MotoNews.pl

Oficjalny samochód serii MotoGP: BMW M

01 kwietnia 2014

Kategoria | Premiery  Sport
Marka, model | , , ,
BMW M4 Coupe 8

Szesnasty sezon BMW M w charakterze „Oficjalnego Samochodu MotoGP” rozpoczął się kilkanaście dni temu przy okazji Grand Prix w Doha. BMW współdziała przy organizowaniu MotoGP od 1999 r., zapewniając flotę oficjalnych samochodów.

BMW M GmbH zaprezentowało pierwszy ze swoich „powodów do dumy” przy okazji otwierającego sezon wyścigu na torze Losail International Circuit: nowe BMW M4 Coupe pojawiło się tu jako samochód bezpieczeństwa. Najnowsze wyczynowe coupe produkcji BMW M GmbH jest najważniejszym autem we flocie samochodów bezpieczeństwa serii 2014 MotoGP. Nowe BMW M4 Coupe łączy w sobie sportowe geny z nieograniczoną użytecznością drogową i pobudzającą wydzielanie adrenaliny koncepcją ogólną. Zupełnie nowy, wysokoobrotowy, 6-cylindrowy silnik rzędowy z technologią BMW TwinPower Turbo rozwija moment obrotowy 550 Nm oraz moc 431 KM, co pozwala mu na zryw z miejsca do 100 km/h w czasie 4,1 s.

Jak to się dzieje ze wszystkimi samochodami bezpieczeństwa, także i BMW M4 Coupe zostało fabrycznie zoptymalizowane przez BMW M, by idealnie wpasowało się w funkcję przewodzenia stawce wyścigowych motocykli. Technicy BMW M zdemontowali tylne siedzenia, a przednie zamienili na wyścigowe Recaro z pasami Schroth. W tym sezonie obficie zastosowano elementy z kolekcji BMW M Performance Parts, w tym tytanowy układ wydechowy BMW M Performance z karbonowymi końcówkami, który ma tu swą premierę. Inne części BMW M Performance, jak przedni pas, tylny dyfuzor i tylny spoiler wykonane z karbonu, służą poprawieniu aerodynamiki samochodu bezpieczeństwa BMW M4 Coupe, a jego rola w charakterze Safety Car nie może być zaznaczona wyraźniej – niż dzięki światłom LED w przednim pasie i na dachu.

Także BMW M3 Limuzyna będzie w sezonie 2014 świętować swą premierę w charakterze samochodu bezpieczeństwa. Wśród Oficjalnych Samochodów MotoGP 2014 znajdą się jeszcze inne modele BMW M oraz BMW M Performance. Samochodami bezpieczeństwa będą BMW M4 Coupe, BMW M3 i BMW M5. Dyrektor ds. bezpieczeństwa toru przemieszcza się BMW M6 Coupe, podczas gdy dwa egzemplarze BMW M550d Touring wykorzystywane są jako auta medyczne. Ponadto BMW Motorrad dostarcza dwa motocykle BMW HP4 w charakterze motocykli bezpieczeństwa.

Dostarczanie floty pojazdów przez BMW M pozostaje najważniejszym punktem partnerstwa z Dorna Sports, ale zaangażowanie BMW M GmbH w wyścigi Grand Prix ma także inne ważne aspekty. Wśród nich jest nagroda BMW M Award, która zostanie wręczona w roku 2014 po raz 12. Pod koniec każdego sezonu MotoGP otrzymuje ją kierowca o najlepszych wynikach kwalifikacyjnych – i dostaje kluczyki do ekskluzywnego BMW M. W zeszłym sezonie trofeum to zdobył debiutant, hiszpański młodzik Marc Marques, jako najmłodszy zwycięzca w historii konkursu. Po ostatnim wyścigu w Walencji otrzymał BMW M6 Coupe w kolorze Frozen Black Metallic. W tym sezonie samochód, który będzie nagrodą w konkursie BMW M Award, zostanie ujawniony dopiero po ostatnim wyścigu w hiszpańskim Jerez.

 

Zdjęcia: BMW