MotoNews.pl

Volvo Concept Coupe – kontynuuje tradycje P1800

29 sierpnia 2013

Volvo Concept Coupe 19

Inspirowane współczesnym, progresywnym stylem życia Skandynawów i skandynawskim designem Volvo Concept Coupe jest pierwszym z serii trzech pojazdów koncepcyjnych, które odkrywają przed nami możliwości ukryte w nowej platformie podwoziowej SPA (Scalable Product Architecture). Po ponad roku oczekiwania możemy zapoznać się z pierwszym projektem nowego wiceprezesa Volvo ds. Designu – Thomasa Ingenlatha, który zapowiada, jak będzie wyglądać nowa generacja modeli Volvo, poczynając od XC90, który pojawi się w przyszłym roku.

W profilu Volvo Compact Coupe uwagę przyciągają przede wszystkim nowe proporcje: wydłużono odległość między deską rozdzielczą a przednią osią, a górną część kabiny przesunięto nieco w tył. Nisko poprowadzona linia maski silnika, dach i pięcioramienne, 21-calowe obręcze z lekkich stopów również składają się na wizerunek eleganckiego Gran Tourera.

Volvo Concept Coupe ma nowy wygląd w przedniej części nadwozia, z „pływającą” atrapą chłodnicy” okoloną reflektorami, w których światła do jazdy dziennej ułożono w kształt litery T. Coupe może się także pochwalić elementami nawiązującymi do stylu Volvo P1800 z lat 60. XX w., słynącego z pięknej formy i detali. Projektanci nie stylizowali jednak Volvo Concept Coupe na pojazd retro, zamiast tego subtelnie nawiązali do rozwiązań z P1800.

Niebiesko-szary odcień nadwozia znajduje kontynuację we wnętrzu kabiny Volvo Concept Coupe. Znajdziemy tam wyrafinowane, wykonane ręcznie elementy, takie jak panel z wyświetlaczami obciągnięty skórą, intarsje z sezonowanego drewna i ciemnoniebieskie, tkane dywaniki. Pojazd koncepcyjny prezentuje też nowe podejście do obsługi, skoncentrowane na potrzebach użytkownika. Duży ekran dotykowy na konsoli środkowej współdziała z adaptacyjnym wyświetlaczem cyfrowym i wyświetlaczem przeziernym umieszczonym przed kierownicą.

Platforma SPA jest również przygotowywana do współpracy z systemem umożliwiającym jazdę autonomiczną. Pierwsze funkcje autonomicznego sterowania w celu uniknięcia wypadku i sprawienia, by jazda była jeszcze bardziej komfortowa zostaną wprowadzone w 2014 roku. Volvo Cars zamierza wprowadzić do swojej oferty modele umożliwiające w pełni autonomiczną jazdę przed rokiem 2020.

Volvo Concept Coupe jest pojazdem hybrydowym typu plug-in korzystającym z 2-litrowego silnika benzynowego z turbosprężarką i kompresorem, który należy do nowej, 4-cylindrowej rodziny jednostek Drive-E. Wspomaga go silnik elektryczny umieszczony przy osi tylnej. Dzięki nim Volvo Concept Coupe może pochwalić się mocą około 400 Nm i maksymalnym momentem obrotowym ponad 600 Nm.


Zdjęcia: Volvo, opracowanie: BM