiodącą w klasie ładowność, niższe koszty eksploatacji oraz najwyższą w klasie wydajność paliwową.

Ford Transit Custom wejdzie do sprzedaży w Europie pod koniec roku 2012 i pojawi się na rynku w kilku wersjach, jako van, kombi oraz van z podwójną kabiną (5/6-osobowy). Model ten nie będzie oferowany w Ameryce Północnej.

Nowy wygląd

Nowoczesna, opływowa sylwetka Forda Transit Custom uosabia ten sam dynamiczny charakter, który prezentują osobowe modele marki stworzone w myśl zasad stylistyki Kinetic Design. Doskonale widać to w trapezoidalnej osłonie chłodnicy, muskularnej linii bocznej oraz wydatnych nadkolach.

W momencie debiutu rynkowego nowy model będzie oferowany w wersji z krótkim rozstawem osi (całkowita długość nadwozia tej wersji to 4,97 m) oraz długim rozstawem osi (całkowita długość nadwozia tej wersji to 5,34 m). Klienci będą więc mogli wybrać wariant odpowiadający ich potrzebom.

Największa przestrzeń ładunkowa w segmencie
Pod stylowym nadwoziem kryje się konstrukcja typowa dla Forda Transit, zapewniająca wiodącą w klasie ładowność oraz innowacyjne rozwiązania z zakresu przewozu ładunku. Oprócz maksymalnej przestrzeni ładunkowej (6,0 m2 SAE z zamontowaną przegrodą, 6,8 m2 SAE w wersji L2) – przewyższającej wartości oferowane przez konkurencję – przedział transportowy nowego Forda Transit Custom został zoptymalizowany z uwzględnieniem łatwej eksploatacji. Kluczowe cechy to:

  • Zoptymalizowana przegroda i przestrzeń ładunkowa, dzięki czemu wersje L1 mogą przewieźć trzyeuropalety załadowane do wysokości jednego metra
  • Uchylna klapa w przegrodziew wersji L2 umożliwia bezpieczny transport długich przedmiotów o długości do 3,4 metra, takich jak rury czy drabiny
  • Składany bagażnik dachowyzintegrowany z konstrukcją dachu, który można wedle uznania składać lub rozkładać
  • Zaczepy i punkty mocowaniaprzeniesione na ściany nadwozia, dzięki czemu uzyskano podłogę przedziału bagażowego pozbawioną jakichkolwiek elementów utrudniających składowanie ładunku lub stanowiących miejsca trudne do wyczyszczenia
  • Łatwa do czyszczenia wykładzina przestrzeni ładunkowejo podwyższonej odporności na uszkodzenia i zabrudzenia
  • Największa w klasie szerokość nadwozia pomiędzy nadkolami
  • Największa w klasie wysokość i szerokość przesuwanych bocznych drzwi

Ford Transit Custom jest oferowany w wersjach o różnej ładowności od 600 do 1 400 kilogramów.

Wrażenia za kierownicą
Ford Transit Custom odznacza się własnościami jezdnymi typowymi dla samochodów osobowych, a dodatkowo oferuje kierowcy nowe wnętrze, zaawansowane technologie i ponadprzeciętną dynamikę podróżowania.

Nowoczesny, skupiony na kierowcy kokpit nowego Forda Transit Custom zawiera wyprofilowaną tablicę przyrządów, łączącą stylowy projekt z wszechstronnymi rozwiązaniami z zakresu transportu niewielkich przedmiotów, takich jak butelki, telefony komórkowe czy notatniki. Kierowca nowego Forda Transit Custom bez trudu odnajdzie też właściwą dla siebie pozycję za kierownicą. Ułatwi to szeroki zakres regulacji położenia fotela, który zwiększono o 30 mm. Dodatkowo, regulacja położenia kolumny kierowniczej odbywa się teraz dwupłaszczyznowo.

Kierowca może także skorzystać z pomocy zaawansowanych systemów wspomagających, stosowanych w samochodach osobowych Forda. W skład systemów wspomagania wchodzi: funkcja SYNC, czyli aktywowany głosem samochodowy system komunikacji z funkcją Emergency Assistance, system kontroli pasa ruchu, funkcja monitorowania koncentracji kierowcy, automatyczny przełącznik świateł drogowych oraz kamera cofania z wyświetlaczem umieszczonym w lusterku wstecznym.

Siła nowego Forda Transit Custom tkwi także w dynamicznych własnościach jezdnych, opracowanych na bazie doświadczeń inżynierów wyniesionych z prac nad samochodami osobowymi Forda. Lepsze własności jezdne i wyższą wydajność akustyczną uzyskano głównie dzięki opracowaniu nowej płyty podłogowej Forda dla jednotonowych samochodów użytkowych oraz usztywnieniu struktury nowego Forda Transit Custom o 37 procent w porównaniu z modelem obecnej generacji. Wyższy komfort jazdy i bardziej precyzyjne prowadzenie to także zasługa precyzyjnie zestrojonego zawieszenia. Co więcej, eksperci z Forda zastosowali elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy ESP, zawierający znany z nowego Forda Focus układ TVC poprawiający stabilność na zakrętach. Rezultatem zastosowania sztywniejszej struktury, w połączeniu z działaniami zmierzającymi do ograniczenia hałasów i wibracji przedostających się do kabiny pasażerskiej, jest dużo wyższy komfort akustyczny wewnątrz – szumy utrudniające rozmowę pasażerów zostały obniżone o 9 procent.

Nowy model to pierwszy w historii Ford Transit, w którym zastosowano strukturę wykonaną ze stali borowej o ultra wysokiej wytrzymałości. W sumie, stal o wysokiej i ultra wysokiej wytrzymałości stanowi ponad 40 procent konstrukcji nadwozia, co tworzy wytrzymały i lekki szkielet zapewniający podróżującym maksymalne bezpieczeństwo w razie zderzenia.

Ford Transit Custom został wyposażony w unowocześniony system bezpieczeństwa, obejmujący poduszkę powietrzną kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne montowane w siedzeniach oraz, po raz pierwszy, kurtyny powietrzne dla pasażerów przednich siedzeń. Na wzór najnowszych samochodów osobowych marki Ford, nowy model również wyposażono w nieosiową, łamaną kolumnę kierowniczą, która w razie czołowej kolizji przy dużej prędkości pozwala ograniczyć siły działające na głowę i klatkę piersiową kierującego.

Niskie koszty eksploatacji
Podobnie, jak wszystkie poprzednie generacje Forda Transit, nowy Ford Transit Custom został opracowany tak, aby zaoferować nabywcy niskie koszty eksploatacji i wysoką trwałość produktu. Największy wpływ na niskie koszty eksploatacji ma wysoka wydajność paliwowa, którą zapewnia opracowany przez Forda globalny silnik wysokoprężny Duratorq TDCi o pojemności 2,2 litra. Jednostka oferowana w wersji 100, 125 i 155-konnej zadowala się średnio 6,6 litra oleju napędowego na 100 kilometrów i emituje przy tym 174 gramy CO2 na kilometr – to o 8 procent mniej, niż w Fordzie Transit obecnej generacji1. W osiągnięciu tak dobrego wyniku pomaga układ Auto-Start-Stop oferowany w modelach Ford Transit Custom spełniających normę emisji spalin Euro 5.

Celem inżynierów było również zminimalizowanie kosztów obsługi i czasu napraw, a także zaoferowanie 12-letniej gwarancji na perforację nadwozia i najdłuższych w klasie okresów między przeglądami – co dwa lata lub 50 000 kilometrów.

Zanim model ten trafi do salonów dilerskich, pokona 5 milionów kilometrów testowych, z czego przynajmniej 400 000 km wraz z nabywcami poprzednich generacji Forda Transit. Przykładem testów, jakim poddawane są poszczególne podzespoły pojazdu jest test wytrzymałościowy konstrukcji przednich drzwi, które są nieustannie zatrzaskiwane i otwierane aż do osiągnięcia liczby 250 000 takich cykli. Dla porównania, podobne próby dla osobowych modeli marki Ford trwają trzykrotnie krócej.

Nowa generacja samochodów użytkowych Forda

Debiut nowego Forda Transit Custom jest kolejnym krokiem w transformacji globalnej gamy samochodów użytkowych Forda, której zwieńczeniem będzie zaprezentowanie całkowicie odnowionej oferty w 2013 roku. Ford zaprezentuje większe wersje Forda Transit, a także modele o większej ładowności pod koniec tego roku. Modele te będą sprzedawane na całym świecie, łącznie z rynkiem północnoamerykańskim, a dodatkowo będą oferowane z napędem na tylne koła.

Produkcja Forda Transit Custom rozpoczęła się w połowie 2012 roku w tureckich zakładach firmy w Kocaeli, a na rynku nowy model zadebiutuje pod koniec roku.

Zdjęcia: Ford, Mototarget