MotoNews.pl

Mazda prezentuje specjalną wersję MX-5 w Nowym Jorku

16 kwietnia 2014

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Mazda MX-5 14

Mazda zaprezentuje dzisiaj na salonie samochodowym w Nowym Jorku jubileuszową wersję Mazdy MX-5 – modelu, który pojawił się na rynku 25 lat temu i stał się najpopularniejszym roadsterem wszech czasów – oraz nowoczesne podwozie SKYACTIV, stanowiące podstawę MX-5 nowej generacji.

Mazda MX-5 najlepiej odzwierciedla filozofię marki. Debiutujący w 1989 r. mały roadster niezmiennie gwarantuje swoim pasażerom przyjemność jazdy, którą jest w stanie zaoferować jedynie lekkie sportowe auto. Dzięki temu model zyskał miłośników pochodzących z bardzo różnych środowisk kulturowych, szerokości geograficznych oraz grup demograficznych. Na przestrzeni trzech generacji wyprodukowano już ponad 940 tys. egzemplarzy Mazdy MX-5, która niezmiennie pozostaje międzynarodową rekordzistką pod względem wielkości sprzedaży dwuosobowych samochodów sportowych.

Jubileuszowa wersja Mazdy MX-5 łączy w sobie dwie i pół dekady radości z jazdy. Wzorowana jest na obecnej odsłonie modelu ze składanym twardym dachem i sześciostopniową, manualną lub automatyczną, skrzynią biegów. Specjalna edycja posiada ponadto amortyzatory marki Bilstein oraz karoserię w czerwonym kolorze Soul Red, kontrastującą z czarnym dachem, przednimi słupkami oraz lusterkami bocznymi. Wnętrze samochodu kusi natomiast skórzaną tapicerką i wykończeniem drzwi w kolorze złamanej bieli oraz ręcznie zdobioną deską rozdzielczą.

Poza jubileuszowym modelem zadebiutuje także innowacyjne podwozie SKYACTIV, przeznaczone dla modelu MX-5 czwartej generacji, który pojawi się niebawem. Zostanie ono zaprezentowane w nowym układzie, z silnikiem umieszczonym z przodu, centralnie i napędem na tylne koła. Dzięki obniżeniu środka ciężkości i przybliżeniu silnika, przyszła Mazda MX-5 stanie się najbardziej kompaktową wersją modelu. Innym udoskonaleniem, jakie Mazda planuje wprowadzić w stosunku do bieżącej wersji, jest redukcja całkowitej masy o ponad 100 kg przy jednoczesnym usztywnieniu i podniesieniu wytrzymałości zderzeniowej konstrukcji.

„Oryginalna koncepcja Mazdy MX-5 była bardzo prosta: zaoferować czystą przyjemność jazdy sportowym autem, precyzyjnie wykonującym polecenia kierowcy” – mówi prezes Mazda Motor Corporation Takashi Yamanouchi. – „Na przestrzeni 25 lat, które minęły od debiutu modelu, nie tylko wychodziliśmy naprzeciw rosnącym wymaganiom w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale przede wszystkim, aby pozostać wiernym pierwowzorowi, nie poprzestawaliśmy na zwykłej ewolucji modelu, tylko nieustannie projektowaliśmy go na nowo”. Historię MX-5 można ująć w ten sposób: zmieniono w niej wszystko po to, by pozostała niezmieniona. Innymi słowy, to historia wprowadzania innowacji w celu zachowania tradycji”.

 

Zdjęcia: Mazda