MotoNews.pl

Ford Edge Concept zadebiutował w Europie

09 grudnia 2013

Marka, model | ,
Ford Edge 10

Nowy Ford Edge Concept świętował pod koniec zeszłego tygodnia swoją europejską premierę podczas specjalnego wydarzenia pod hasłem „Go Further” zorganizowanego w Barcelonie dla około 2 500 zaproszonych dilerów, pracowników Forda i przedstawicieli mediów.

Ford Edge Concept, zaprezentowany przez Jima Farley’a, wiceprezesa ds. marketingu, sprzedaży i serwisu Ford Motor Company, stanowi wyraźną zapowiedź rozwiązań technologicznych, dynamicznej stylistyki oraz jakości wykonania nowego, dużego SUV-a przeznaczonego na europejski rynek.

Koncepcyjny Ford Edge demonstruje zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak uruchamiany przyciskiem, zdalny system parkowania, którym użytkownik może sterować nawet po wyjściu z pojazdu.

Ford Edge, który zyskał już popularność w USA oraz na innych światowych rynkach, będzie pierwszym dużym, luksusowym SUV-em marki Ford w Europie oraz jednym z 25 globalnych modeli, które firma planuje wprowadzić na rynek do 2017 roku.

Ford Edge wzbogaci europejską ofertę zmodernizowanych SUV-ów firmy, dołączając do niedawno zaprezentowanego nowego Forda Kuga oraz kompaktowego Forda EcoSport.

– Gama SUV-ów Forda daje firmie możliwość rozwoju w Europie i na całym świecie, powiedział Farley. SUV-y zbudowane w oparciu o założenia strategii „One Ford” są nowoczesne, zawierają zaawansowane technologie i odznaczają się dużą wszechstronnością prezentowaną na przykładzie Forda Edge Concept. Te atrybuty pozwolą wyróżnić produkty Forda na tle konkurentów z całego świata.

Koncepcyjny Ford Edge zachwyca elegancką, sportową stylistyką, funkcjonalnością, niskim zużyciem paliwa oraz rozwiązaniami technologicznym wspomagającymi kierowcę. Dzięki tym cechom nowy model spełnia oczekiwania klientów na całym świecie i wprowadza pojęcie pełnej globalizacji do segmentu pojazdów klasy SUV.

– Nowy Ford Edge Concept daje klientom z Europy przedsmak produkcyjnej wersji dużego, ekskluzywnego SUV-a, który już niedługo pojawi się w sprzedaży, powiedział Stephen Odell, wiceprezes Ford of Europe, Middle East and Africa. Obecnie nabywcy szukają produktów wysokiej jakości, które potwierdzają ich status i dają poczucie wolności i bezpieczeństwa na drodze.

Inteligentna technologia – nowoczesne pojazdy i lepsi kierowcy
Technologie wspomagające kierowcę oraz systemy automatyczne, w które został wyposażony koncepcyjny Ford Edge, zdradzają czego można w przyszłości oczekiwać od pojazdów marki Ford. Oparte na pracy czujników, technologie te tworzą podwaliny przyszłych samochodów wspomagających kierowcę oraz zwiększają bezpieczeństwo i wydajność.

System Fully Assisted Parking Aid to prototypowa technologia oparta na systemie Forda wspomagającym parkowanie (Active Park Assist). Umożliwia on bezstresowe parkowanie pojazdu, bowiem użytkownik musi jedynie nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej lub pilocie zdalnego sterowania. Wykorzystując czujniki ultradźwiękowe system potrafi sam wyszukać odpowiednie miejsce parkingowe, a także automatycznie wyjechać z takiego miejsca i podjechać do stojącego poza pojazdem kierowcy.

Firma Ford rozpoczęła również prace badawcze nad udoskonaleniem systemów automatycznego omijania przeszkód na drodze (Obstacle Avoidance). Po wykryciu wolno poruszającego się lub nieruchomego obiektu na tym samym pasie jezdni, system zamontowany w pojeździe testowym wysyła kierowcy sygnały ostrzegawcze. Jeśli ten nie zareaguje odpowiednio zmieniając kierunek jazdy lub hamując, system automatycznie pokieruje pojazdem i wytraci prędkość, tym samym zapobiegając kolizji.

Adaptacyjny układ kierowniczy ze zmienną siłą wspomagania znacznie upraszcza manewrowanie przy niewielkich prędkościach. Jednocześnie prowadzenie pojazdu w każdych warunkach jest bardziej intuicyjne i precyzyjne. Zastosowana tu technologia określa stosunek obrotu koła kierownicy do obrotu przednich kół samochodu, dzięki czemu wykonywanie manewrów, takich jak na przykład parkowanie, wymaga dużo mniej wysiłku ze strony kierowcy.

Technologie jutra dostępne dziś
Priorytetem dla Forda jest opracowanie technologii, które pozwolą nabywcom z całego świata poczuć się pewnie i bezpiecznie za kierownicą samochodu. Ford Edge Concept został wyposażony w liczne zautomatyzowane systemy wspomagające kierowcę, stanowiące podstawę zautomatyzowanych aut przyszłości, które Ford oferuje w swoich produktach na całym świecie. Wśród nich są:

  •  System wspomagający parkowanie, który ułatwia równoległe parkowanie wykorzystując czujniki i układ kierowniczy, aby wprowadzić samochód w wybrane miejsce parkingowe; kierowca kontroluje jedynie pedał hamulca i gazu. System jest dostępny w Europie w modelach Ford Focus, Ford Kuga, Ford C-MAX i Ford Grand C-MAX.
  • System utrzymywania pojazdu na pasie ruchu wykorzystuje kamerę skierowaną do przodu, która skanuje nawierzchnię w poszukiwaniu oznaczeń pasów ruchu. System ocenia, czy pojazd zbacza z obranego toru jazdy i informuje o tym kierowcę poprzez wibracje na kole kierownicy. Jeśli prowadzący nie zareaguje, system wytworzy odpowiednią siłę wspomagania w układzie kierowniczym, aby przywrócić pojazd na właściwy pas ruchu. System jest dostępny w Europie w modelach Ford Focus, Ford Kuga, Ford C-MAX i Ford Grand C-MAX
  • Inteligentny tempomat i funkcja wczesnego ostrzegania „Forward Alert”, które wykorzystują radar do wykrywania pojazdów poruszających się z przodu i w zależności od sytuacji automatycznie dostosowują prędkość jazdy. System jest dostępny w Europie w Fordach Focus, Kuga, Mondeo, Galaxy i S-MAX
  • Sygnalizacja pojawienia się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy (BLIS). System wykorzystuje czujniki radarowe zlokalizowane w tylnych narożnikach pojazdu w celu monitorowania przestrzeni obok auta i tuż za nim. Podczas jazdy czujniki te aktywują lampkę ostrzegawczą w lusterku zewnętrznym w momencie pojawienia się innego pojazdu w tzw. „martwym polu”. System jest dostępny w Europie w Fordach Focus, Kuga, C-MAX i Grand C-MAX, Mondeo, Galaxy i S-MAX

Elegancka, atletyczna stylistyka nadwozia odzwierciedla charakter koncepcyjnego modelu Edge
Opływowe, atletyczne kształty nadwozia nowego, koncepcyjnego Forda Edge zostały bardzo starannie dobrane i dopracowane. Atletyczna sylwetka przypomina biegacza przyczajonego w blokach startowych. Nachylona płaszczyzna osłony chłodnicy harmonijnie łączy się z pokrywą silnika, niejako wymuszając jej muskularny, kompaktowy kształt.

Koncepcyjny Ford Edge posiada nową generację zaawansowanych technologicznie, aktywnych żaluzji wlotu powietrza do komory silnika, które ograniczają zużycie paliwa silnika EcoBoost z technologią start-stop. Żaluzje otwierają i zamykają się automatycznie utrzymując optymalną temperaturę pracy jednostki napędowej oraz poprawiając aerodynamikę. W momencie ich aktywowania opuszcza się specjalny panel, a następnie dołączają do niego dwa kolejne panele.

W celu zmniejszenia zużycia paliwa, w dolnej listwie przedniego zderzaka zastosowano unikatowe kurtyny powietrzne, które kierują pęd powietrza na boki, sprzed przedniej części pojazdu przez wnęki kół.

W reflektorach i tylnych lampach Forda Edge Concept zastosowano diody LED. Po włączeniu reflektory rozświetlają się na biało, tworząc niczym niezakłóconą, jednorodną wiązkę światła. Z kolei po aktywowaniu świateł drogowych indywidualne diody LED podświetlają specjalne kryształowe sześciany.

Włączenie kierunkowskazu podświetla wąski fragment reflektora o chromowanej strukturze na kolor pomarańczowy. Światło dociera do tego elementu przez mikroskopijne otwory w obwódce, przez co reflektory sprawiają wrażenie wyciętych z laserową precyzją. Tylne lampy – wykonane w podobnym stylu – łączą się ze sobą za sprawą listwy świetlnej biegnącej wzdłuż pokrywy bagażnika.

Nadwozie pokrywa nowy lakier Copper Flame, będący nowoczesną wariacją koloru typu premium oferowanego obecnie w samochodach marki Ford.

Precyzyjne wykończenie, eleganckie kolory i ekskluzywne materiały
Ford Edge Concept został wyposażony w panel instrumentów ręcznie obszyty skórą naturalną, 10-calowy, dotykowy wyświetlacz centralny z samochodowym systemem komunikacji Ford SYNC oraz bardzo dynamicznie wystylizowaną konsolę środkową. Całość uzupełniają ekskluzywne dodatki, jak jasne wykończenie podłokietników, klamek wewnętrznych drzwi i nawiewów powietrza, górna część tablicy przyrządów sprawiająca wrażenie unoszącej się w powietrzu oraz nakładki progowe z podświetlonym diodami LED napisem „Edge”, pokryte czarnym, matowym lakierem i wykończone srebrnym akcentem dekoracyjnym.

Wnętrze zostało wykonane z najlepszych materiałów i z niezwykłą dbałością o szczegóły, np. górną część deski rozdzielczej, konsoli środkowej oraz paneli drzwiowych obszyto czarną skórą naturalną Nubuck z kontrastującymi przeszyciami. Jej nabłyszczana faktura nawiązuje do skóry używanej do wykończenia ekskluzywnych mebli. Z kolei w miejscach wystawionych na bezpośredni kontakt z kierowcą lub pasażerami zastosowano gładką skórę.

– Chcieliśmy, aby charakter wnętrza odpowiadał dynamicznej stylizacji nadwozia Forda Edge Concept, powiedział Hak Soo Ha, manager ds. stylistyki wnętrza. „Przestrzeń wewnątrz auta nazwaliśmy ‘sanktuarium dynamiki’, ponieważ łączy energetyczny styl nadwozia z ekskluzywnym wykończeniem. Wyróżniające się tu kształty dają wrażenie ciągłego ruchu, które działa kojąco na podróżujących.

Jako uzupełnienie koloru nadwozia, odcień Copper został użyty do wykończenia dywaników podłogowych, deski rozdzielczej oraz innych elementów kabiny pasażerskiej. Skórzane fotele są perforowane i obszyte ekskluzywnymi nićmi, a w zagłówkach i oparciach bocznych zastosowano dekoracyjne, aluminiowe wykończenia.

– Ford Edge Concept to zapowiedź dużego, ekskluzywnego SUV-a przeznaczonego na rynek europejski, który dołączy do Fordów Kuga i EcoSport, powiedział Odell. Nowy Ford Edge Concept został wyposażony w zaawansowane technologie, które z nawiązką spełnią oczekiwania klientów kupujących samochody tego typu.

Zdjęcia: Ford