MotoNews.pl

Abarth 695 Edizione Maserati w nowym kolorze

06 września 2013

Kategoria | Targi
Marka, model | ,
Abarth 695 Maserati 5

Na rozpoczynających się już w poniedziałek targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie nad Menem pojawi się Abarth 695 Edizione Maserati, koncentrat – rzec by można – sportowego zacięcia, klasy i osiągów „spod ręki” firm Abarth i Maserati. Wystawiany samochód ma nowy, wyszukany kolor grafitowy „Record Grey” (jako alternatywa wobec dotychczasowego ‘Pontevecchio Burgundy’). Oprócz nowego lakieru metalizowanego, eksponowany we Frankfurcie Abarth 595 Edizione Maserati wyposażony jest w czarny, miękki dach i 17-calowe felgi ‘Neptune’ ze stopu lekkiego, lakierowane w błyszczącej czerni Glossy Black.

Specjalna, limitowana edycja zaledwie 49 samochodów w nowym lakierze „Record Grey” ma uhonorować narodziny marki Abarth w roku 1949. Dlatego też każdy egzemplarz 695 Edizione Maserati w tym kolorze oznaczony jest specjalną plakietką na desce rozdzielczej z kolejnym numerem od 1 do 49.

Samochody tej edycji limitowanej, choć są łakomym kąskiem dla entuzjastów czaru Abartha, nie różnią się poza tym od poprzedniej Maserati Edition. Marki Abarth i Maserati mają wiele wspólnego, m.in. dbałość o wszelkie szczegóły, wrodzona elegancja i pasja szlachetnego sportowego wyczynu. Abarth 695 Edizione Maserati jest widocznym efektem tego związku i wspaniałym przykładem połączenia elegancji z komfortem ‘Gran Turismo’ w pojeździe mogącym równie dobrze służyć na co dzień.

Elegancja i moc napędu
Po debiucie na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu 2012, Abarth 695 Edizione Maserati stał się obiektem marzeń entuzjastów kompaktowych samochodów sportowych. Zasługa leży przede wszystkim po stronie 16-zaworowego silnika 1.4 Turbo T-Jet „podrasowanego” do 180 KM, który współpracuje z elektrycznie sterowaną łopatkami na kierownicy, manualną skrzynią biegów Abarth Competizione. Ze względu na moc napędu, w układzie zawieszenia zastosowano specjalne amortyzatory Koni oraz czterotłoczkowe zaciski hamulcowe Brembo z wentylowanymi tarczami o średnicy 305 mm. Całość uzupełnia układ wydechowy o zmiennym ciśnieniu zwrotnym (variable back-pressure) z dwoma końcówkami, zaprojektowany pod kątem poprawy wydajności sinika oraz charakterystyki dźwiękowej powyżej 3000 obr./min.

Wyszukany i sportowy wystrój wnętrza
Indywidualizacja nie ominęła wystroju kabiny. Dbałość o detale łączy się tu z charakterystycznym dla obu marek duchem sportowym, którego symbolem są choćby konturowane fotele, tapicerowane jasnobeżową skórą z czerwonym paskiem pośrodku i stylowo znaczone cyframi „695″ wgrzewanymi na integralnym zagłówku.

Specjalnym wykończeniem w tonacji matowego włókna węglowego z logo „695″ wyróżnia się deska rozdzielcza i konsola skrzyni biegów. Za czarną, skórzaną kierownicą z beżowymi wstawkami i piastą ‘tricolore’ znajdują się łopatki elektrycznego sterowania zmianą biegów. Zestaw wskaźników zaprojektowany został specjalnie dla 695 Edizione Maserati przez firmę Jaeger. Innymi charakterystycznymi detalami wystroju wnętrza są aluminiowe nakładki na pedały oraz karbonowe nakładki progowe z inskrypcją „Abarth 695 Maserati Edition” i numerem seryjnym pomiędzy 1 a 49.

Ekskluzywne wyposażenie

Swoistym argumentem za ‘turystycznym powołaniem’ Abarth’a 695 Edizione Maserati jest wchodzący w skład wyposażenia seryjnego, profesjonalny system JBL Hi-Fi audio firmy Harman Kardon wraz z 9 głośnikami i 8-kanałowym wzmacniaczem o mocy muzycznej 400 watów.

Nowy Abarth wyposażony jest w reflektory Bi-ksenonowe (tj. drogowe i mijania), które umożliwiają doskonałą widoczność we wszelkich warunkach pogodowych. W porównaniu ze standardowymi żarówkami halogenowymi reflektory ksenonowe wykazują trzykrotnie wyższą intensywność strumienia świetlnego oraz trwałość eksploatacyjną.

 

Zdjęcia: Abarth