MotoNews.pl

Infiniti Q50 Eau Rouge z potężnym, podwójnie turbodoładowanym silnikiem V6 o mocy 560 KM

13 marca 2014

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Infiniti Q50 Eau rouge 5

Koncept Infiniti Q50 Eau Rouge, który zadebiutował w styczniu podczas tegorocznego Salonu Samochodowego NAIAS w Detroit, jest kolejnym krokiem w kierunku jeszcze pełniejszego wyrażenia wizji projektowej marki w segmencie luksusowych sedanów sportowych, a to za sprawą zainstalowanej w nim jednostki napędowej o mocy 560 KM. Dodajmy do tego moment obrotowy rzędu 600 Nm i okazuje się, że koncept Q50 Eau Rouge jest liderem wśród konkurentów.

24-zaworowy, podwójnie turbodoładowany silnik benzynowy V6 o pojemności 3799 cm3 przekazuje moc i moment obrotowy na typową dla Infiniti siedmiobiegową przekładnię automatyczną. W modelu zastosowano też, dobrze znany z innych modeli marki, system napędu na cztery koła z rozdziałem momentu obrotowego na oś przednią i tylną w proporcjach 50/50.

Silnik o mocy 560 KM pozwala Q50 Eau Rouge rozpędzić się do 100 km/h w mniej niż cztery sekundy. Prędkość maksymalna modelu to natomiast 290 km/h. Te prawdziwie sportowe wartości osiągów bezsprzecznie stawiają Q50 Eau Rouge w gronie liderów supersportowych sedanów. Przyspieszenie i prędkość maksymalna doskonale pasują przy tym do zainspirowanego Formułą 1 nadwozia z włókna węglowego.

− Ponieważ Q50 Eau Rouge spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem na niedawnym Salonie Samochodowym NAIAS w Detroit, zdecydowaliśmy się jeszcze bardziej zaostrzyć apetyt fanów samochodów sportowych, opracowując właśnie to potężne serce naszej czerwonokrwistej bestii – powiedział Johan de Nysschen, prezes Infiniti Motor Company Limited.

− Samochód o tak charakterystycznej stylistyce wymaga wszystkiego co najlepsze, jeśli chodzi o jednostkę napędową – dodał Johan de Nysschen. –Dlatego wyposażyliśmy go w podwójnie turbodoładowany silnik V6 oraz siedmiobiegową przekładnię. Ta konfiguracja jest przykładem doskonałego połączenia wyglądu Q50 Eau Rouge z brzmieniem i osiągami jego jednostki napędowej.

Inżynierowie Infiniti zdecydowali się na jednostkę turbodoładowaną ze względu na oferowane przez nią doskonałe osiągi i – mimo wszystko − ekonomikę jazdy. Silnik w Q50 Eau Rouge może się poszczycić szerokim, płaskim przebiegiem krzywej momentu obrotowego, już przy niskich obrotach.

Potężny silnik, zapewniający szybką skokową reakcję momentu obrotowego, sprzężony jest z siedmiobiegową przekładnią automatyczną z opcją zmiany biegów łopatkami przy kierownicy. Wszystko to, a także niezawodny napęd na cztery koła sprawią, że Q50 Eau Rouge zaskoczy i zachwyci nawet najbardziej wytrawnych i wymagających kierowców.

Produkcja tego najpotężniejszego i najbardziej ekscytującego modelu benzynowego marki Infiniti nie została jeszcze potwierdzona, ale najnowsza genewska odsłona Q50 Eau Rouge zdaje się wskazywać kierunek rozwoju firmy.

)

)
Zdjęcia: Infiniti