MotoNews.pl

Opel Astra, Zafira Tourer i Cascada z nowymi silnikami i przekładniami

30 sierpnia 2013

Kategoria | Rynek
Opel

Różne wersje Opla Astry, Zafiry Tourer i kabrioletu Cascada to pierwsze modele z nowymi silnikami i skrzyniami biegów wprowadzanymi w ramach dużego programu unowocześniania zespołów napędowych, który do 2016 r. obejmie 80 procent portfolio silnikowego Opla. Trzy zupełnie nowe rodziny silników — w tym 13 wersji poszczególnych jednostek — oraz szeroka gama nowych przekładni sprawią, że wiele modeli Opla otrzyma najnowsze rozwiązania technologiczne zapewniające im bezkonkurencyjne osiągi.

Realizacja programu rozpoczyna się od wprowadzenia nowych turbodoładowanych silników 1.6 reprezentujących nowe rodziny jednostek benzynowych i wysokoprężnych średniej pojemności. Silniki te są odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie klientów na jednostki o zmniejszonej pojemności bez uszczerbku dla osiągów, oferujące duży zapas mocy i momentu obrotowego przy ograniczonym spalaniu i emisji CO2. Obydwa silniki wyróżniają się bardzo korzystnym stosunkiem mocy do pojemności oraz kulturą pracy zapewniającą im miejsce w ścisłej czołówce swojej klasy.

Nowy silnik benzynowy 1.6 SIDI Turbo (zapłon iskrowy, bezpośredni wtrysk) rozwija 125 kW/170 KM mocy i 280 Nm momentu obrotowego (z funkcją overboost), czyli o 12 procent więcej od najbliższego rywala. Teraz silnik ten jest dostępny w różnych wersjach Astry (GTC, 5-drzwiowy hatchback, sedan i Sports Tourer), Zafirze Tourer oraz nowym kabriolecie Cascada. Nowy silnik 1.6 CDTI o mocy 100 kW/136 KM — pierwszy w całości aluminiowy diesel Opla — nie ma sobie równych pod względem mocy uzyskiwanej z jednego litra pojemności (85 KM). W Zafirze Tourer silnik ten zadebiutował w 2013 r., a z czasem trafi także do innych modeli Opla. Obydwie jednostki współpracują z manualnymi skrzyniami biegów nowej generacji, które w porównaniu z ofertą konkurencji mogą uchodzić za wzór pod względem komfortu pracy.

Zupełnie nowy silnik benzynowy 1.6 SIDI Turbo
Ten zupełnie nowy czterocylindrowy silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa wchodzi na rynek w wersji o mocy 125 kW/170 KM. Do jego atutów należy zaliczyć wysoki moment obrotowy w dolnym przedziale obrotów wynoszący 280 Nm już przy 1 650 obr./min. Silnik cechuje się znakomitą elastycznością, umiarkowanym zużyciem paliwa i niską emisją CO2, a także wspaniałą kulturą pracy.

W porównaniu z poprzednikiem 1.6 turbo zużycie paliwa w cyklu mieszanym oraz emisja CO2 zmniejszyły się o nawet 15 procent przy wzroście maksymalnego momentu obrotowego o 22 procent. Dlatego silnik wyznacza nowy punkt odniesienia dla rywali w segmencie jednostek o mocy 150–180 KM stosowanych w samochodach kompaktowych, w tym w pojazdach prestiżowych niemieckich marek. Jego przewaga nad bezpośrednimi konkurentami pod względem maksymalnego momentu obrotowego wynosi 12 procent.

Dobre osiągi to zasługa przede wszystkim takich rozwiązań, jak bezpośredni wtrysk paliwa poprawiający skuteczność spalania czy elastyczny system doładowania zapewniający dużą moc już przy niskiej prędkości obrotowej, a także zabiegów z zakresu „inżynierii akustycznej” ograniczających hałas i zwiększających kulturę pracy jednostki.

Przykładem osiągów, które zapewnia 1.6 SIDI Turbo, może być Astra w wersji 5-drzwiowej hatchback i sedan, która przyspiesza od 80 do 120 km/h na piątym biegu w zaledwie 8,8 s, czyli o 2 s szybciej niż pojazdy z turbodoładowanym silnikiem 1.6 poprzedniej generacji. W przypadku obydwu wersji Astry wyposażonych w system Start/Stop i 6-biegowe skrzynie manualne zużycie paliwa w cyklu mieszanym, mierzone według normy NEDC (ang. New European Driving Cycle), wynosi zaledwie 5,9 l/100 km przy emisji CO2 na poziomie 139 g/km, a więc o 14 procent mniej niż poprzednio. W Astrze GTC analogiczne wyniki poprawiono nawet o 15 procent.

Zupełnie nowy silnik wysokoprężny 1.6 CDTI
Pierwszy w historii Opla w całości aluminiowy diesel debiutuje w modelu Zafira Tourer. Ma on także zastąpić jednostki 1.7 oraz słabsze diesle 2.0 w kilku modelach marki Opel, a już niedługo wprowadzone zostaną również jego kolejne wersje o różnej mocy. Premierowa wersja silnika rozwija moc 100 kW/136 KM i imponujące 320 Nm maksymalnego momentu obrotowego. 85 KM uzyskiwanych z jednego litra jest bezkonkurencyjnym wynikiem wśród rywali o zbliżonej pojemności.

W porównaniu z obecnie używanym silnikiem 2.0 CDTI o podobnej mocy — dostępnym również w Zafirze Tourer — zużycie paliwa i emisję CO2 w nowej jednostce obniżono o 10 procent. Zużycie paliwa na poziomie jedynie 4,1 l/100 km w cyklu mieszanym przy emisji CO2 wynoszącej 109 g/km stanowi niedościgniony wzór dla konkurencyjnych 7‑miejscowych kompaktowych minivanów o podobnych osiągach. W mniejszych pojazdach z tym silnikiem zużycie paliwa może spadać nawet poniżej 4,0 l/100 km przy emisji CO2 około 100 g/km lub niższej.

Układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) BlueInjection zapewnia zgodność z normą emisji spalin Euro 6 (która zacznie obowiązywać od września 2015 r.). Pod względem parametrów ekologicznych 1.6 CDTI dorównuje zatem silnikom benzynowym.

Podobnie jak w silniku benzynowym również w 1.6 CDTI zastosowano szereg zabiegów z zakresu „inżynierii akustycznej” w celu ograniczenia hałasu i wibracji oraz poprawy kultury pracy. W czasie testów Zafira Tourer uzyskała najniższe wartości hałasu wewnątrz pojazdu w porównaniu z innymi modelami wyposażonymi w turbodiesle 1.6

Jest to przede wszystkim zasługa wysokociśnieniowego systemu zasilania paliwem common rail, a także zamkniętej pętli sterowania spalaniem i mocnego doładowania z turbiny o zmiennej geometrii. Te i inne rozwiązania pracują pod kontrolą zaawansowanego układu sterowania silnikiem stworzonego przez General Motors. Jest to supernowoczesny moduł zaprojektowany przez inżynierów z Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, który będzie stosowany we wszystkich przyszłych modelach Opla wyposażonych w czterocylindrowe diesle.

Manualne skrzynie biegów nowej generacji
Opel zainwestował ponad 50 milionów euro w swoich europejskich zakładach w ramach doskonalenia konstrukcji dotychczasowych 5- i 6-biegowych przekładni manualnych. Skrzynie 6-biegowe dorównują najlepszym odpowiednikom z oferty konkurencji pod względem szybkości i płynności zmiany przełożeń. Obecnie są one wprowadzane w poszczególnych wersjach Astry, w Cascadzie oraz w Zafirze Tourer z nowymi silnikami 1.6.

Liczne modyfikacje podzespołów i mechanizmu zmiany biegów, a także lepsza integracja z resztą pojazdu zaowocowały znacznie krótszym skokiem dźwigni i zmniejszeniem siły wymaganej do jej przesunięcia. Z perspektywy kierowcy oznacza to poczucie większej integracji z pojazdem — dźwignia zmiany biegów przemieszcza się w wymagane położenie po wykonaniu minimalnego wysiłku.

6-biegowe skrzynie automatyczne o obniżonym tarciu wewnętrznym są wyposażone w funkcję Active Select pozwalającą na manualną zmianę biegów i zapewniającą bardziej sportowy styl jazdy.

Zdjęcia: Opel